Prípad otca Bitcoinu. Britský súd identifikuje záhadného neznámeho Satoshiho Nakamota
V roku 2008 sa finančný svet obrátil hore nohami vznikom kryptomeny – Bitcoinu.
Jeho tvorcom bol istý Satoshi Nakamoto, ktorého skutočná identita je stále neznáma. Táto postava získala kultový status v krypto komunite, zarastená mýtmi a dohadmi o tom, kto sa skutočne skrýval pod maskou brilantného Japonca. Nakamoto zostáva pre svet rovnako záhadou ako britský pouličný umelec Banksy. Nikto sa však zatiaľ neprihlásil k jeho identite, ale Satoshi Nakamoto sa nazýva austrálskym vedcom Craigom Wrightom.
V pondelok 5. februára 2023 sa v Londýne začalo súdne konanie, počas ktorého bude musieť Wright dokázať, že je legendárnym tvorcom bitcoinu. Skeptici sa len smejú a veria, že nemá čo ukázať.
Finam.ru vysvetľuje, čo je prípad Craiga Wrighta, ako aj výhody a nevýhody toho, že je Satoshi Nakamoto.
Najdôležitejší proces v histórii kryptomeny
Vo februári začal Najvyšší súd v Londýne proces, v ktorom je možné zistiť identitu tvorcu bitcoinu, ktorý sa skrýval pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Práve pod týmto názvom bola v roku 2008 zverejnená takzvaná “biela kniha”, oficiálny dokument, ktorý položil základy kryptomeny. Jeho autorstvo, ako aj duševné vlastníctvo bitcoinu, si nárokuje Wright. Nebol však iniciátorom súčasných súdnych procesov.
Crypto Open Patent Alliance (COPA), skupina kryptomenových a technologických fondov, ktorá zahŕňa spoločnosť Block zakladateľa Twitteru Jacka Dorseyho, chce, aby súd uznal, že Craig Wright nie je Satoshi Nakamoto, nemôže si nárokovať plody práce neznámeho tvorcu bitcoinu a tvrdiť, že používanie bitcoinovej technológie inými porušuje jeho duševné vlastníctvo.
Ako poznamenáva Morning Brew, budúcnosť kryptomien závisí od rozhodnutia súdu. Tento prípad je predbežným súdnym procesom a jeho výsledok ovplyvní mnoho ďalších súdnych sporov týkajúcich sa Wrighta a rôznych vývojárov bitcoinov, ktorých žaloval, vrátane spoločností Kraken a Coinbase.
Ak súd zistí, že Wright nie je Nakamoto, Bitcoin bude môcť naďalej existovať tak, ako je. Ale ak sa zistí, že je Nakamoto, Wright bude môcť zakázať vývojárom používať bitcoiny bez jeho súhlasu. Podľa odborníkov by hrozba súdneho sporu mohla vystrašiť vývojárov a potenciálne poslať Bitcoin do zabudnutia.
Sú Wrightove dôkazy sfalšované?
Právnici COPA tvrdia, že oficiálny dokument, ktorý predložil Wright ako dôkaz, že je Nakamoto, je falošný. Okrem toho trvajú na tom, že Wright použil ChatGPT na falšovanie a jeho tvrdenia nie sú ničím iným ako “očividnou lžou”.
“Správanie Dr. Wrighta je smrteľne vážne. Na základe svojho nečestného tvrdenia, že je Satoshi, si uplatnil nároky na stovky miliárd dolárov, a to aj voči mnohým súkromným osobám,” citovala agentúra Reuters Jonathana Hougha, právnika COPA.
Anthony Grabiner, Wrightov právnik, na druhej strane tvrdí, že predložil “jasné dôkazy preukazujúce jeho autorstvo oficiálneho dokumentu a vytvorenie Bitcoinu”.
Podľa Grabinera je zvláštne, že nikto iný verejne nevyhlásil, že je Satoshi. V opačnom prípade, povedal, Satoshi mohol vyvrátiť Wrightove tvrdenia.
Ako jeden z dôkazov Wright predložil PDF súbor bielej knihy, ale právnici COPA pochybovali o jeho pravosti a všimli si rôzne písma v súbore PDF a v oficiálne publikovanej verzii. Podľa Wrighta mohol dokument uviesť do perfektného stavu, ale tento rozdiel vo formátoch mu len dáva za pravdu.
Okrem toho Wright produkoval videá, v ktorých sa údajne prihlásil do e-mailového účtu spojeného so Satoshi Nakamotom. Právnik COPA Hough však poznamenal, že adresný riadok prehliadača bol počas nahrávania videa skrytý, čo tiež naznačuje, že Nakamotov účet bol sfalšovaný.
Wrightovo vypočúvanie bude pokračovať najmenej do 13. februára a má šancu poskytnúť nové dôkazy o svojom prípade.
Existuje nejaký dôkaz, že Wright je Satoshi?
Krypto komunita je skeptická, pokiaľ ide o Craiga Wrighta, ktorý od roku 2016 tvrdí, že je Nakamoto. Počas Wrightovho súdneho procesu s Kleimanom mali jeho neprajníci dokonca na sebe tričká s nápisom “Všetci sme Satoshi okrem Craiga Wrighta”.
V roku 2021 Wright vyhral súdny spor proti dedičom svojho bývalého obchodného partnera Davida Kleimana. V tom čase porota amerického štátu Florida uznala právo Craiga Wrighta na 1,1 milióna bitcoinov v celkovej hodnote približne 56 miliárd dolárov.
Wright teraz tvrdí, že Satoshi Nakamoto je pseudonym pre neho a zosnulého Kleimana, ktorý nemá nič spoločné s vytvorením Bitcoinu, ale bol jeho priateľom a pomáhal s úpravou bielej knihy.
V roku 2020 Jack Lasky z Unbounded Capital napísal, že si je na 90% istý, že Satoshi Nakamoto je Craig Wright. Lasky poznamenal, že Wright hlboko pochopil povahu Bitcoinu, ako aj mnoho stupňov, ktoré údajný Nakamoto získal. Medzi nimi: doktor filozofie, magister štatistiky, magister medzinárodného obchodného práva, magister inžinierstva informačnej bezpečnosti a ďalšie. Celkovo má Wright asi tucet titulov v rôznych oblastiach vedomostí blízkych Bitcoinu. Okrem toho Lasky poukazuje na to, že Wrightova dizertačná práca o LLM bola publikovaná pred bielou knihou, ale obsahuje podobné časti.
Okrem toho Kleimanov prípad podľa Laskyho zahŕňal dokumenty, ktoré ukazujú, že Wright vo svojom daňovom priznaní za roky 2008-09 zahrnul výdavky súvisiace s Bitcoinom. V roku 2009 začal budovať podnikanie okolo svojich kryptomenových aktivít. To znamená, že Wright bol súčasťou extrémne malého okruhu ľudí, ktorí boli spojení s bitcoinom už v roku 2008, v roku vydania bielej knihy.
Odborníci však tvrdia, že nevyvrátiteľným dôkazom toho, že Wright je Satoshi Nakamoto, by bolo, že austrálsky vedec mal prístup k pôvodnej peňaženke “otca kryptomeny”, ale teraz nikto nemôže potvrdiť, že túto peňaženku vlastní. Satoshi Nakamoto zmizol z verejného radaru niekedy v roku 2015 bez toho, aby odhalil svoju identitu, takže mnohí si mysleli, že tajomný tvorca bitcoinu už zomrel.