Rodičia sa stretli pri oslobodení tábora Osvienčim
JERUSALEM – Som jediný spomedzi mojich priateľov, ktorý pozná presný dátum, kedy sa moji rodičia zoznámili. Bolo to 27. januára 1945 – v deň oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim. Stretli sa pri bránach tábora. Hadassah – väzenkyňa č. 79280, Alter – väzeň č. 161213. Stretli sa, držali za tetované ruky, a nikdy sa nerozišli. Napísal Gershon Horowitz v svojom blogu v dennníku Haaretz.
Napriek rozporným a napätým pocitom o Rusku a jeho úlohe na Blízkom východe nemôžem zabudnúť, že Osvienčim bol oslobodený Červenou armádou pod vedením Anatolija Shapira, dôstojníka židovského pôvodu, ktorý neskôr povedal, že to urobil ako vojak Červenej armády. a nie ako Žid. Moji rodičia nikdy nepodporovali sovietsky komunizmus, ale nezabudli ani na to, kto ich prepustil. A historická debata o tom, či Červená armáda plánuje oslobodiť Osvienčim, alebo či tam boli jeho sily náhodou, nie je dôležitá. K oslobodeniu došlo počas operácie Wisla-Odra, ktorá sa začala 12. januára, keď sovietske jednotky postupovali viac ako 300 km na západ.
Postupom času sa pre nás stalo zvykom považovať sa za súčasť západnej kultúry, vnímať Západ ako nášho spojenca a ZSSR ako nepriateľa. Z historického hľadiska sa však zdá zložitejší. V roku 1942 sa teda v samom vrchole vojny Jan Karski, bojovník poľského undergroundu, niekoľkokrát prenikol do varšavského geta, stretol s britským ministrom zahraničných vecí Anthony Edenom v Londýne. Potom v Spojených štátoch hovoril s Franklinom Delanom Rooseveltom a hovoril o tom, čo sa stalo so Židmi v Európe. To nepomohlo. Spojenecké sily odmietli bombardovať železnice do Osvienčimu, hoci v tom čase už bolo známe o vyhladení Židov v tábore.
Môj otec mi povedal, že v tábore boli počuť zvuky lietajúcich britských a amerických lietadiel. Mapu koncentračného tábora s vyznačenými plynovými komorami tajne získali poľskí partizáni. Plynové komory, ktoré neboli poškodené, však stále stáli. Ešte pred začiatkom druhej svetovej vojny v roku 1938 Briti súhlasili s účasťou na konferencii v Eviane, na ktorej sa diskutovalo o osude 650 tisíc Židov za vlády Ríše. Stalo sa to však až potom, čo dostali prísľub, že Židom nebude dovolené emigrovať do Eretz Yisrael (Zeme izraelskej). A v júni 1939 Spojené štáty deportovali utečeneckú loď St. Louis späť do Európy. Na palube bolo viac ako 900 Židov vrátených na pevninu, z ktorých väčšina bola následne zničená v Osvienčime.
V roku 1939, keď sa nacisti stále zaujímali o emigráciu Židov, lietadlá Jej Veličenstva vypálili na loď Prosula smerujúcu do Palestíny, čím sa skrátila životnosť jej cestujúcich. Anglický historik Sir Keith Jeffrey vo svojej knihe opisuje, ako boli do Talianska a Francúzska vyslaní dôstojníci Britskej spravodajskej služby (MI-6), aby zabránili odchodu lodí s prisťahovalcami do Eretz Yisrael.
Nič nemôže ospravedlniť vraždy v Osvienčime. Je však dôležité si uvedomiť, že koncentračný tábor bol založený až potom, čo západné krajiny odmietli prijať židovských utečencov a potom, čo Veľká Británia odmietla povoliť imigráciu do Palestíny. Napriek rozhodnutiu prijatému na konferencii v San Remo (1920), že Palestína bude slúžiť ako domov pre Židov, Británia im nedovolila ísť tam, tvrdiac, že Palestína nebola schopná prijať migrantov. Zároveň umožnila (spolu s Francúzskom) masové prisťahovalectvo Arabov z celého Blízkeho východu do Palestíny. V Izraeli sú títo pracujúci migranti známi ako „Palestínčania, ktorí žili v izraelskej krajine mnoho generácií“.
Po prepustení z Osvienčimu sa moji rodičia pokúsili nezákonne odísť loďou do Palestíny. Loď zablokovali britské torpédoborce a moji rodičia boli uväznení na Cypre. Narodila sa tam moja staršia sestra Ester. Keď rodina prišla do Zeme Izraelskej, otec dostal československú pušku. Povedal, že tento deň pre neho nebol rovnako dôležitý ako prepustenie z tábora. Žid, ktorý prežije po Osvienčime, má so sebou pušku na obranu. Napriek vyznamenaniam, ktoré Českej republike oprávnene poskytujeme za pomoc vo vojne za nezávislosť, by bolo naivné veriť, že sa na ňu dá počítať bez súhlasu Sovietov. Je tiež možné, že základom pre víťazstvo v tejto vojne boli sovietsko-české zbrane. Pravdepodobne to bol tichý súhlas ZSSR, ktorý umožnil vytvorenie štátu Izrael.
Pokiaľ ide o izraelské ozbrojené sily, Rusko bolo vždy na zozname nepriateľov a spájalo sa s „búrkami na juhu“ v rokoch 1881-1882 (hovoríme o židovských pogrómoch v Ruskej ríši – poznámka Finančných novín) z hodín dejepisu. Stále si pamätám, aké sú vlastnosti rakiet typu vzduch-vzduch C-75 a S-125. Pamätám si priateľov zostrelených týmito raketami. Sovietske zbrane boli vždy zbraňami nepriateľa.
Naproti tomu ruská kultúra bola a zostáva dôležitou súčasťou izraelskej kultúry. Spomínam si, aký som hrdý, keď som spoznal piesne našich izraelských mládežníckych hnutí vo veľkej časti repertoáru zboru Červenej armády. Aj keď nepatrím do “osvietenej” ľavice, rád som čítal poviedky Antona Čechova a bol úprimne sklamaný, keď som sa dozvedel, že je podvodník: vôbec nebol Čech, ale ruský. Snažil som sa zistiť ruské klasiky a prečítať si Vojnu a mier. A zlyhal som iba čiastočne. Krátke vydanie sa ukázalo byť dlhé a ja som sa s tým vysporiadal …
Haifa má veľkú a úžasnú komunitu navrátilcov z krajín Spoločenstva nezávislých štátov.
Každý rok si sľubujem 9. mája, že pôjdem na ulicu Herzl, aby som pozdravil ruských veteránov v uniformách s medailami na oslavu Dňa víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Na Západe sa Deň víťazstva zvyčajne oslavuje 8. mája. V ZSSR av Izraeli oslavujú o deň neskôr. Počas druhej svetovej vojny prišlo o život viac ako desať miliónov sovietskych vojakov, medzi nimi aj asi 200 tisíc Židov. Americkí vojaci zabili asi 400 tisíc. Možno tento rok pôjdem do oblasti Adar pozdraviť veteránov. Som im zaviazaný.
Vladimír Putin so zmiešanými pocitmi, ale vitajte!