Odovzdali petíciu za prepustenie Juliana Assangea

BRATISLAVA – Bratislavská nevládna organizácia Inštitút ľudských práv odovzdala dnes charge d´affairs britského veľvyslanectva, Andrewovi Wellsovi 10 000 podpisov slovenských občanov, ktorí požadujú prepustenie Juliana Assangea.

Podpisy občanov odovzdali Petra Weisenbachera a Lýdiu Kokavcovú. Po odovzdaní podpisov bolo pred veľvyslanectvom protestné zhromaždenie.

Je až neuveriteľné, že vo väzení sedí človek, ktorý zločiny odhalil a nie tí, ktorí ich spáchali,” povedal výkonný riaditeľ Inštitútu, Peter Weisenbacher.   Zástupcovia Inštitútu vyjadrili obavy o zdravie a osud Juliana Assangea, a znepokojenie nad jeho možným vydaním do USA.

Charge d´affairs uviedol, že veľvyslanec Nigel Baker je momentálne v Londýne a prisľúbil odovzdanie slovenskej petície britskej vláde. Podotkol, že proces stále nie je ukončený, a preto udalosti nemôže komentovať. Novinárka a spolupracovníčka Inštitútu, Lýdia Kokavcová podotkla, že „aj Julian Assange je nositeľom ceny Európskeho parlamentu, rovnako ako Ján Kuciak“. Slovenský novinár by sa dnes dožil 32 rokov.

Prijatie zo strany britskej ambasády v tejto súvislosti sa udialo vôbec prvýkrát.

“Hľadať pravdu je veľmi ťažká a náročná práca. Julian Assange to urobil a je za to vo väzení. Sloboda tlače nikdy nie je definitívna a v každom období je mimoriadne dôležitá”, uviedla Lýdia Kokavcová. Protesty s rovnakým obsahom sa v utorok konali vo viacerých európskych mestách; nasledujúci deň, 18. mája 2022, má totiž britská ministerka vnútra, Priti Patel, rozhodnúť o vydaní Juliana Assangea do USA, kde mu hrozí 175 rokov väzenia.

WikiLeaks z angličtiny wiki a leak – únik je medzinárodná nezisková organizácia, ktorá zverejňuje tajné informácie prevzaté z anonymných zdrojov alebo v prípade úniku týchto informácií[5]. Tvorcovia stránky, ktorú v roku 2006 spustila spoločnosť Sunshine Press, tvrdili, že majú informačnú základňu 1,2 milióna dokumentov, ktoré zhromaždili v prvom roku existencie stránky. Zakladateľom, šéfredaktorom a riaditeľom WikiLeaks je austrálsky internetový novinár a televízny moderátor Julian Assange. Jedinými uznávanými partnermi Juliana Assangea sú Kristinn Hrafnsson, Joseph Farrell, Matthew Harsford a Sarah Harry anonymné zdroje alebo keď tieto informácie unikli.