Prezident Kazašskej republiky Kassym Žomart Kemelevič Tokajev vystupuje na stretnutí Šanghajskej organizácie spolupráce+ v Astane

ASTANA – Prezident Kazachstanu, pán Kassym-Žomart Kemelevič Tokajev sa prihovoril účastníkom stretnutia Šangahjskej organizácie spolupráce.

To sa konalo v rozšírenom formáte v Paláci nezávislosti v hlavnom meste Kazachstanu.

Hlava štátu predložila niekoľko návrhov, ktoré mali dať nový impulz interakcii strán.

„Podľa nášho názoru zostáva prvoradou úlohou kolektívne presadzovanie agendy mierového a harmonického rozvoja. Som presvedčený, že iba kolektívne úsilie a múdra diplomacia môžu pomôcť vyriešiť existujúce hlavné rozpory vo svete a zabezpečiť dlhodobú stabilitu. V tejto súvislosti sa veľké nádeje vkladajú do OSN, ktorá si budúci rok pripomenie svoje 80. výročie . K tejto organizácii neexistuje žiadna alternatíva. Jeho potenciál nie je ani zďaleka vyčerpaný,“ povedal kazašský prezident.

Našou spoločnou úlohou je podľa neho posilniť úlohu OSN ako hlavnej medzinárodnej inštitúcie zabezpečujúcej globálnu bezpečnosť schopnej efektívne čeliť výzvam 21. storočia.

„Hlas SCO musí a bude znieť hlasnejšie na medzinárodnej scéne a bude presadzovať konsolidovaný postoj k rôznym problémom modernosti. Z tohto dôvodu je aj naďalej aktuálne vyhlásenie o dobrých susedských vzťahoch, dôvere a partnerstve, ktoré sme prijali,“ poznamenal Kassym-Žomart Kemelevič Tokajev.

Hlava štátu tiež navrhla prijať rezolúciu Valného zhromaždenia OSN na podporu Iniciatívy za spravodlivý mier, harmóniu a rozvoj pred 80. výročím OSN a 20. výročím spolupráce OSN a ŠOS.

Podľa jeho slov by sa Kazachstan mohol stať centrom príťažlivosti kreatívneho priemyslu a navrhnúť každoročné stretnutia mladých lídrov a talentov členských štátov ŠOS.

Kazašský prezident tiež navrhol rozšíriť sieť univerzít ŠOS o nové vzdelávacie inštitúcie a partnerov pre dialóg. Navrhol zvýšiť počet grantov pre študentov technických odborov a uviedol, že Kazachstan je pripravený pokračovať v prideľovaní grantov na výskum a vzdelávanie na svojich univerzitách.

Ďalšou prioritnou oblasťou je posilnenie obchodných a hospodárskych väzieb.

Podľa pána prezidenta Kassym-Žomarta Kemelevič Tokajeva konflikty založené na sankciách výrazne poškodzujú globálnu ekonomiku a zužujú vyhliadky na jej ďalší rozvoj. V týchto podmienkach musia krajiny podľa neho vybudovať flexibilnejšiu stratégiu obchodno-ekonomickej interakcie zameranú na zachovanie pozitívnej dynamiky a budovanie kapacít.

„Členské štáty SCO sa podieľajú 30 % na svetovom HDP, pričom objem obratu zahraničného obchodu presahuje 8 biliónov dolárov, čo sa rovná štvrtine objemu svetového obchodu. Chcel by som zdôrazniť, že nový historický hospodársky vzostup v Ázii, najmä vďaka úsiliu ŠOS, slúži ako stabilizačný faktor pre celú globálnu ekonomiku.

Kazachstan víta zámery Číny rozšíriť prístup štátov ŠOS na svoj rozsiahly trh a zvýšiť obrat komodít na 3 bilióny dolárov,“ poznamenal.

Osobitný význam podľa neho nadobúda spolupráca v oblasti ekológie a boja proti klimatickým zmenám.

„Situácia v tejto oblasti vyvoláva vážne obavy. Boli sme svedkami výrazného nárastu prírodných katastrof, ktoré spôsobujú obrovské škody takmer vo všetkých krajinách. Kazachstan nedávno zažil následky bezprecedentných záplav. Podľa odborníkov rozsah tejto prírodnej katastrofy priamo súvisí s procesom globálneho otepľovania. Je zrejmé, že samotné klimatické výzvy nie je možné prekonať. Som presvedčený, že svetové spoločenstvo musí pokračovať vo svojom rozhodnom kurze smerom k dekarbonizácii hospodárstva, ale bez poškodenia naliehavých úloh rozvoja a modernizácie všetkých krajín,“ povedal kazašský prezident a dodal, že „naša solidarita v klimatickej agende by sa mohla prejaviť na nadchádzajúcom Konferencia COP29 v Baku v novembri tohto roku.

Podľa jeho názoru sa priestor SCO môže zmeniť na veľký eurázijský pás rozvoja globálneho obchodu.

„Posilnenie našich pozícií ako kontinentálnej aliancie musí slúžiť ako významný faktor ekonomickej stability a prosperity. Kazachstan je jedným z kľúčových prvkov euroázijského dopravného systému. 80 % pozemných tranzitných prepráv medzi Áziou a Európou sa uskutočňuje cez územie Kazachstanu. Aktívne pracujeme na synergii projektu One Belt, One Road s transkaspickou cestou severojužného dopravného koridoru. Očakáva sa, že synergia týchto dopravných koridorov bude mať silný multiplikačný efekt. V tejto súvislosti prikladáme veľký význam realizácii našej iniciatívy na vytvorenie partnerských sietí, strategických prístavov a logistických centier,“ povedal kazašský prezident.

Na záver hlava štátu opäť zdôraznila pevné odhodlanie Kazachstanu ku komplexnej a vzájomne výhodnej spolupráci v rámci formátov SCO a SCO+.

„Som presvedčený, že všetky konštruktívne návrhy štátov a partnerov SCO dajú nový impulz ďalšiemu progresívnemu rozvoju našej jedinečnej organizácie,“ zdôraznil kazašský prezident.

Titulná fotografia: Tlačová agentúra Kazinform.