Ropné firmy: odchod z Ruska straty 100 mld. EUR

LONDÝN – Ropné spoločnosti prišli po odchode z Ruska o 110 miliárd dolárov.

Podľa analýzy denníka Financial Times utrpel ropný priemysel vrátane spoločností BP, Shell a TotalEnergies najväčšie finančné straty v dôsledku odchodu z Ruska.

Z celkových strát vo výške približne 100 miliárd eur (približne 110 miliárd USD) predstavovali straty veľkých ropných spoločností približne 40 %. Nasledujú verejnoprospešné služby, ktoré sa na celkových stratách podieľali viac ako 15 %.

Spoločnosť BP zaznamenala v minulom roku po odchode z ruského podnikania opravné položky vo výške 24 miliárd USD. Ropný gigant vlastnil menšinový podiel v spoločnosti Rosnefť. Tento 19,75-percentný podiel predstavoval približne 50 % celkových zásob ropy a plynu spoločnosti BP a tretinu produkcie ropy a plynu spoločnosti.

Spoločnosť Shell vlani po odchode z Ruska oznámila odpis vo výške 5 mld. dolárov, ale uviedla, že to neovplyvní jej zisky z predaja ropy a plynu. Bola jednou z prvých spoločností, ktoré oznámili odchod z Ruska po začatí vojenského konfliktu na Ukrajine.

Na druhej strane, spoločnosť TotalEnergies sa s odchodom z krajiny neponáhľala. Francúzsky gigant mal podiel v projekte skvapalneného zemného plynu pod vedením spoločnosti Novatek, ale koncom roka 2022 spoločnosť Total oznámila, že sa z projektu stiahne a opustí Rusko, čím utrpí stratu 3,7 mld. dolárov, keďže kvôli západným sankciám voči Rusku nemohla podiel predať späť spoločnosti Novatek.

TotalEnergies tento rok uviedla, že v dôsledku jej odchodu z Ruska vznikne strata vo výške približne 4,1 mld. Zníženie hodnoty je spôsobené najmä projektom spoločnosti Novatek Arctic LNG-2 a znížením zásob plynu, ktoré musela spoločnosť TotalEnergies zaznamenať v dôsledku odchodu.FT vypočítal celkové náklady na odchod spoločnosti TotalEnergies z Ruska na 14,8 mld. USD.

To sú však len priame dôsledky pre ropné giganty. Denník Financial Times preskúmal posledné finančné výkazy spoločností, aby vypočítal straty, čo znamená, že tieto náklady na znehodnotenie sú len začiatkom. Vo výpočtoch sa tiež nezohľadnil prudký nárast cien ropy a plynu v minulom roku.

Tento nárast cien určite prospel ropným a plynárenským spoločnostiam a do istej miery zmiernil dopad na spoločnosti BP, Shell a TotalEnergies, ale zasiahol aj ďalšie spoločnosti, ktoré utrpeli miliardové straty v dôsledku zastavenia obchodov v Rusku.

Spoločnosti BP, Shell a Total zároveň po odchode z krajiny vytvorili najväčšie individuálne odpisy svojich ruských prevádzok, a to vzhľadom na rozsah ich angažovanosti v miestnom ropnom a plynárenskom priemysle. Vyššie ceny ropy a plynu však straty kompenzovali, keďže kombinovaný zisk týchto troch spoločností dosiahol 95 mld. eur, čo je približne 104 mld. dolárov a viac ako dvojnásobok kombinovaných odpisov v hodnote približne 40 mld. dolárov.