Pred 50 rokmi zaznela pieseň “My Sweet Lord”

LONDÝN – George Harrison, jeden z členov skupiny The Beatles zverejnil presne pred päťdesiatimi rokmi pieseň My Sweet Lord.

Je to pieseň bývalého gitaristu skupiny The Beatles Georga Harrisona venovaná Krišnovi. Vyšiel na treťom Harrisonovom sólovom albume All Things Must Pass, ktorý bol prvým albumom jedného z ex-Beatles, ktorý sa dostal na popredné priečky v hitparádach. O úspechu albumu do veľkej miery rozhodovala táto pieseň, ktorá sa umiestnila na popredných priečkach v Európe a USA. Pieseň “My Sweet Lord” je zaradená na 454 priečke časopisu Rolling Stone v rámci rebríčka “500 najväčších piesní všetkých čias”. Iba dve piesne v histórii hudby – „My Sweet Lord“ a „Bohemian Rhapsody“ – sa dostali dva razy na prvé miesto v britských hitparádach.

Po vydaní piesne bola podobnosť medzi melódiou „My Sweet Lord“ a hitom „He’s So Fine“ amerického ženského kvarteta The Chiffons podnetom na roky žalôb o autorské práva. Autorom knihy „He’s So Fine“ bol v tom čase zosnulý Ronald Mack, ktorého záujmy zastupovala nahrávacia spoločnosť Bright Tunes. V článku zo 6. marca 1971 časopis Billboard uviedol, že celosvetové platby Harrisonovi boli kvôli sporom pozastavené z predaja singlu.

Súdny proces sa konal v Spojených štátoch a stal sa známym ako „Bright Tunes Music versus Harrisongs Music. “Počas procesu Harrison poprel úmyselný plagiát a tvrdil, že k napísaniu piesne„ My Sweet Lord “ho inšpirovala skladba„ Oh, Happy Day “od Edwina Hawkinsa. Na jednom zo súdnych pojednávaní bol Harrison prinútený zahrať skladbu na gitare. V tomto čase sa v ostatných sálach súdu zastavilo pojednávanie o prípadoch a všetci sa zhromaždili, aby si vypočuli hudobníkov „koncert zadarmo“.

V roku 1976 Harrison spor prehral po tom, čo súd rozhodol, že je nie je možné „neúmyselné“ požičanie si melódie, a Harrisonovi nariadil zaplatiť 1,6 milióna dolárov spoločnosti Bright Tunes. Sudca zohľadnil príjem, ktorý Harrison získal nielen z predaja singla „My Sweet Lord“, ale aj zo zaradenia piesne na albumy All Things Must Pass a The Best of George Harrison. Sudca tiež rozhodol, že odteraz mal Harrison nárok na získanie iba tretiny výnosov z predaja piesní. Medzitým sa The Chiffons rozhodli zúročiť široké mediálne pokrytie súdneho sporu nahrávaním a vydaním novej verzie skladby „My Sweet Lord“ a Harrison vyjadril svoju nevôľu voči rozhodnutiu súdu vo svojej piesni „This Song“.

Tým sa však príbeh nekončil. Predtým, ako Harrison zaplatil splatnú sumu, dostal spor nový spád. Harrisonov manažér Allen Klein, ktorý stál na jeho strane pred súdom, kúpil Bright Tunes a po zmene strany sporu  pokračoval v súdnom spore proti hudobníkovi. V roku 1981 okresný súd rozhodol, že Klein konal neprimerane, a nariadil Harrisonovi, aby kúpil spoločnosť Bright Tunes za 587 000 dolárov, čo bola suma, ktorú Klein predtým za firmu  zaplatil. Výsledkom bolo to, že Harrisonov bývalý manažér nedostal nič a Harrison automaticky získal autorské práva na „My Sweet Lord“ a na „He’s So Fine“. Súd sa však skončil až v roku 1991 po tom, ako bol rozhodnutím okresného sudcu potvrdený vyšším súdom.