Prezidentka k jubileu knihu o Julianovi Assangeovi
BRATISLAVA – Zástupcovia mimovládnej organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) dnes pri príležitosti narodenín prezidentke Zuzane Čaputovej darovali knihu špeciálneho spravodajcu OSN Nilsa Melzera o kauza Juliana Assangea.
Melzer je profesorom medzinárodného práva na univerzitách v Ženeve a Glasgowe a knihu The Trial of Julian Assange (Súd s Assangeom) napísal potom čo sa osobne jeho prípadu venoval. Okrem OSN pracoval aj ako riaditeľ Sekretariátu medzinárodného červeného kríža a v roku 2009 získal Guggenheimovu cenu.
“Vzhľadom na to, že pani prezidentka opakovane vyzdvihovala dôležitosť slobody tlače a odsudzovala pokusy o zastrašovanie a šikanu vydavateľov a novinárov, sme si istý, že ju ako právničku kniha Profesora Melzera o prenasledovaní a protiprávnom väznení Juliana Assangea zaujme. Kniha je plná dôkazov o tom ako je Assange, ktorý nikdy nebol uznaný vinným zo žiadneho trestného činu už viac ako 10 rokov perzekvovaný s cieľom zastrašiť
iných vydavateľov alebo novinárov, ktorý by chceli odhaliť zločiny bohatých a mocných” informoval riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.
Inštitút ľudských práv minulý týždeň odsúdil rozhodnutie britskej ministerky vnútra, Priti Patel, schváliť vydanie zakladateľa a vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA a pridal sa k desiatkam mimovládnych a novinárskych organizácii po celom svete, ktoré to považujú za mimoriadne závažný zásah do slobody prejavu a tlače a nebezpečný precedens, že novinár môže byť vydaný na stíhanie do krajiny, o ktorej informuje.
Julian Assange je od roku 2019 v britskom väzení nakoľko USA požiadalo o jeho vydanie, ako austrálsky občan sa však voči vydaniu bráni právnou cestou. Patelovú o odmietnutie vydania v posledných týždňoch požiadala Rada Európy (CoE) a OBSE. Obávajú sa, že vydanie by mohlo viesť k ohrozeniu slobody slova a tlače. Zástupcovia IĽP odovzdali 17. mája 2022 na stretnutí s britským veľvyslancom na Slovensku list britskej vláde, ktorý
podpísalo viac ako 10 000 občanov Slovenska žiadajúcich prepustenie Assangea. Za posledný mesiac pribudlo ďalších 5000 podpisov.
„Julian Assange je vydavateľ a novinár. Veci, za ktoré ho USA, chcú stíhať, teda zverejneni pravdivých informácii o vojnových zločinoch americkej armády, sú základom práce každého kvalitného novinára. Assange je trestaný za to, že poukázal na zločiny mocných, je to väzeň svedomia.
Po kroku Veľkej Británie si žiadny novinár na svete nemôže byť istý, že nebude za svoju prácu perzekvovaný. Novinári a novnárky, ale aj demokratickí politici a političky by mali vyjadriť jasný verejný postoj, že to nie je priajteľné,” uzavrela investigatívna novinárka a spolupracovníčka IĽP, Lýdia Kokavcová.