Rubeľ je podľa Big Mac Index najpodhodnotenejší

Hodnota ruského rubľa je o 70% nižšie ako je spravodlivý výmenný kurz. Tvrdí to britský týždenník The Economist. Pri hodnotení parity kúpnej sily mien podľa krajín to umožňuje takzvaný “Big Mac” Index, ktorý týždenník pravidelne zverejňuje.

Big Mac index je cenový index tvorený (iba) cenou sendviča Big Mac prepočítanou aktuálnym menovým kurzom na americký dolár. Slúži na porovnanie cien sendviča Big Mac spoločnosti McDonald’s v rôznych štátoch a okrem toho ako veľmi zjednodušený ukazovateľ podhodnotenia či nadhodnotenia jednotlivých svetových mien voči americkému doláru, ak sa za referenčný stav považujú hypotetické menové kurzy podľa teórie parity kúpnej sily.
Na základe teórie parity kúpnej sily by identické výrobky mali v rôznych krajinách sveta po prepočte trhovými menovými kurzami, a ignorovaní transakčných nákladov, stáť rovnako. Porovnaním skutočnej ceny po prepočte trhovými menovými kurzami a hypotetickej ceny, ktorá by spĺňala paritu kúpnej sily s USA, možno z indexu odvodiť, ako sú “cenové hladiny” (ak predpokladáme, že jediný tovar na trhu je tento sendvič) jednotlivých štátov sveta podhodnotené alebo nadhodnotené voči “cenovej hladine” USA.

Rubeľ je značne podhodnotený vo vzťahu k americkému doláru podľa Indexu “Big Mac”. Index umožňuje posúdiť kúpnu silu meny na základe hodnoty hamburgeru Big Mac v sieti reštaurácií McDonald’s.

Index Big Mac, ktorý od roku 1986 počítá The Economist, je založený na skutočnosti, že zoznam zložiek, z ktorých sa vyrába tradičný hamburger, je rovnaký pre všetky krajiny, kde sú reštaurácie reťazca. V súlade s teóriou parity kúpnej sily peňazí v ideálnych podmienkach je možné kúpiť rovnaké množstvo tovaru za rovnakú sumu, konvertovanú na inú menu podľa výmenného kurzu, v akejkoľvek krajine sveta. Takže rozdiel v nákladoch na Big Mac v rôznych krajinách preukáže podhodnotenie určitej meny.

V súlade s odhadmi The Economist, takmer všetky svetové meny sú v porovnaní s dolárom podhodnotené. Ruský rubeľ zostáva na poslednom mieste na tomto ukazovateli: podľa publikácie je rubeľ podhodnotený o 70% v porovnaní s dolárom. V Rusku stojí Big Mac 1,65 dolárov (110 rubľov), zatiaľ čo v Spojených štátoch stojí 5,58 dolárov (373 rubľov). Pred rokom, v januári 2018, bol rubeľ podhodnotený o 57%. Údaje The Economist o nákladoch na Big Mac v Rusku sa líšia od oficiálnej ceny uvedenej na internetovej stránke spoločnosti McDonald’s (130 rubľov).

V predposlednom mieste v hodnotení The Economist je ukrajinská hrivna: je podhodnotená o 65%. Iba tri meny na svete sú nadhodnotené v porovnaní s dolárom: švajčiarsky frank, nórska koruna a švédska koruna.