Prognóza: rast ruskej ekonomiky dosiahne 2,3 %
MOSKVA – Ruská ekonomika prežila sankcie.
Ruskí politici sa domnievajú, že ekonomika krajiny sa prispôsobila nákladom na vojenské akcie na Ukrajine a medzinárodným sankciám a v nasledujúcich rokoch bude naďalej rásť.
Podľa makroekonomickej prognózy do roku 2026, o ktorej sa v piatok diskutovalo na rokovaní vlády pod vedením premiéra Michaila Mišustin, sa tempo rastu ruského hrubého domáceho produktu v najbližších dvoch rokoch zníži na 2,3 % z 2,8 %. v roku 2023. V budúcnosti sa očakáva pokles miery rastu HDP na 2,2 % v roku 2026.
Tieto tempá nie sú príliš vzdialené od tých, ktoré boli zaznamenané v Rusku v rokoch pred pandémiou koronavírusov, a pravdepodobne ich posilní schopnosť krajiny presmerovať obchod tvárou v tvár medzinárodným sankciám, ako aj rastúca vojenská produkcia a zvýšený počet spotrebiteľov. dopyt podporovaný sociálnymi výdavkami a zvyšovaním miezd v podmienkach nedostatku pracovnej sily.
Táto prognóza sa považuje za hlavný dokument pre plánovanie rozpočtu na sledované roky a ešte nebola schválená. Zodpovedá hornej hranici prognózy Banky Ruska, centrálnej banky Ruskej federácie.
Ruský rozpočet zostáva pod tlakom kvôli vysokým vojenským nákladom. Sankcie a ďalšie obmedzenia zavedené Spojenými štátmi a ich spojencami od začiatku ukrajinského konfliktu vo februári 2022 zasiahli príjmy z vývozu energie.
Rubeľ sa tento rok umiestnil na treťom mieste medzi menami rozvíjajúcich sa trhov a v auguste nakrátko prekonal 100 za dolár, čo prinútilo vládu a centrálnu banku vrátiť sa k myšlienke kapitálovej kontroly.
Podľa dokumentu však v najbližších troch rokoch priemerný ročný výmenný kurz rubľa neprekročí 87,4 za dolár, inflácia sa bude pohybovať v rozmedzí 4 % a priemerná cena ropy v najbližších troch rokoch neklesne pod 66,3 dolára za barel.
Podľa Rosstatu sa ruský priemysel zotavil v apríli až júni, pričom medziročne rástol po minimálnom raste alebo kontrakcii v predchádzajúcich troch štvrťrokoch. V druhom štvrťroku, po raste len o 0,3 % v januári až marci a poklese v druhej polovici roku 2022, vzrástol spracovateľský priemysel o 10,6 %.