Príjmy Ruskej federácie z predaja ropy a plynu sa v roku 2024 zvýšili o 26 % na 108 miliárd USD, má najväčšie zásoby oboch surovín na svete

MOSKVA – V roku 2023 viedli nižšie ceny ropy a znížený vývoz plynu k poklesu príjmov o 24 %.

Príjmy z ropy a plynu do ruského federálneho rozpočtu v roku 2024 vzrástli o viac ako 26 % na 11,13 bilióna RUB (108,22 miliardy USD).

Príjmy z ropy a zemného plynu sú pre Kremeľ najdôležitejším zdrojom peňazí, keďže v uplynulom desaťročí predstavovali približne tretinu až polovicu všetkých príjmov federálneho rozpočtu.

Po sankciách USA voči Rusku na trhu s ropou panuje chaos: ceny stúpli na päťmesačné maximum.

Ceny ropy v piatok prudko vzrástli a dosiahli najvyššiu úroveň za posledných päť mesiacov. Dôvodom boli nové sankcie USA voči ruskému energetickému priemyslu, ktoré by mohli obmedziť dodávky od jedného z najväčších svetových producentov.

V dôsledku toho cena ropy Brent vzrástla na takmer 81 USD za barel, čo predstavuje nárast o 3,7 % oproti záverečnej úrovni z predchádzajúcej seansy.

Spojené štáty zaviedli najprísnejšie sankcie proti ruskému ropnému priemyslu. Reštrikcie sa zameriavajú na hlavných vývozcov, poisťovacie spoločnosti a viac ako 150 tankerov.

Opatrenia prišli necelé dva týždne pred inauguráciou novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Upozornili na ne Indiu a Čínu, keďže rafinérie v týchto krajinách by mohli mať problémy s hľadaním alternatívnych dodávateľov.

India sa od začiatku konfliktu na Ukrajine v roku 2022 stala významným odberateľom ruskej ropy. Na druhej strane Čína je najväčším dovozcom ropy na svete.

„Nové sankcie USA voči ruskému ropnému priemyslu boli prísnejšie, ako sa očakávalo,“ uviedli analytici Morgan Stanley vrátane Martijna Rathsa. „Vyhodnotenie vplyvu týchto opatrení si vyžiada čas, ale v budúcnosti by mohli viesť k nižším dodávkam ropy.“

Ropný priemysel v Rusku je jedným z najväčších na svete. Rusko má najväčšie zásoby a bolo najväčším vývozcom zemného plynu. Má šieste najväčšie zásoby ropy a je jedným z najväčších producentov ropy. Je štvrtým najväčším spotrebiteľom energie.

Do roku 2022 bolo Rusko jednoznačne najväčším vývozcom zemného plynu na svete. Väčšina úradov, ale nie všetky, sa domnieva, že Rusko má najväčšie preukázané zásoby zemného plynu na svete. Zdroje, ktoré uvádzajú, že Rusko má najväčšie preukázané zásoby, vrátane amerického Úradu pre energetické informácie (47,8 tcm), a OPEC (48,7 tcm).

Ruský ropný priemysel je popredným ruským odvetvím, ktoré zahŕňa ťažbu, rafináciu, výrobu, prepravu a predaj ropných produktov.

Ropa je najdôležitejšou položkou ruského vývozu, ktorá podľa údajov z roku 2009 predstavuje 33 % vývozu v peňažnom vyjadrení (spolu s ropnými produktmi 49 %). Okrem toho ceny tretej hlavnej zložky vývozu, zemného plynu, výrazne závisia od cenovej úrovne ropy a ropných produktov.

V roku 2019 sa v Rusku ťažilo 10,8 mil. barelov ropy denne. To bola tretia najvyššia produkcia na svete po USA (15 043 000 barelov/d) a Saudskej Arábii (12 mil. barelov/d).

Zásoby kvapalných uhľovodíkov na rok 2007 sa odhadovali na najmenej 9,5 mld.