Pred 150 rokmi sa narodil najruskejší hudobný skladateľ Sergej Vasilievič Rachmaninov
Sergej Vasilievič Rachmaninov sa narodil 20. marca [1. apríl] 1873 v obci Semjonovo v Novgorodskej gubernii.
Zomrel 28. marca 1943 v Beverly Hills v USA.
Sergej Rachmaninov bol ruský skladateľ, klavirista a dirigent. Vo svojej tvorbe syntetizoval princípy petrohradskej a moskovskej kompozičnej školy, ako aj prelínanie tradícií západoeurópskej a blízkovýchodnej hudby, a vytvoril vlastný originálny štýl.
Vyrastal v rodine šľachtica. Študoval v konzervatóriách v Peterburgu a v Moskve.
Ako 19-ročný absolvoval Rachmaninov konzervatórium s veľkou zlatou medailou ako klavirista aj ako skladateľ. Už na konzervatóriu bol medzi moskovským publikom dobre známy. Počas štúdia na konzervatóriu napísal svoj Prvý klavírny koncert a niekoľko romancí a skladieb pre klavír vrátane Prelúdia cis mol (op. 3 č. 2) z cyklu Piano Morceaux de fantaisie, ktoré sa neskôr stalo jedným z najznámejších Rachmaninovových diel. Jeho diplomovou prácou bola Rachmaninovova prvá opera Aleko na motívy diela Alexandra Puškina Cigáni. Čajkovskému sa opera veľmi páčila a na jeho naliehanie bola uvedená vo Veľkom divadle. Čajkovskij sa dokonca zasadzoval o jej zaradenie do repertoáru Veľkého divadla spolu s operou Jolanta, ale čoskoro nečakane ochorel a zomrel a jeho myšlienka sa nerealizovala.
Vo veku 20 rokov začal Rachmaninov kvôli živobytiu vyučovať na Mariinskom inštitúte v Moskve a neskôr na Alžbetinom a Katarínskom ženskom inštitúte. Rachmaninov začal dávať aj súkromné hodiny, ktoré však nemal rád.
Vo veku 24 rokov sa Rachmaninov na pozvanie obchodníka Savvu Mamontova stal druhým dirigentom Ruskej súkromnej opery v Moskve, kde pôsobil jednu sezónu, ale stihol výrazne tvorivo prispieť a presláviť sa ako dirigent. Tam sa tiež spriatelil s Fiodorom Šaljapinom. Rachmaninov sa rozhodol opustiť divadlo a sústrediť sa na skladanie.
Rachmaninov sa preslávil ako skladateľ, klavirista a dirigent ešte počas štúdia na moskovskom konzervatóriu. Moskovské publikum ho zbožňovalo. Jeho úspešnú kariéru však 15. marca 1897 prerušila neúspešná premiéra jeho Prvej symfónie v Petrohrade. Skladateľ Alexander K. Glazunov mal v úmysle predstaviť hlavnému mestu hudbu mladého moskovského talentu, ale premiéra sa skončila úplným neúspechom, a to jednak pre nekvalitné prevedenie neskúseným dirigentom (Glazunov bol neskúsený), ale – predovšetkým – preto, že novátorský charakter hudby nepochopil ani sám Glazunov, ani petrohradská verejnosť.
Recenzie boli zdrvujúce. Napríklad César Cui vo svojej recenzii napísal, že “keby v pekle existovalo konzervatórium, Rachmaninov by bol nepochybne jeho prvým žiakom”. Rachmaninova obzvlášť rozrušila negatívna recenzia N. A. Rimského-Korsakova, s ktorým sa zoznámil v Ruskej súkromnej opere v Moskve a ktorého názor si veľmi vážil. Neúspech bol príčinou Rachmaninovovej hlbokej depresie. “Bol som ako človek, ktorého postihla mŕtvica a ktorému na dlhý čas odňali hlavu a ruky…” takto Rachmaninov opísal svoj stav. V rokoch 1897 až 1901 Rachmaninov takmer nič neskladal a väčšinu času trávil ležaním na gauči vo svojej izbe, z domu odchádzal len na súkromné hodiny. Až s pomocou slávneho hypnotizéra Dr. N. V. Dahla sa mu podarilo prekonať svoju tvorivú krízu.
V roku 1901 dokončil svoj Druhý klavírny koncert, ktorý znamenal Rachmaninovovo vystúpenie z krízy a zároveň vstup do ďalšieho, zrelého obdobia jeho tvorby. Čoskoro prijal pozvanie na miesto dirigenta v moskovskom Veľkom divadle, kde dve sezóny dirigoval celý ruský operný repertoár. V prvej polovici 90. rokov opakovane vystupoval na koncertoch Moskovského krúžku milovníkov ruskej hudby ako klavirista a dirigent.
V roku 1906, po odchode z Veľkého divadla, Rachmaninov odcestoval do Talianska a tri roky pobudol v Drážďanoch, kde plodne komponoval. V roku 1909 Rachmaninov absolvoval veľké koncertné turné po Amerike a Kanade, kde vystupoval ako klavirista a dirigent. V tom istom roku 1909 skomponoval svoj tretí klavírny koncert.
V roku 1911, počas pobytu v Kyjeve, Rachmaninov na žiadosť svojho priateľa a kolegu A. V. Ossovského vypočul mladú speváčku Kseniu Deržinskú, pričom celkom ocenil jej talent; zohral potom významnú úlohu pri budovaní opernej kariéry tejto slávnej speváčky.
Pred revolúciou Rachmaninov veľa komponoval a často vystupoval v Moskve. Koncerty organizované A. I. Zilotim, na ktorých Rachmaninov často dirigoval, boli veľmi populárne. Hlboko sa angažoval aj v záležitostiach Ruského hudobného vydavateľstva, ktorého umeleckej rade predsedal.
Dňa 21. februára 1917 sa v koncertnej sále Teniševovej školy uskutočnilo Rachmaninovovo posledné koncertné vystúpenie v Petrohrade.
Krátko po revolúcii v Rusku v roku 1917 Rachmaninov prijal nečakané pozvanie zo Švédska, aby vystúpil na koncerte v Štokholme, a koncom roka 1917 spolu s manželkou Natáliou Alexandrovnou (rodenou Satinou; pochádzala z rodu Rurikovičovcov, ktorí prišli o kniežací titul; bola skladateľovou sesternicou z otcovej strany) a dcérami Irinou a Tatianou opustili Rusko. Tam zanechali všetok svoj majetok a boli takmer bez peňazí.
V polovici januára 1918 Rachmaninov opustil Rusko a odcestoval cez Malmö do Kodane. Dňa 15. februára prvýkrát vystúpil v Kodani, kde s dirigentom Georgom Høebergom zahral svoj Druhý koncert. Keď si uvedomil, že teraz už nemôže písať hudbu a že si môže zarobiť len ako klavirista, začal intenzívne študovať hru na klavíri. Do konca sezóny Rachmaninov vystúpil na jedenástich symfonických a komorných koncertoch, čo mu umožnilo splatiť dlhy.
Po opätovnom získaní slávy v Európe sa Rachmaninov 1. novembra 1918 spolu s rodinou plavil z Nórska do New Yorku, kde ho privítali s veľkým záujmom. Rachmaninov začal v USA svoju prosperujúcu koncertnú kariéru ako klavirista a pokračoval v nej až do svojej smrti, pričom počas celej sezóny absolvoval desiatky koncertov. Rachmaninovova popularita ako klaviristu bola obrovská. Prakticky od jeho príchodu až do posledných dní ho sledovali zástupy novinárov a paparazzi sa snažili o neuveriteľné triky, aby Rachmaninova odfotografovali, hoci on nemal rád pozornosť a novinári ho rozčuľovali a často aj rozzúrili. Aby sa Rachmaninov ukryl pred neprimeranou pozornosťou, keď cestoval po Amerike, raz dokonca býval v súkromnom železničnom vagóne namiesto hotela.
Rachmaninov do roku 1926 nenapísal žiadne významné dielo. Jeho tvorivá kríza teda trvala približne 10 rokov. Mnohí známi to pripisovali hlbokému smútku, ktorý pociťoval za svojou vlasťou. Rachmaninov sa napriek svojej sláve a početným pozvaniam stýkal najmä s ruskými emigrantmi, obklopoval sa ruskými priateľmi a ruským služobníctvom a predmetmi, ktoré mu pripomínali jeho vlasť. Podľa spomienok jeho príbuzných bol šťastný a spokojný len vtedy, keď sa stýkal s Rusmi. Počas rokov v exile mal Rachmaninov len veľmi málo zahraničných priateľov, jednou z mála výnimiek bol Frederick Steinway, šéf firmy Steinway and Sons a výrobca klavírov.
Až v rokoch 1926 – 1927 sa objavili nové diela: Štvrtý koncert a Tri ruské piesne. Počas svojho života v zahraničí (1918 – 1943) Rachmaninov skomponoval len šesť diel, ktoré však patria k vrcholom ruskej a svetovej hudby.
Hoci Rachmaninov žil a koncertoval najmä v USA, v rokoch 1930 až 1940 trávil veľa času vo Švajčiarsku, kde si postavil luxusnú vilu “Senar” s veľkou záhradou a výhľadom na jazero Firwaldstätte a horu Pilatus. V tomto období Rachmaninov často cestoval po Európe. Koncertoval na festivale v Luzerne. Čoskoro ho uznali za jedného z najväčších klaviristov svojej éry a najväčšieho dirigenta, hoci nedirigoval často.
V roku 1941 dokončil svoje posledné dielo, ktoré mnohí uznávajú za jeho najväčšie dielo, Symfonické tance. Toto dielo bolo zároveň Rachmaninovovým obľúbeným dielom.
Negatívne naladený voči Sovietom, Rachmaninov túžil po stratenom starom Rusku,[19] správa o nemeckom útoku na ZSSR na neho urobila obrovský dojem. Počas druhej svetovej vojny odohral niekoľko koncertov v USA, z ktorých celý výťažok anonymne poslal do fondu Červenej armády, a odporučil všetkým ruským emigrantom, aby tiež prispeli. Peňažnú zbierku z jedného z koncertov previedol na Fond obrany ZSSR so slovami: “Od jedného z Rusov uskutočniteľná pomoc ruskému ľudu v jeho boji proti nepriateľovi. Chcem veriť, verím v úplné víťazstvo”. Je známe, že za skladateľove peniaze bolo postavené vojenské lietadlo pre potreby armády. Podľa niektorých správ Rachmaninov krátko pred smrťou dokonca zašiel na sovietske veľvyslanectvo a chcel odísť do vlasti.
Rachmaninov veľa fajčil. Jeho vnuk Alexander Rachmaninov, zakladateľ Rachmaninovovej nadácie, to pripisuje onkologickému ochoreniu (melanómu), ktoré ho v neskorších rokoch života v USA premohlo[19]. Samotný Rachmaninov o svojej chorobe nevedel. Rachmaninov mal svoj posledný koncert 17. februára v Knoxville, len šesť týždňov pred smrťou.
Rachmaninov zomrel 28. marca 1943 v Beverly Hills v Kalifornii v USA, necelé tri dni pred svojimi 70. narodeninami. Pochovaný je na cintoríne Kensico neďaleko New Yorku. Zo spomienok jeho vdovy je známe, že “rakva bola pozinkovaná, aby ju neskôr mohli previezť do Ruska.
V roku 2015 Rachmaninovova pravnučka Susan-Sophia Rachmaninovová-Volkonskaja-Uonamakerová uviedla, že rodina nemala v úmysle porušiť skladateľovu poslednú vôľu a previezť jeho pozostatky z USA do Ruska.
Podľa spomienok Rachmaninovovho priateľa A. F. Gedikeho, ktorý skladateľa poznal od jeho pôsobenia na moskovskom konzervatóriu až po jeho emigráciu, bol Rachmaninov pravdovravný a skromný človek, ktorý nikdy neklamal a ničím sa nechválil. Bol tiež veľmi poriadkumilovný a precízny, vo svojej kancelárii udržiaval dokonalý poriadok, nikdy nemeškal a tieto vlastnosti oceňoval aj u iných. Svoju prácu si rád rozvrhoval na dlhší čas dopredu a veľmi trpel, ak musel svoje plány porušiť. Akékoľvek tvorivé zádrhele veľmi skoro viedli Rachmaninova k strate viery v seba samého; začal mať obsedantné myšlienky, že nikdy nebude schopný napísať nič, čo by bolo hodné jeho života, a v dôsledku toho rýchlo upadol do depresie. Rachmaninov bol vo všeobecnosti náchylný na pesimistickú pochmúrnu náladu, a tá bola oveľa častejšia ako veselá. Rachmaninov v mladosti nikdy skutočne vážne neochorel, ale bol mimoriadne blúznivý a často si myslel, že ochorel na nejakú vážnu chorobu. Ak sa lekárom podarilo zmeniť jeho názor, stal sa veselým a šťastným, ale len do ďalšieho záchvatu hypnózy. Vo chvíľach dobrej nálady bol Rachmaninov veselý a šťastný, ale vždy zdržanlivý a nikdy nie roztopašný. Mal veľký zmysel pre humor a skvelý pozorovací talent.
Rachmaninov zvyčajne začínal komponovať ráno, ak sa mu práca darila, často zostával hore až do večera, ale nerád pracoval v noci. Ak sa práca nedarila, Rachmaninovova nálada sa náhle zhoršila a on prácu odložil alebo ju úplne zanechal. Rachmaninov hrával na klavíri veľmi sporadicky a málo, najmä preto, že na tomto nástroji hral všetko prekvapivo ľahko. Ak hral jednu hodinu denne, 40 minút venoval cvičeniam a len 20 minút hrávaniu skladieb. Doma, na rozdiel od koncertov, rád hral potichu, počúval každý zvuk, akoby “skúmal”, čo sa hrá. Rachmaninovovi priatelia často žasli nad jeho neuveriteľnou hudobnou pamäťou: po tom, čo si vypočul veľké symfonické dielo len raz alebo dvakrát, zapamätal si ho takmer naspamäť a veľmi dlho si ho potom pamätal.
Rachmaninov mal hostí veľmi zriedkavo, väčšinou sa stýkal s početným príbuzenstvom svojej manželky, rodina žila veľmi priateľsky. Spomedzi jeho priateľov (nie veľmi často) ho navštevovali M. A. Slonov, N. S. Morozov, N. G. Struve, A. A. Brandukov, N. K. Metner, J. E. Konyus, A. B. Goldenweiser a A. F. Gedike. Z času na čas Rachmaninov vystupoval na symfonických koncertoch a ešte zriedkavejšie v divadle. Letá trávil v Tambovskej gubernii, na panstve Satinovcov – Ivanovke, ktoré mal tak rád a ktoré neskôr kúpil od svojho svokra. Statku venoval veľa pozornosti, nešetril silami ani peniazmi. Rád sa púšťal do otázok hospodárenia, organizoval hospodárstvo, nakupoval najnovšiu techniku na poľnohospodárske práce.
Rachmaninovov organizačný talent sa ešte výraznejšie prejavil, keď sa na žiadosť svojho priateľa S. A. Kusevického stal predsedom umeleckej rady Ruského hudobného vydavateľstva, ktoré postupne pozdvihol na medzinárodnú slávu, a to napriek obrovskej konkurencii v Rusku i v zahraničí[16].
Rachmaninov mal veľmi rád cirkevný spev; keď žil v Moskve, často vstával o siedmej hodine ráno, dokonca aj v zime, a najímal si drožkára, aby mohol ísť na bohoslužby, najčastejšie do Andronikovského kláštora na Taganke. Rachmaninov miloval aj cigánsky spev a niekedy vysedával dlho do noci v reštauráciách na Jare alebo v Strelnej. To viedlo k fámam, ktoré sa šírili po Moskve, že Rachmaninov bol bakchanál, ale nebolo to tak. Rachmaninovov kláštorný spôsob života tiež prispel k fámam, že veľa pil, ale rodina a priatelia tvrdili, že to tiež nie je pravda.
Rachmaninov hovoril hrubým, nízkym basom, ticho a pomaly. Rachmaninov bol vášnivý motorista a rád jazdil rýchlo. Keďže bol krátkozraký a šoféroval bez okuliarov, čo niekedy cestujúcich desilo.
Počas ťažkých rokov občianskej vojny Rachmaninov veľmi pomáhal svojim priateľom a známym. Niektoré z jeho potravinových balíkov jednoducho zachránili príjemcov pred hladom.
Tvorivý obraz skladateľa Rachmaninova sa často definuje slovami “najruskejší skladateľ”. Táto stručná a neúplná charakteristika vyjadruje objektívne kvality Rachmaninovovho štýlu aj miesto jeho odkazu v historickej perspektíve svetovej hudby. Práve Rachmaninovova tvorba tvorila syntetizujúci menovateľ, ktorý zjednotil a spojil tvorivé princípy moskovskej (P. Čajkovskij) a petrohradskej kompozičnej školy do jedného jednotného a celistvého ruského štýlu. Téma “Rusko a jeho osud”, všeobecná pre ruské umenie všetkých druhov a žánrov, našla v Rachmaninovom diele mimoriadne charakteristické a úplné stelesnenie. V tomto ohľade bol Rachmaninov jednak pokračovateľom tradície Musorgského a Rimského-Korsakovových opier a Čajkovského symfónií, jednak článkom v neprerušenej reťazi národných tradícií (na túto tému nadviazali v tvorbe S. Prokofiev, D. Šostakovič, G. Sviridov, A. Schnittke a ďalší). Osobitnú úlohu Rachmaninova vo vývoji národnej tradície možno vysvetliť historickým postavením Rachmaninovovej tvorby ako súčasníka ruskej revolúcie: práve revolúcia, ktorá sa v ruskom umení odráža ako “katastrofa” alebo “koniec sveta”, bola vždy sémanticky dominantnou témou Ruska a jeho osudu (porovnaj N. Berďajev, “Pôvod a význam ruského komunizmu”).
Rachmaninovovo dielo chronologicky patrí do toho obdobia ruského umenia, ktoré sa zvykne označovať ako “strieborný vek”. Hlavnou umeleckou metódou tohto obdobia bol symbolizmus, ktorého črty možno zreteľne vidieť aj v Rachmaninovovej tvorbe. Rachmaninovove diela sú plné zložitej symboliky, ktorá sa prejavuje používaním symbolických motívov, z ktorých hlavným je motív stredovekého chorálu Dies Irae. Tento motív symbolizuje u Rachmaninova predtuchu katastrofy, “koniec sveta” a “odplatu”.
V tvorbe Rachmaninova ako veriaceho človeka sa objavujú kresťanské motívy: Liturgia svätého Jána Zlatoústeho (1910), Celonočná vigília (1915). Rachmaninov nielenže významne prispel k rozvoju ruskej duchovnej hudby, ale aj vo svojich ďalších dielach stelesňoval kresťanské myšlienky a symboliku.
Z hľadiska hudobnej kompozičnej techniky Rachmaninov nijako nereagoval na “módne” inovácie dvadsiateho storočia (ako dodekafónia, ultrachromatizmus, aleatorika, polystylistika a podobne). Zároveň sa Rachmaninovovi v rámci štýlu, ktorý sa všeobecne definuje ako “novoromantický”, podarilo vytvoriť špecifický hudobný jazyk, ľahko rozpoznateľný pre ucho. Napríklad Rachmaninovovu rozšírenú tóninu charakterizuje tzv. rachmaninovská subdominanta (známa aj ako “rachmaninovská harmónia”) a modalizmy (doriánsky modus, rómska stupnica a pod.), zatiaľ čo v rytme využíva viacorientáciu v kombinácii s pravidelnými konšteláciami trvania (polyrytmus). Rozpoznateľná je aj jeho špecifická klavírna faktúra.
Rachmaninovovu tvorbu možno predbežne rozdeliť na tri alebo štyri obdobia: rané (1889-1897), zrelé (niekedy sa delí na dve obdobia: 1900-1909 a 1910-1917) a neskoré (1918-1941).
Rachmaninovov štýl, ktorý vyrástol z neskorého romantizmu, prešiel následne značným vývojom. Podobne ako jeho súčasníci Alexander Skriabin a Igor Stravinskij, aj Rachmaninov minimálne dvakrát (okolo roku 1900 a 1926) radikálne obnovil štýl svojej hudby. Rachmaninovov zrelý a najmä neskorý štýl ďaleko presahuje postromantickú tradíciu (ktorej devolucia sa začala už v jeho ranom období) a zároveň nepatrí k žiadnemu zo štýlových prúdov hudobnej avantgardy dvadsiateho storočia. Rachmaninovova tvorba tak stojí vo vývoji svetovej hudby dvadsiateho storočia mimo nej: po absorbovaní mnohých výdobytkov impresionizmu a avantgardy zostáva Rachmaninovov štýl neopakovateľne individuálny a jedinečný, nemá vo svete hudby obdobu (s výnimkou imitátorov a epigónov). Moderní hudobní vedci často používajú paralelu s van Beethovenom: rovnako ako Rachmaninov, aj Beethoven vo svojej tvorbe ďaleko prekročil štýl, ktorý ho vytvoril (v tomto prípade viedenský klasicizmus), bez toho, aby sa stal súčasťou romantického hnutia, hoci romantickému videniu sveta zostal cudzí.
Prvé rané obdobie sa začalo v znamení neskorého romantizmu, osvojeného najmä prostredníctvom Čajkovského štýlu (Prvý koncert, rané skladby). Ale už v Triu d mol (1893), napísanom v roku Čajkovského smrti a venovanom jeho pamiatke, Rachmaninov prejavil odvážnu tvorivú syntézu tradícií romantizmu (Čajkovskij), “kučkárov”, starej ruskej cirkevnej tradície a modernej hudby z každodenného života a romancí. Toto dielo – jeden z prvých príkladov polyštýlovej hudby na svete – symbolicky predznamenáva nástupníctvo tradície od Čajkovského k Rachmaninovovi a vstup ruskej hudby do novej etapy vývoja. V Prvej symfónii boli princípy štýlovej syntézy rozvinuté ešte odvážnejšie, čo bol jeden z dôvodov jej neúspechu pri premiére.
Obdobie zrelosti bolo poznačené vznikom individuálneho, zrelého štýlu založeného na intonačnej batožine Znamenitého spevu, ruského spevu a štýlu neskorého európskeho romantizmu. Tieto črty sa výrazne prejavili v jeho slávnom Druhom koncerte a Druhej symfónii, ako aj v Klavírnych prelúdiách op. Počnúc symfonickou básňou Ostrov mŕtvych sa však Rachmaninovov štýl stal zložitejším, čo na jednej strane spôsobilo používanie symbolistických a modernistických tém a na druhej strane pokroky v súdobej hudbe – impresionizmus, neoklasicizmus a nové orchestrálne, texturálne a harmonické postupy. Ústredným dielom tohto obdobia bola grandiózna báseň Zvony pre zbor, sólistov a orchester na slová Edgara Poea v preklade Konstantina Balmonta (1913). Dielo, ktoré bolo jednoznačne novátorské, plné nových, nevídaných zborových a orchestrálnych techník, malo obrovský vplyv na zborovú a symfonickú hudbu 20. storočia. Téma tohto diela je typická pre umenie symbolizmu, pre túto etapu ruského umenia a Rachmaninovovu tvorbu: symbolicky stelesňuje rôzne obdobia ľudského života vedúce k nevyhnutnej smrti; apokalyptická symbolika Zvonov, ktorá nesie myšlienku konca sveta, údajne ovplyvnila “hudobné” stránky románu Doktor Faustus od Thomasa Manna.
Neskoré (zahraničné) obdobie Rachmaninovovej tvorby sa vyznačuje mimoriadnou originalitou. Rachmaninovov štýl vznikol z integrálneho spojenia najrozmanitejších, miestami protichodných štýlových prvkov: tradícií ruskej hudby, staroruského Znamenného spevu, džezu, “reštauračnej” variety 30. rokov 20. storočia, virtuózneho štýlu 19. storočia a rigidnej tokáčovitosti avantgardy. Samotná heterogenita štýlových predpokladov obsahuje filozofický význam, a to absurditu a brutalitu moderného života a stratu duchovných hodnôt. Diela tohto obdobia sú pozoruhodné svojou záhadnou symbolikou, poetickou polyfóniou a hlbokým filozofickým podtextom.
Rachmaninovovo posledné dielo – Symfonické tance (1941) -, ktoré všetky tieto kvality živo vyjadruje, mnohí porovnávajú s Bulgakovovým románom Majster a Margarita, dokončeným v rovnakom čase.
Význam Rachmaninovovej skladateľskej tvorby je obrovský: Rachmaninov syntetizoval rôzne smery v ruskom umení, rôzne tematické a štýlové tendencie a spojil ich pod jeden prápor – ruský národný štýl.
Rachmaninov obohatil ruskú hudbu o výdobytky umenia dvadsiateho storočia a bol jedným z tých, ktorí priviedli národnú tradíciu na novú úroveň. Obohatil intonačný fond ruskej a svetovej hudby o intonácie staroruského znamenitého spevu.
Rachmaninov (spolu so Skriabinom a Metnerom) vyniesol ruskú klavírnu hudbu 20. storočia na svetovú úroveň a stal sa jedným z prvých ruských skladateľov, ktorých klavírne diela sú v repertoári všetkých klaviristov sveta.
Význam Rachmaninovovej interpretačnej činnosti je nemenej veľký: Rachmaninov – klavirista sa stal vzorom pre mnohé generácie klaviristov z rôznych krajín a škôl; ustanovil celosvetovú prioritu ruskej klavírnej školy, ktorej charakteristickými znakmi sú: – klavírna škola: V tejto oblasti sa vyznačoval najmä: 1) hlboká zmysluplnosť prednesu; 2) dôraz na intonačné bohatstvo hudby; 3) “spev na klavíri” – napodobňovanie vokálneho zvuku a vokálnej intonácie pomocou klavíra.
Klavirista Rachmaninov zanechal referenčné nahrávky mnohých diel svetovej hudby, na ktorých sa učia mnohé generácie hudobníkov.