Premiéra rockovej opery Cyrano z predmestia: Varga, Hammel, Peteraj, Vášová, Strasser

Zajtra 16. mája 2019 bude na Novej scéne obnovená premiéra slovenského muzikálu Cyrano z predmestia. Muzikál Nová scéna prvý raz uviedla v roku 1977

Cyrano z predmestia je pôvodný slovenský muzikál v dvoch dejstvách z roku 1977 na libreto Alty Vášovej. Hudbu zložili Marián Varga a Pavol Hammel, texty piesní napísali Kamil Peteraj a Ján Štrasser. Hudbu nahrala štúdiová skupina Vivat v zložení Marián Varga – klávesy, František Griglák – sólová gitara, Pavol Hammel – akustická gitara, Ivan Belák – basová gitara, Laco Lučenič – basová gitara, Peter Szapu – bicie, Karol Oláh – bicie. Autorka libreta preniesla Cyrana z Bergeracu do súčasnosti do prostredia hudobných klubov.

Dej sa odohráva na periférii veľkomesta v mládežníckom klube. Hlavným hrdinami sú Cyrano, skladateľ, a vedúci rockovej kapely Kadeti, a speváčka Roxana. Roxana sa zamiluje do pohľadného Jána, ktorý ju zaujme piesňami, ktoré pre ňu však zložil Cyrano. Roxana tak vlastne bez toho, že to tuší, miluje dvoch mužov. Ján si neskôr uvedomí, že Roxana nemiluje jeho, ale piesne, o ktorých sa domnieva, že ich skladá pre ňu. Jan psychicky nezvládne odchod Roxany na turné. Začne piť a neskôr sám spácha samovraždu. Roxana po jeho smrti chce spievať Pieseň pre Roxanu, ktorú jej kedysi venoval Ján. Poprosí Cyrana, aby si ju zaspieval s ňou. Vzápätí zistí, že autorom piesne je Cyrano,  koho vlastne milovala.

Od šiestich rokov navštevoval Ľudovú školu umenia a paralelne bral súkromné hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera. Neskôr sa stal žiakom bratislavského konzervatória, kde študoval klavír u Romana Bergera a kompozíciu u Andreja Očenáša.

Po troch rokoch, v roku 1967, konzervatórium opustil a onedlho sa stal členom skupiny Prúdy, s ktorou nahral v roku 1969 legendárny album Zvoňte, zvonky. Po nezhodách v skupine opustil aj Prúdy a založil prvú slovenskú artrockovú kapelu – Collegium Musicum.

Jej repertoár pozostávajúci prevažne z inštrumentálnych kompozícií zahŕňal okrem reinterpretácií tém z klasickej hudby (Haydn, Bartók, Stravinskij…) aj vlastné skladby s prvými náznakmi umeleckej postmoderny napríklad skladba „Eufónia“ z albumu Konvergencie), ktorá je princípom jeho súčasnej tvorby.

Po zániku skupiny Collegium Musicum (1979) sa Marián Varga rozhodol pre úlohu osamelého bežca a ako jeden z prvých hudobníkov u nás sa začal venovať konceptu absolútnej improvizácie, čiže komponovaniu hudby v reálnom časopriestore.

Priebežne sa venoval aj piesňovej tvorbe, v spolupráci s Pavlom Hammelom vydali päť albumov a skomponovali prvý rockový muzikál u nás – Cyrano z predmestia.