Prvý let človeka do kozmu Jurija Gagarina bol 12. apríla 1961 na palube kozmickej lode Vostok – 1
MOSKVA – Bajkonur je meno kozmodromu v Kazachstane, z ktorého odštartovala 12. apríla 1961 kozmická loď Vostok 1. Do kozmu dopravila prvého človeka Jurija Alexejeviča Gagarina.
Dňa 12. apríla Sergej Pavlovič Korolev šokoval svetovú verejnosť. Vytvoril prvú pilotovanú kozmickú loď Vostok- 1. Riadil prvý pilotovaný let človeka do kozmu na svete – občana Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) Jurija Gagarina. Dostal ho na bežnú dráhu okolo Zeme. Prvá kozmická loď len raz obletela planétu. Vtedy nikto nevedel, ako sa bude cítiť človek v beztiažovom stave. Okrem toho nebolo známe akú psychologickú záťaž bude prežívať kozmonaut.
Hneď za Jurijom Gagarinom nasledoval let Germana Stepanoviča Germana na kozmickej lodi Vostok 2. Let trval jeden deň. Potom prišiel paralelný štart dvoch kozmických lodí Vostok – 3 a Vostok – 4. Na ich palubách boli kozmonauti A. G. Nikolajev a P. R. Popovič. V kozme boli od 11. do 12. augusta 1962. Kozmonauti boli v spojení.
Nasledovnou dvojicou boli V. F. Bykovskij a V. V. Tereškovová na kozmických lodiach Vostok 5 a Vostok 6. Okolo Zeme lietali do 14. do 16. júna 1963. Ďalší typ kozmickej lode Voschod bol schopný dopraviť do kozmu naraz troch ľudí. Prvým kozmonautom, ktorý vstúpil do voľného kozmického priestoru bol kozmonaut A. A. Leonov. Stalo sa tak 18. marca 1965. V kozmickom priestore strávil 20 minút.
Pri správe o Gagarinovom lete napísal brniansky dirigent a hudobný skladateľ Gustav Brom na počesť prvého kozmonauta pieseň s názvom „Pocta astronautovi“, známejšiu pod nepôvodným názvom „Dobrý den, majore Gagarine“, narýchlo zloženou Jaromírom Hniličkom a Pavlom Páclom. Pieseň sa stala veľmi populárnou ako svojou melódiou, tak aj textom.