Prejav prezidenta Kassyma-Žomarta Tokajeva na zasadnutí Astanského medzinárodného fóra
Dámy a páni, vážení hostia!
Je mi veľkým potešením privítať vás všetkých na Medzinárodnom fóre v Astane. Prišli k nám priatelia a kolegovia zo všetkých kontinentov a zo sveta vlády, diplomacie, obchodu a akademickej obce.
Rád by som vyjadril úprimnú vďaku našim vzácnym hosťom, katarskému emirovi, prezidentovi Kirgizska, predsedníčke predsedníctva Bosny a Hercegoviny, predsedovi vlády Uzbekistanu a ďalším významným účastníkom.
Sme poctení vaším osobným odhodlaním prísť sem a pripojiť sa k nám pri tejto, ako dúfame, plodnej výmene názorov o súčasnom stave svetových hospodárskych záležitostí a otázkach regionálnej spolupráce. Veríme, že / toto je jeden zo spôsobov, ako vyjadriť skutočný zmysel medzinárodného partnerstva.
Dovoľte mi, aby som na začiatku tohto fóra vyjadril úprimné uznanie aj nášmu strategickému partnerovi – Organizácii Spojených národov a jej organizáciám vrátane MMF, UNESCO, UNDP, WTO, ESCAP a ďalších medzinárodných inštitúcií, ako aj nášmu mediálnemu partnerovi CNN.
Vážení účastníci,
Medzinárodné fórum v Astane je platforma pre dialóg s poslaním: Po prvé, otvorene zhodnotiť situáciu vo svete; po druhé, identifikovať hlavné výzvy a krízy, ktorým čelíme; po tretie, riešiť tieto výzvy prostredníctvom dialógu v duchu vzájomnej spolupráce; po štvrté, obnoviť a znovu vybudovať spoločnú kultúru multilateralizmu; a po piate, posilniť hlasy za mier, pokrok a solidaritu. Toto fórum výslovne podporuje väčšiu angažovanosť v čase, keď ju potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým – v období bezprecedentného geopolitického napätia. Aby globálny systém prežil, musí pracovať pre všetkých a podporovať mier a prosperitu pre mnohých / a nie pre niekoľkých.
Milí priatelia,
Sme svedkami procesu erózie samotných základov svetového poriadku, ktorý bol vybudovaný od vzniku
OSN. OSN zostáva jedinou univerzálnou globálnou organizáciou, ktorá všetkých spája. Bez komplexnej reformy Bezpečnostnej rady sa nám zatiaľ nepodarí tieto výzvy riešiť. Hlasy stredných mocností v Rade musia byť posilnené a jasne vypočuté.
Niekoľko nedávnych “nových kríz” – od Covidu 19 až po ozbrojené konflikty – ohrozuje náš krehký medzinárodný ekosystém. Korene tohto rozvratu však siahajú hlbšie do našej minulosti.
Sme tiež svedkami návratu predchádzajúcej rozdeľujúcej “blokovej” mentality, ktorú sme nevideli už 30 rokov. Sily rozdelenia nie sú čisto geopolitické. Sú motivované aj ekonomickými podnetmi. Samotná hospodárska politika je otvorene ozbrojená. Tieto konfrontácie zahŕňajú sankcie a obchodné vojny, cielené politiky zadlžovania, obmedzený prístup k financovaniu alebo vylúčenie z neho a preverovanie investícií. tieto faktory spoločne postupne podkopávajú základy, na ktorých spočíva globálny mier a prosperita posledných desaťročí: voľný obchod, globálne investície, inovácie a spravodlivá hospodárska súťaž.
To následne podnecuje sociálne nepokoje a rozdelenie v rámci štátov a napätie medzi nimi. Rastúca nerovnosť, sociálne rozdiely, prehlbujúce sa rozdiely v kultúre a hodnotách: všetky tieto trendy sa stali existenčnými hrozbami. Snahy o zvrátenie tohto prúdu sú ťažšie kvôli rozšíreným dezinformáciám, ktoré sú v súčasnosti ešte dokonalejšie a nebezpečnejšie. Zároveň nové technológie, od umelej inteligencie (AI) po biotechnológie, majú globálne dôsledky, ale riešia sa len v úzkom národnom rámci. Tieto tlaky spoločne tlačia globalizovaný svetový poriadok k bodu zlomu.
Výsledkom je rastúca nedôvera, ktorá negatívne ovplyvňuje fungovanie významných medzinárodných fór, existujúcich rámcov, bezpečnostných režimov,
a mechanizmy nešírenia jadrových zbraní. Preto čelíme neistote, väčšej nestabilite a konfliktom. To zasa podnecuje k väčším výdavkom na obranu, ktoré sú určené na moderné zbrane, čo v konečnom dôsledku nič nezaručuje. Dôkaz: po prvý raz za polstoročie sme čelili perspektíve použitia jadrových zbraní. To všetko sa deje práve v čase, keď by sme sa mali sústrediť na existenčnú hrozbu klimatických zmien.
Dámy a páni,
Základná vec je, že tak ako nás kombinácia geopolitických tlakov od seba vzďaľuje, čelíme jasnej a silnej potrebe spojiť sa, angažovať sa, spolupracovať a vzájomne sa zosúladiť.
V tomto čase je Medzinárodné fórum v Astane jedným z mnohých možných krokov na zvrátenie tohto trendu. Medzinárodné spoločenstvo môže tieto otázky riešiť len spoločným stretnutím, spoločnou radou, vzájomnou úprimnosťou o našich problémoch, obavách a nádejách. Len tak môžeme formovať našu spoločnú budúcnosť a vrátiť sa k postupnému budovaniu stabilnejšieho, spravodlivejšieho a prosperujúcejšieho sveta pre všetkých.
Milí priatelia,
Kazachstan je už dlho križovatkou medzi Východom a Západom, Severom a Juhom. Toto fórum v mnohých ohľadoch zodpovedá kultúre a histórii veľkej eurázijskej stepi. Na toto dedičstvo sme hrdí. Práve z tejto nepretržitej výmeny tovarov, kultúr a myšlienok vznikla jedinečná národná identita Kazachstanu a jeho osobitá značka multilateralizmu.
Napriek geopolitickým otrasom Kazachstan naďalej slúži ako hospodársky motor v Strednej Ázii a pre Strednú Áziu. Naďalej priťahujeme významné zahraničné investície a poskytujeme výnimočné podmienky na podnikanie v Kazachstane.
Zároveň dúfame v pocit vzájomnej zodpovednosti zo strany našich zahraničných partnerov. To je naša základná politika. To následne vytvára rovnaké práva a príležitosti pre malé a stredné podniky, ktoré sú veľmi nápomocné pre hospodársky rozvoj našej krajiny. V minulom roku sa vývoz Kazachstanu zvýšil takmer o 40 percent. Hoci značná časť nášho HDP stále pochádza z energetického sektora, naša snaha o diverzifikáciu sa zrýchľuje. Zaznamenávame rast v rôznych odvetviach, ako je automobilový priemysel, farmaceutický priemysel, spracovanie kovov a strojárstvo. Pozývame všetkých, ktorí s nami chcú preskúmať nové možnosti obchodného a hospodárskeho partnerstva.
Napríklad Stredný koridor alebo Transkaspická medzinárodná dopravná cesta – spájajúca Čínu s Európskou úniou – otvára nové možnosti obchodu a investícií. Táto trasa skráti takmer o polovicu / čas potrebný / na prepravu tovaru cez Indický oceán.
Chcel by som tiež zdôrazniť kľúčovú úlohu Kazachstanu v iniciatíve Pásmo a cesta, ktorá podporuje hospodársky rozvoj a vnútroregionálne prepojenie. Naším cieľom je podporiť fyzické spojenie medzi národmi a ľuďmi, ktorí sú tu dnes prítomní, ale aj pestovať väzby medzi našimi spoločenstvami ako partnermi a priateľmi. Vzhľadom na všetky tieto faktory môžeme teraz povedať, že Kazachstan je skutočne globálnym, a čo je najdôležitejšie, spoľahlivým obchodným a hospodárskym partnerom.
Dámy a páni,
moja krajina sa vždy usilovala prispievať k medzinárodnému mieru a bezpečnosti. Sme silnými zástancami jadrového odzbrojenia a záväzku k NPT. Naša krajina iniciovala mierový proces v Astane s cieľom riešiť sýrsku krízu. Naše hlavné mesto sa stalo domovom samitov vodcov svetových náboženstiev. Konferencia o interakcii a opatreniach na budovanie dôvery v Ázii so sídlom v Astane sa stala viditeľným mechanizmom na riešenie regionálnych a globálnych výziev.
Výrazne sme sa napríklad zapojili do riešenia humanitárnej krízy v Afganistane. Chcem zdôrazniť, že je potrebné ďalej zvyšovať komplexnú pomoc afganskému ľudu pod záštitou OSN. V tejto súvislosti je dôležité zriadiť v Almaty Regionálne centrum OSN pre ciele trvalo udržateľného rozvoja pre Strednú Áziu a Afganistan.
Kazachstan tvrdo pracuje na udržiavaní priateľských vzťahov s našimi globálnymi a regionálnymi partnermi. A sme odhodlaní rozvíjať program regionálnej spolupráce s našimi bratskými národmi Strednej Ázie.
V rámci Kazachstanu vyvíjame obnovené reformné úsilie s cieľom zakotviť zásady spravodlivosti, právneho štátu, rovnosti a spravodlivosti. Moje krédo je jednoznačne silné: právo a poriadok. To je pevný základ pre budovanie “spravodlivého a férového Kazachstanu”.
Za veľmi krátky čas sme zreformovali naše inštitúcie, obmedzili právomoci prezidenta, zmenili ústavu, resetovali politický a ekonomický systém, bojovali proti korupcii. Súčasný Kazachstan je teda iný, ako bol povedzme pred dvoma rokmi.
Naša cesta k revízii existujúceho systému sa ešte zďaleka neskončila. Chápeme, že politické reformy a investície do ľudského kapitálu nás môžu zachrániť pred pascou stredných príjmov a zvýšiť odolnosť nášho hospodárstva.
Hoci sa už uskutočnila významná transformácia, stále je potrebné urobiť veľa práce. Odvahu nám však dodáva pochopenie, že na úspešnú cestu musí byť niekto pripravený prekonať množstvo nástrah. My sme na to pripravení.
Významní hostia,
spomedzi všetkých výziev, ktorým čelíme, je azda najzávažnejšia zmena klímy. Stredná Ázia je jednou z jej frontových línií. Aj keby sa nám podarilo obmedziť nárast globálnej teploty na 1,5 stupňa Celzia do roku 2050 – čo sa zdá byť čoraz menej pravdepodobné – v Strednej Ázii zaznamenáme nárast teploty o 2 až 2,5 stupňa Celzia. To zmení, presnejšie povedané, vysuší a vysuší naše miestne životné prostredie. Musíme byť pripravení na väčšie ťažkosti. Skutočne nás znepokojuje nedostatok vodných zdrojov. Suchá a záplavy v Strednej Ázii spôsobia škody vo výške 1,3 percenta HDP ročne, pričom sa očakáva, že úroda plodín klesne o 30 percent, čo povedie k približne 5 miliónom vnútorných klimatických migrantov do roku 2050. náš povrch ľadovcov sa už znížil o 30 percent.
Dve veľké rieky nášho regiónu – Syr Darja a Amu Darja – stratia do roku 2050 približne 15 percent. Aby sme zabránili environmentálnej katastrofe v regióne, naliehavo žiadame, aby sa vyčlenilo viac prostriedkov na podporu Medzinárodného fondu na záchranu Aralského mora. Voda a zmena klímy sú úzko prepojené. Stredná Ázia je región, v ktorom sa bezpečnosť vody dá dosiahnuť len prostredníctvom úzkej spolupráce a účinne prispôsobených spoločných opatrení. Na prerokovanie týchto a ďalších otázok súvisiacich s klímou v regióne navrhujem zriadiť v Almaty projektovú kanceláriu krajín Strednej Ázie a v roku 2026 zorganizovať v Kazachstane regionálny klimatický samit pod záštitou OSN a ďalších medzinárodných organizácií.
Moja krajina by mohla ponúknuť obrovské príležitosti pre zelené hospodárstvo a konečne sa stať centrom obnoviteľnej energie. Čas však nie je na našej strane. Na dekarbonizáciu a budovanie zelených ekonomík potrebnou rýchlosťou potrebujeme zdroje a partnerstvá.
Dámy a páni,
klimatická kríza našej planéty je najjasnejším príkladom našej vzájomnej závislosti a spoločného osudu. Či sa nám to páči, alebo nie, sme navzájom prepojení.
Vzhľadom na túto skutočnosť tí, ktorí prídu na to, ako spolupracovať / uspejú, a tí, ktorí to neurobia / zlyhajú. Multilateralizmus, ktorého stredobodom sú zásady a hodnoty OSN, nie je len najúčinnejšou cestou na riešenie tejto výzvy – je to jediná cesta.
Toto sú zásady, intelektuálne korene Medzinárodného fóra v Astane, priestoru pre dialóg s cieľom riešiť spoločné výzvy a smerovať k spolupráci, rozvoju a pokroku.
Som optimista a verím, že konštruktívne diskusie počas nasledujúcich dvoch dní nás môžu začať posúvať smerom k možným riešeniam a ďalšej spolupráci. Na záver mi dovoľte jemné varovanie. Na podporu zmysluplnej diskusie a spolupráce je potrebná otvorenosť, tolerancia a kompromis. Želám si pozitívny vplyv pre každého z vás a pre toto fórum. Ešte raz vám ďakujem, že ste sa k nám dnes pripojili, a želám vám plodnú diskusiu.