Pred päťdesiatimi rokmi britskí progrockeri Genesis vydali tretie album Nursery Cryme

LONDÝN – Názov albumu je inšpirovaný obsahom prvej skladby „The Musical Box“ (Hudobná krabička).

Je to slovná hračka anglických slovných spojení „Nursery Rhyme“, čo je detská básnička a „Nursery Crime“ teda zločin v detskej izbe..

Album nahrali v klasickej zostave:

Tony Banks – organ, Mellotron, klavír, elektrické piano, dvanásťstrunná gitara, spev

Mike Rutherford – basgitara, basové pedále, dvanásťstrunná gitara, spev

Peter Gabriel – spev, flauta, basový bubon, tamburína

Steve Hackett – elektrická gitara, dvanásťstrunná gitara

Phil Collins – bicie, perkusie, spev

Nursery Cryme pozostáva zo siedmich nesúvisiacich skladieb, ktoré sa navzájom líšia dejom aj hudobným štýlom. Texty mnohých z nich majú rozprávkový význam v štýle fantázie a mýtu, ktorý je súčasťou mnohých albumov v štýle progresívneho rocku 70. rokov. Podľa hudobného kritika je Nursery Cryme „skutočne anglický excentrizmus, napoly Lewis Carroll, napoly Syd Barrett. Melody Maker venovala vydaniu albumu celú stránku a sprevádzala oznámenie s nadšenou odozvou od Keitha Emersona.

Po vydaní Nursery Cryme, od novembra 1971 do augusta 1972, boli Genesis na turné na podporu albumu. Počas tohto turné bola zaznamenaná pieseň „Happy the Man“, ktorá vyšla ako singel s piesňou „Seven Stones“ na druhej strane.

Na prednom obale je scéna ilustrujúca The Musical Box: 9-ročná Cynthia s kroketovou paličkou a ďalšie atribúty piesne vrátane niekoľkých odrezaných hláv sú zobrazené na kroketovom poli. Obálka britského výtvarníka Paula Whiteheada. Pri vysvetľovaní základného konceptu si spomenul:

“Faktom je, že v hudbe Genesis bola krásna melódia kombinovaná s textami o násilí – napríklad o vražde. Mojím cieľom bolo vytvoriť obraz, ktorý vyjadruje oba póly ich tvorby. Chlapci chceli tiež reflektovať aspekty anglického triedneho systému, aby deklarovali svoj nesúhlas s ich vzhľadom na výchovu na verejných školách.  Zostali sme pri  krokete ako symbole toho najhoršieho v anglickej aristokracii a hlavy dodávajú zlovestnú náladu.”

Vnútorná časť obalu je navrhnutá v štýle viktoriánskeho rodinného albumu: texty a vysvetlenia niektorých z nich sú napísané elegantným starožitným písmom a sú doplnené krásnymi ilustráciami. Aktuálne miesto kde sa nachádzajú kresby Nursery Cryme nie je známe. Samotný umelec tvrdil, že existujú rôzne fámy: že kresby boli uložené v trezore niekoho v banke alebo že už boli predané za 40 000 dolárov.