Priemyselné podniky majú s testovaním problémy, APZD navrhuje návrat k MOM

BRATISLAVA – Priemyselné firmy majú pri povinnom testovaní nezaočkovaných a zamestnancov čo neprekonali COVID-19, ktoré od dnešného dňa nariadila vláda, problémy.

Konštatuje to Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD). Je to  organizácia a odborný partner slovenského priemyslu a dopravy.

Primárne riešia najmä nedostatok antigénových testov. Najmä veľké podniky mali v prvom rade problém s kúpou tak veľkého počtu testov, ako by potrebovali.

Druhým zásadným problémom je to, na čo upozorňujeme už niekoľko dní. Firmy nie sú testovacie centrá a testovanie jednoducho nevedia vykonať. Priemyselné podniky sú založené pre to, aby realizovali priemyselnú výrobu a nie testovali zamestnancov. Preto opakovane tvrdíme, že každý by mal robiť to, čo vie. V podniku, do ktorého na pracovnú zmenu nastúpi dvetisíc pracovníkov, nie je možné testovanie zrealizovať operatívne a rýchlo, aby nebola zasiahnutá samotná výroba. Rovnako tiež upozorňujeme, že chýbajú autorizované osoby. Firmy ich z radov svojich pracovníkov v mnohých prípadoch nedokážu zabezpečiť. Matematika v tomto prípade nepustí. Ak na jednu smenu nastupuje 2000 zamestnancov, tisíc z toho je potrebné testovať. Ak by aj jedna autorizovaná osoba (vo vyhradenom časovom úseku pred zmenou) stihla otetovať viacerých neočkovaných ľudí, stále tu hovoríme o desiatkach potrebných autorizovaných osobách.

Zároveň, celý proces testovania je neefektívny. Podniky nemajú právo nahlásiť pozitívneho zamestnanca do NCZI. Ak má teda antigénový test zrealizovaný pred vstupom zamestnanca na pracovisko pozitívny výsledok, firma nemôže urobiť prakticky nič. Zamestnanec sa sám musí prihlásiť do evidencie NCZI a následne absolvovať PCR test. V konečnom dôsledku sa tak samotný cieľ zavedeného testovania vzďaľuje. Zamestnanec musí absolvovať procedúru dvakrát.

Okrem už uvedených zásadných problémov, vznikajú v rámci realizácie testovania vo firmách, ďalšie otázky. Týkajú sa najmä daňového hľadiska. Do dnešného dňa firmy nevedia, či preplácané testy budú tvoriť súčasť mzdy zamestnanca, inak povedané, či budú predstavovať jeho nepeňažný príjem. Vyriešená nie je ani otázka zdaňovania firiem, ak im od štátu príde platba za vykonané testy. Rovnako podniky nemajú vedomosť, ako budú vykazovať zrealizované testy a aké doklady budú povinné na preukázanie, že testovanie naozaj zrealizovali a v akom množstve.

Východiskom z tejto situácie je podľa Asociácie priemyselných zväzov a dopravy opätovný návrat k mobilným odberným miestam, ktoré fungovali aj počas druhej vlny. Vyrieši sa tak problém s nedostatkom testov, nedostatkom kvalifikovaných ľudí a celý proces testovania sa zefektívni. MOM by testovali zamestnancov a výsledok by následne automaticky zaevidovali aj v štátnom systéme. APZD by v tomto prípade súhlasila aj so zvýšením frekvencie testovania, napríklad na dva či trikrát za týždeň. Vyriešil by sa tiež problém pri nakladaní s nebezpečným odpadom, keďže MOM už majú tieto procesy zvládnuté a vyskúšané. Po otestovaní by firmy následne už iba kontrolovali zamestnancov pred vstupom na pracovisko v režime OTP. Kompenzácie zo strany štátu by smerovali priamo do MOM-iek, buď vo forme preplácania testov alebo ich distribúcie zo štátnych rezerv priamo do odberových miest. Toto riešenie by bolo prospešné pre obe strany. Testovanie by bolo efektívne a profesionálne.