Reformy vzdialené a pomalé, chýba väčšia rýchlosť
Vlády musia implementovať komplexné programy štrukturálnych reforiem na udržanie silnejšieho, ekologickejšieho a inkluzívneho rastu, ktorý bude presahovať súčasný cyklický rast. Inkluzívny rast je rast ekonomiky, o ktorý sa pričinia všetci, a rovnako rast, z ktorého budú mať prospech všetci.Tvrdí to ročná, podľa správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Going Grovth 2018.
Správa Budovanie rastu v roku 2018 hodnotí, aké sú reformné priority špecifické pre jednotlivé krajiny a ako môžu byť politické opatrenia spoločne spojené s cieľom podporiť dlhodobý rast, zlepšiť konkurencieschopnosť a produktivitu, vytvoriť pracovné miesta a zabezpečiť inkluzívnejšiu a udržateľnejšiu ekonomiku. Konkurencieschopnosť je schopnosť presadiť sa v určitom odbore v porovnaní s ostatnými.
Reformy zamestnanosti
Tohtoročné vydanie odhaľuje, že vlády aj naďalej uprednostňujú reformy v oblasti zamestnanosti a sociálnej ochrany, ktoré sú dôležité pre dosiahnutie väčšej inkluzívnosti a vyváženejšieho rozdelenia príjmov a že tieto opatrenia priniesli výsledky. Miera zamestnanosti mladých ľudí a pracovníkov s nízkou kvalifikáciou sa naďalej zlepšovala. Podiel mládeže, ktorý nie je ani v zamestnaní, ani v škole ani v odbornej príprave, je však v niektorých krajinách vysoký, a je potrebné urobiť viac, aby sa zlepšila rovnováha medzi pohlaviami v zamestnaní a mzdách.
V správe sa poukazuje na ďalšie spomalenie v roku 2017 z už skromného tempa reforiem zaznamenaného v predchádzajúcich dvoch rokoch a nepozoruje žiadny bezprostredný nárast.
Politická vôľa
“S veľkými ekonomikami sveta, ktoré sa tešia širokému nárastu, sa otvoril okamih príležitosti na ukončenie dlhého obdobia stagnujúceho životného štandardu, ktorým čelí veľká časť obyvateľstva v príliš mnohých našich krajinách,” povedal generálny tajomník OECD Angel Gurría. “Ale súdržné stratégie štrukturálnych reforiem – a politická vôľa ich nasadenia – budú potrebné na udržanie celosvetového nárastu a trvalé zlepšenie produktivity a životnej úrovne. Tieto reformy sú ťažké, ale návrat silného rastu znamená, že existuje oveľa lepšia šanca, že prinesú ovocie rýchlejšie. ”
Správa Budovanie hospodárskeho rastu v roku 2018 navrhuje, aby vlády sústredili úsilie v oblasti reforiem na politické balíky zamerané na odblokovanie rozvoja zručností a inovačných kapacít, podporu dynamiky podnikania a šírenia vedomostí a zachovanie sociálnej súdržnosti a zároveň pomohli pracovníkom čo najviac využiť dynamický trh práce.
OECD, G 20
“Významné reformy v krajinách G20 sú príliš malé a vzdialené, aby sa zvýšila produktivita a znížila sa spoľahlivosť našich hospodárstiev na makro-politický stimul,” povedal Gurría. “Individuálne a kolektívne musia tvorcovia politík nájsť spôsoby riešenia všeobecne známych problémov s rastom a položiť základy pre ich ekonomiky a všetkých svojich občanov, aby čo najviac využili digitálnu transformáciu.”
Analýza Going for Growth je súčasťou širšieho príspevku OECD pre skupinu najrozvinutejších ekonomík sveta G20 pre silný, trvalo udržateľný a vyvážený rast. OECD spolupracuje s krajinami G20, aby kvantifikovali svoje úsilie na podporu HDP a na dosiahnutie cieľov národnej stratégie rastu.
Odporúčania pre reformy sa líšia v závislosti od krajiny a zahŕňajú odporúčania na vytvorenie konkurencieschopnejšieho podnikateľského prostredia znížením regulačných prekážok pre vstup a výstup firmy z trhu; pomáhať pracovníkom pri hľadaní zamestnania, programami celoživotného vzdelávania a iných opatrení na uľahčenie návratu prepustených pracovníkov na kvalitné pracovné miesta; ale aj lepšie pripraviť mládež na budúci trh práce so zlepšením prístupu k základným a odborným vzdelávaniam a ich výsledkov.
Pokračovanie rastu 2018 konštatuje, že tempo reforiem sa v jednotlivých krajinách a oblastiach politiky naďalej odlišuje. Poukazuje na to, že vlády majú tendenciu sústrediť reformné úsilie v konkrétnych oblastiach politiky, riskovať chýbajúce potenciálne zisky z politických synergií a komplementárnosti reforiem. Zlepšené balenie reforiem by im uľahčilo ich implementáciu, maximalizovalo ich vplyv na rast a tvorbu pracovných miest, pomohlo vyhnúť sa neúmyselným vedľajším účinkom v oblastiach politiky a prispelo k zníženiu nerovnosti v príjmoch.
Hlavné tézy
Medzi najdôležitejšie tézy v tohtoročnej správe patria nasledovné tvrdenia. Tempo reforiem sa v priemere v jednotlivých krajinách udržalo podobne ako relatívne pomalé tempo, ktoré sa zaznamenalo v posledných dvoch rokoch. V rozvinutých aj rozvíjajúcich sa ekonomikách existuje len málo znakov návratu k vyšším tempom reforiem, ktoré sa zaznamenali hneď po globálnej hospodárskej kríze. Bez ohľadu na pomalé tempo reforiem boli prijaté nejaké odvážne kroky. Významné príklady zahŕňajú reformy na posilnenie sociálnej ochrany v Grécku a Taliansku, dlho očakávanú reformu trhu práce vo Francúzsku, významné opatrenia v Japonsku na zvýšenie kapacity starostlivosti o deti, daň z tovaru a služieb v Indii a komplexnú daňovú reformu v Argentíne. Spomedzi reforiem na podporu získavania zručností a inovačných kapacít boli opatrenia na zvýšenie veľkosti a efektívnosti podpory výskumu a vývoja obzvlášť rozšírené a menej významných reforiem v oblasti vysokoškolského vzdelávania. Veľká časť opatrení prijatých na podporu dynamiky podnikania a šírenia vedomostí sa sústredila na posilnenie fyzickej a právnej infraštruktúry, ako aj na to, aby sa regulácia trhu výrobkov viac zameriavala na hospodársku súťaž. Zatiaľ čo sa prijal veľký počet opatrení na reformu sociálnych dávok, je potrebných viac reforiem, aby sa pracovníkom pomohlo vyrovnať sa s rýchlymi zmenami v zamestnaní a úlohách, a to aj v doplnkových oblastiach, ako sú aktívne politiky trhu práce a politiky bývania, s cieľom uľahčiť prechod na trh práce a mobilitu.