Rastúce priemyselné zisky v Čínskej ľudovej republike signalizujú ekonomickú stabilizáciu

PEKING – Rast tržieb sa zrýchľuje vďaka lepšiemu dopytu a produkcii.

Zisky v čínskych priemyselných spoločnostiach vzrástli v prvých dvoch mesiacoch tohto roka, pričom pokračovali v sérii ziskov od augusta a pridali sa k pozitívnym signálom v ekonomike.Podľa údajov, ktoré zverejnil Národný štatistický úrad v stredu 26. marca, priemyselné zisky vzrástli v januári až februári medziročne o 10,2 %. Prispela k tomu nízka porovnávacia základňa spred roka. Za celý rok 2023 zisky klesli o 2,3 % v dôsledku poklesu v prvých siedmich mesiacoch.

Nárast priemyselných ziskov bol ďalším dôkazom toho, že druhá najväčšia svetová ekonomika vyzerá tento rok silnejšie v dôsledku oživujúceho sa vonkajšieho dopytu a politických stimulov z Pekingu. Deflačné tlaky však pretrvávajú, keďže klesajúce ceny nehnuteľností a klesajúca dôvera zaťažujú domáci dopyt a klesajúce výrobné ceny znižujú ziskové marže priemyselných firiem

„Rast priemyselných tržieb sa výrazne zrýchlil, keďže dopyt na trhu sa naďalej oživoval a priemyselná výroba rýchlo rástla,“ uviedol Yu Weining, analytik NBS, vo vyhlásení sprevádzajúcom zverejnenie údajov. “To vytvorilo priaznivé podmienky na zvýšenie ich ziskov.”

Asi 29 zo 41 hlavných čínskych priemyselných odvetví zaznamenalo v prvých dvoch mesiacoch nárast ziskov, povedal Yu. Rast zaznamenala výroba a verejné služby, zatiaľ čo zisky ťažobných spoločností klesli. Výrobcovia spotrebného tovaru zaznamenali skokový nárast ziskov o 12,9 % po tom, čo zisky v minulom roku klesli o 1,1 %.

„Zlepšujúci sa export pomáha výkonnosti,“ povedal Raymond Yeung, hlavný ekonóm pre veľkú Čínu v Australia & New Zealand Banking Group.

Priemyselná produkcia a fixné investície rástli v prvých dvoch mesiacoch rýchlejšie, ako sa očakávalo. Ekonómovia však tvrdia, že je potrebná väčšia politická podpora na zvýšenie príjmov domácností, aby sa zvýšila spotreba a aby bolo oživenie vyváženejšie, keďže úrady sa snažia dosiahnuť ročný cieľ rastu vo výške približne 5 %, čo je medzi ekonómami stále považované za ambiciózne.

„Údaje potvrdili určitý pozitívny vývoj v priemyselnej výrobe v prvých dvoch mesiacoch roku 2024. V budúcnosti bude krehká ekonomika a pretrvávajúca deflácia znamenať výraznejšie oživenie ziskov – predpoklad pre spoločnosti na rozšírenie investícií a náboru – bude pravdepodobne závisieť od rozsahu politickej podpory, povedal Eric Zhu, ekonóm Bloomberg Economics.

Peking prisľúbil vládne fondy, aby povzbudil spotrebiteľov a podniky, aby nahradili starý tovar vrátane áut a domácich spotrebičov, ako aj strojov, čo by malo byť prínosom pre priemyselné firmy. Podrobnosti, ako napríklad náklady na finančnú pomoc, však zatiaľ neboli zverejnené.

Predstavitelia centrálnej banky signalizovali, že sú možné ďalšie injekcie likvidity. Ekonómovia očakávajú, že Čínska národná banka tento rok ešte viac zníži množstvo peňazí, ktoré banky musia držať v rezervách, celkovo o 50 bázických bodov. (S použitím materiálov tlačovej agentúry Bloomberg)