Ropní giganti nazhromaždili 150 miliárd dolárov a investori chcú svoj podiel na čistom zisku
LONDÝN – Ropné spoločnosti zvyšujú výplaty akcionárom a držia finančné prostriedky pre prípad, že by sa boom zmenil na dlhší pokles.
Ropné a plynárenské spoločnosti nahromadili obrovské množstvo peňazí. A takýchto precedensov je v nedávnej histórii veľmi málo. Wall Street má niekoľko nápadov, ako ich minúť, pričom vŕtanie nových vrtov zďaleka nie je na prvom mieste zoznamu.
Mnohé spoločnosti znižujú náklady a platia veľké sumy kupcom akcií, ako je Warren Buffett z Berkshire Hathaway, ktorý verí, že svetový dopyt po rope bude pokračovať ešte roky, ak nie desaťročia. Prísľub vyplatenia akcionárov pomohol akciám energetických spoločností byť jedným z mála pozitívnych faktorov uprostred pochmúrneho obrazu na trhoch v minulom roku, a to vďaka prudkému rastu komodít po začiatku konfliktu na Ukrajine.
Napriek tlaku na ropu v roku 2023 v dôsledku neistého ekonomického výhľadu, vďaka ktorému bol energetický sektor najhorším v rámci indexu S&P 500, prílev hotovosti pokračuje. Spoločnosti, ktoré sa predtým usilovali o rast a vkladali peniaze do špekulatívnych investícií pri vŕtaní cien akcií, sa teraz namiesto toho snažia upokojiť Wall Street zvyšovaním dividend a spätným nákupom akcií.
Tieto peniaze pomohli kompenzovať pokles cien akcií, ktoré často kolíšu pri zvýšenej volatilite na komoditných trhoch. Stabilné výnosy podporili aj odvetvie s neistými dlhodobými vyhliadkami, keďže vlády, trhy a svetové hospodárstvo postupne prechádzajú na čistejšiu energiu.
Šesť ropných gigantov: talianska Eni, francúzska TotalEnergies TTE (pokles o 0,74 %), britské Shell SHEL (pokles o 0,44 %) a BP (pokles o 0,27 %), americký Chevron CVX (pokles o 0,39 %) a Exxon Mobil XOM (nárast o 0,40 %) oznámili, že na konci prvého štvrťroka mali vo svojich súvahách hotovosť a peňažné ekvivalenty v hodnote takmer 160 mld. Verejné spoločnosti a malé podniky nahromadili ďalšie desiatky miliárd.
Chevron a Exxon Mobil majú podľa údajov spoločnosti FactSet aktíva v hodnote 48,3 mld. dolárov, čo je o 1 mld. dolárov viac ako na začiatku roka. Pred nedávnym nárastom aktív naposledy kumulatívne prekročili 40 miliárd USD v posledných týždňoch prezidentovania Georgea W. Busha, keď sa americká ropa blížila ku koncu niekoľkomesačného cyklu poklesu z rekordných 145 USD za barel.
Príjmy z ropy vlani prudko vzrástli po tom, ako konflikt na Ukrajine vyvolal vyššie ceny a benzín bol všeobecnou pripomienkou toho, že inflácia sa blíži k 40-ročným maximám. Keďže referenčné ceny americkej ropy v tomto roku klesli o 8,8 % na 73,16 USD za barel, medzinárodné ropné spoločnosti, americkí producenti pohonných hmôt, nezávislí ťažbári, texaské vrtné firmy a apalačskí bridlicoví producenti nahromadili veľké sumy, ktoré držia sčasti ako poistku proti ďalšiemu poklesu.