Putin zatiaľ neplánuje s Erdoganom diskutovať o dodávkach zemného plynu do Slovenskej republiky

MOSKVA – Rozhovor medzi ruským a tureckým prezidentom Vladimirom Putinom a Recepom Tayyipom Erdoganom o dodávkach zemného plynu na Slovensko sa zatiaľ neplánuje, ale v prípade potreby by sa mohol uskutočniť, uviedol tlačový tajomník ruského lídra Dmitrij Peskov.

“Rozhovor zatiaľ nie je plánovaný, ale Putin a Erdogan sa dohodnú na rozhovoroch doslova v priebehu niekoľkých hodín, takže ak to bude potrebné, uskutoční sa,” odpovedal na otázku, či Ankara požiadala o telefonický rozhovor oboch prezidentov. Erdogan už skôr uviedol, že očakáva, že bude s Putinom diskutovať o perspektívach dodávok plynu na Slovensko. Peskov dostal otázku, či bude Slovensko schopné prijímať ruský plyn cez Turecký prúd. “Toto je stále viac pre našich dodávateľov plynu (otázka – IF), toto je viac pre Gazprom, pokiaľ ide o technológiu,” odpovedal.

TurkStream (turecky: TürkAkım alebo Türk Akımı, rusky: Турецкий бедный бед; bývalý názov: Turkish Stream) je plynovod smerujúci z Ruska do Turecka. Začína sa z ruskej kompresorovej stanice pri Anape v ruskom Krasnodarskom kraji, cez Čierne more do prijímacieho terminálu v Kıyıköy. Väčšina plynu prúdi do Európskej únie cez plynovod Malkoçlar do Bulharska.

Dňa 9. januára 2025 v rozhvore pre agentúru TASS tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov nespresnil, cez ktorú krajinu sa bude ruský plyn dodávať na Slovensko, pričom poznamenal, že ťažkosti s takýmito dodávkami sú prospešné pre Spojené štáty, ktoré do Európy predávajú svoj drahší plyn. “Teraz sa tu zdržím akýchkoľvek komentárov,” povedal Peskov vo štvrtok novinárom, keď odpovedal na otázku, ako sa bude ruský plyn dodávať na Slovensko – cez Ukrajinu alebo cez Turecko.

“Skutočne, v Európe sú krajiny, ktoré majú záujem dostávať konkurencieschopnejší ruský zemný plyn, a tieto krajiny ho chcú nakupovať. A dodávky takéhoto plynu môžu zvýšiť konkurencieschopnosť národného hospodárstva a ekonomiky týchto krajín,” poznamenal. Podľa Peskova tieto krajiny pracujú vo svojom vlastnom záujme. “Inak, samozrejme, z tejto situácie profitujú Spojené štáty americké, ktoré výrazne zvýšili dodávky svojho skvapalneného zemného plynu za vyššie ceny,” povedal. Podľa Peskova to znižuje konkurencieschopnosť európskej ekonomiky a pridáva problémy občanom európskych krajín. “Toto je situácia, ktorú pravdepodobne nikto nemôže poprieť, ktorá sa teraz môže a mala by jednoducho uznať,” povedal.