Svetová banka a Medzinárodný menový fond požičajú Ukrajine 4,4 mld. USD na päť rokov

KYJEV – Budúci týždeň plánuje Medzinárodný menový fond rozhodnúť o núdzovom financovaní Ukrajiny vo výške 1,4 miliardy dolárov. Svetová banka pripravuje pre Ukrajinu v najbližších mesiacoch balík pomoci vo výške 3 miliardy dolárov.

Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení generálnej riaditeľky MMF Kristaliny Georgievovej a prezidenta skupiny Svetovej banky Davida Malpassa.

“V MMF odpovedáme na žiadosť Ukrajiny o núdzové financovanie prostredníctvom nástroja rýchleho financovania, ktorý môže naša rada posúciť už budúci týždeň. V skupine Svetovej banky pripravujeme v najbližších mesiacoch podporný balík vo výške 3 miliárd dolárov, počnúc operáciou rýchleho vyplatenia vo výške najmenej 350 miliónov USD, ktorá bude tento týždeň predložená správnej rade na schválenie, po ktorej bude nasledovať rýchla podpora zdravotníctva a vzdelávania vo výške 200 miliónov USD Tento balík bude zahŕňať mobilizáciu finančných prostriedkov od viacerých rozvojových partnerov a vítame už oznámenú podporu od mnohých bilaterálnych partnerov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Poznamenáva sa tiež, že MMF pokračuje v práci na ukrajinskom programe pohotovostného režimu, podľa ktorého je odteraz do konca júna k dispozícii ďalších 2,2 miliardy dolárov.