Prvý raz svetový dlh mierne presiahne celkové HDP

WASHINGTON –  Prvýkrát v histórii dosiahne vládny dlh všetkých krajín sveta do konca roku 2020 101,5 percenta svetového HDP a  presiahne rovnako ako po druhej svetovej vojne. Uvádza sa to na webovej stránke Medzinárodného menového fondu (MMF).

Krajiny sa už zaviazali na záchranu hospodárstva pred krízou spôsobenou pandémiou koronavírusov  investovaním 11 biliónov dolárov. Očakáva sa, že situácia v oblasti štátneho dlhu sa v roku 2021 stabilizuje v dôsledku nízkych úrokových sadzieb a obnovenia hospodárskej činnosti. Výnimkou však budú Spojené štáty a Čína.

Sedemdesiatdva krajín už dostalo mimoriadnu pomoc od MMF. Chudobné krajiny by mali mať prístup k zvýhodnenému financovaniu av niektorých prípadoch aj k dotáciám, aby sa nezachytili v dlhu. Predtým MMF rozhodol, že svetová ekonomika v tomto roku poklesne o 4,9%, v roku 2021 sa očakáva oživenie vo výške 5,4%.

V máji Európska komisia predstavila plán obnovy Európy, podľa ktorého si EÚ požičiava na kapitálových trhoch so všeobecnými zárukami 750 miliárd dolárov a poskytne ich vo forme pôžičiek a grantov. Krajiny sa však zatiaľ nemohli dohodnúť na vytvorení takéhoto fondu.