Roubini: žijeme v svete ekonomického priemeru

Známy ekonóm Nouriel Ruobini autor článku v Project Syndicate  uvádza pozitívne trendy na akciových trhoch a potom postupuje k faktorom, ktoré môžu investorovu aktivitu oslabovať. A uzatvára: útok investorovej lásky k trhu s cennými papiermi bude v tomto roku pokračovať, ale akékoľvek sklamanie môže vyvolať proces, ako sa zbaviť rizikových aktív a prudkej korekcie trhu. A otázka pre neho nie je, či sa to stane alebo nie, ale kedy sa to stane.

Nouriel Roubini (1958) je americký ekonóm narodený v rodine iránskych Židov v tureckom Istanbule. Je radený k neokeynesiánskej škole. V jeho štyroch rokoch sa jeho rodina usadila v talianskom Miláne, kde vyštudoval ekonómiu na Università Commerciale Luigi Bocconi. Roku 1988 potom vyštudoval medzinárodnú ekonómiu na Harvarde pod vedením Jeffrey Sachsa. Potom sa stal vyučujúcim na univerzite v Yale, pracoval pre Medzinárodný menový fond, Svetovú banku, Federálny rezervný systém či izraelskú centrálnu banku. Jeho vplyv mimoriadne vzrástol potom, čo predpovedal americkú hypotekárnu krízu roku 2007 a následnú globálnu ekonomickú krízu. Roku 2009 ho časopis Foreign Policy označil za 4. najvplyvnejšieho intelektuála sveta.

Nouriel Roubini, profesor na NYU Stern School of Business a generálny riaditeľ spoločnosti Roubini Macro Associates, bol počas Clintonovej administratívy Senior Economist pre medzinárodné záležitosti v Rade ekonomických poradcov Bieleho domu. Pracoval pre Medzinárodný menový fond, Federálnu rezervu USA a Svetovú banku.

Finančné trhy podliehajú cyklom depresie, najmä v posledných rokoch. V obdobiach prudkého nárastu záujmu o rizikové aktíva vytvárajú investori, poháňaní „zvieracími inštinktmi“, trend na trhu, ceny penia a niekedy vytvárajú aj nehanebné bubliny. Postupom času však príliš nervózne reagujú na negatívne šoky, stávajú sa príliš pesimistickými a zbavujú sa rizikových aktív a začínajú na trhu korekciu alebo „medvedí“ trend. Píše Nouriel Roubini.

“V priebehu roka 2017 prudko rástli ceny akcií v Spojených štátoch a vo svete, ale v roku 2018 začali klesať a v poslednom štvrťroku minulého roka sa dostali do úplne depresívneho stavu. Tento pokles rizikových aktív bol vyvolaný obavami z globálnej recesie a čínsko-amerických obchodných rozporov, ako aj signálov Federálneho rezervného systému o jeho zámere pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb a procese kvantitatívneho sprísňovania. Počnúc januárom sú však na trhoch preteky tak silné, že vedúci správcovia aktív predpovedajú boom trhu: ceny  budú aj naďalej rýchlo rásť, presahujúce súčasnú, už vysokú úroveň,” napísal ekonóm.

Možno predpokladať, že tento nový cyklus záujmu o rizikové aktíva bude pokračovať až do konca roka. Číne sa podarilo stabilizovať tempo rastu ekonomiky vďaka novej časti makroekonomických stimulov upokojujúcich obavy z možného tvrdého pristátia. Spojené štáty a Čína môžu čoskoro dosiahnuť dohodu, ktorá zabráni ďalšej eskalácii vypuknutia obchodnej vojny. Očakáva sa, že miera rastu ekonomiky v USA a vo svete sa v druhej polovici roka mierne zvýši. Okrem toho bolo možné zabrániť neúspechu v dôsledku „tvrdého brexitu“, keďže Európska únia predĺžila lehotu na odstúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ do 31. októbra 2019. Čo sa týka vyhliadok pre eurozónu, veľa bude závisieť od Nemecka, kde sa tempo hospodárskeho rastu môže opäť zvýšiť s oslabením negatívnych globálnych trendov.

Navyše, centrálne banky, najmä Fed, sa vrátili k nadbytočnej politike, ktorá zrejme zvrátila proces sprísňovania podmienok financovania, čo spôsobilo, že koncom roka 2018 došlo k uvoľneniu rizikových aktív. Pravdepodobnosť obžaloby v Spojených štátoch na politickom fronte prudko klesla po zverejnení Mullerovej správy, ktorá odkazuje na nevinnosť amerického prezidenta Donalda Trumpa v zločinnom sprisahaní (hoci správa nie je taká jednoznačná, že bráni spravodlivosti). Teraz, keď bolo ukončené vyšetrovanie možnej tajnej dohody s Ruskom, môže sa Trump vyhnúť destabilizujúcim vyhláseniam (alebo tweetom), ktoré môžu triasť na akciovom trhu, pretože je to kľúčový ukazovateľ, podľa ktorého stav posudzuje svoje vlastné úspechy.

Nakoniec môže dôjsť k pozitívnemu okruhu: posilnenie akciového trhu zvýši mieru hospodárskeho rastu, čo ďalej zvýši ceny akcií.

Takýto vývoj môže, ale aj nemusí zabezpečiť  bezoblačné kúpanie až do konca roka. Trhy už v cene aktív zohľadnili všetky vyššie uvedené pozitívne potenciálne príležitosti. Medzitým existujú faktory, ktoré môžu vyvolať ďalší útok a zbaviť sa rizikových aktív. Po prvé, pomer ceny k zisku (P / E) je na mnohých trhoch veľmi vysoký, najmä v USA, čo znamená, že korekciu môže vyvolať aj mierne negatívny šok. Navyše, ziskové rozpätie amerických korporácií je také vysoké, že už v tomto roku sa môže začať „recesia zisku“, ak miera ekonomického rastu zostane na úrovni okolo 2% a rast výrobných nákladov v dôsledku silného dopytu na trhu práce.

Po druhé, riziká spojené s rozsahom a štruktúrou dlhu v americkom podnikovom sektore sa zvýšili, keď úvery pre dlžníkov so zlou históriou, vysoko výnosnými nevyžiadanými dlhopismi a tiež „padlými anjelmi“, tj spoločnosťami, ktorých rating dlhopisov klesol z investičného stupňa na rizikovú. Okrem toho, v sektore komerčných nehnuteľností, tam bol nadbytok priestoru, pretože vývojári vybudovali príliš veľa, a medzitým, predaj prostredníctvom internetových obchodov znížili dopyt po fyzických maloobchodných priestorov. V tejto súvislosti môže akýkoľvek náznak spomalenia ekonomiky viesť k náhlemu zvýšeniu kapitálových nákladov pre spoločnosti s vysokou úrovňou dlhu, a to nielen v Spojených štátoch, ale aj v rozvojových krajinách, v ktorých je veľká časť dlhu denominovaná v dolároch.

Po tretie, ak sa spomalí hospodársky rast USA, nádeje trhu na ďalšie uvoľnenie politiky Fedu budú pravdepodobne neopodstatnené. Rozhodnutie Fedu neznižovať túto sadzbu môže byť prekvapením, čo vyvolá korekciu na trhu.

Po štvrté, nádeje na mierové urovnanie čínsko-americkej obchodnej vojny môžu byť neopodstatnené. Dokonca aj s podpísanou dohodou sa tento konflikt môže opäť ekskalovať, ak niektorá zo strán začne podozrenie, že druhá strana neplní svoje povinnosti. Existujú ďalšie tlejúce obchodné rozpory, ktoré môžu vzplanúť, ak napríklad Kongres USA neratifikuje Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA), revidovanú správou Trump, alebo ak Trump realizuje hrozbu uloženia dovozných ciel na autá z Európy.

Po piate, tempo rastu ekonomiky v Európe je veľmi nestabilné, môže spomaliť ktorúkoľvek z mnohých negatívnych udalostí, počnúc silnými výsledkami populistických strán v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu a končiac politickou alebo hospodárskou krízou v Taliansku. To všetko sa môže stať presne v okamihu, keď sú možnosti menových a rozpočtových stimulov v eurozóne obmedzené a integračný proces v eurozóne je zastavený.

Po šieste, ekonomiky mnohých rozvojových krajín sú tiež vysoko vystavené politickým a riadiacim rizikám. Patrí medzi ne Mexiko, Brazília, Argentína, Turecko, Irán a Venezuela (sú usporiadané tak, aby boli menej zraniteľné). Posledná dávka stimulov v Číne zvýšila finančné riziká v podnikovom sektore, ktorý je už preťažený dlhmi. Tieto stimuly zatiaľ nemusia stačiť na zvýšenie tempa hospodárskeho rastu.

Po siedme, Trump môže reagovať na Mullerovu správu novými hrozbami, nie opatrnosťou. S ohľadom na prezidentské voľby v roku 2020 sa môže napríklad rozhodnúť, že zintenzívni boj proti demokratom, urobí nové salvos v obchodnej vojne, doplní správnu radu Fedov o nekvalifikovaných ľudí, ktorí sú k nemu lojálni, nútia Fed znížiť diskontnú sadzbu, vyprovokovať federálne orgány z – v dôsledku sporov týkajúcich sa stropu vládneho dlhu alebo prisťahovaleckej politiky. Činnosť administratívy Trumpa v Iráne a Venezuele je schopná vytvoriť ďalší tlak na rast cien ropy, ktorý od jesene minulého roka rastie, čo má negatívny vplyv na hospodársky rast.

Napokon, stále žijeme vo svete s nízkou úrovňou potenciálneho hospodárskeho rastu – v ére „novej priemernosti“, ktorá sa vyznačuje vysokou úrovňou súkromného a verejného dlhu, rastúcou nerovnosťou a zvýšenými geopolitickými rizikami. Rozsiahly populistický odpor voči procesom globalizácie, obchodu, migrácie a technológií s časom nepochybne negatívne ovplyvní miery hospodárskeho rastu a trhy.

Nový rok láskavosti investorov k akciovému trhu bude v tomto roku pravdepodobne pokračovať, aj keď ich vzťah bude naďalej volatilný a volatilný. Akékoľvek sklamanie môže vyvolať proces, ako sa zbaviť rizikových aktív a prípadne aj prudkú korekciu trhu. A otázkou nie je, či sa to stane alebo nie, ale kedy sa to stane.

 

Poznámka pre zberateľov kuriozít. Digitálny časopis uviedol Jewish Business News uviedol, že podkrovie má vyzdobené plastikami ženských orgánov. Odkaz na článok je tu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.