Prečo USA sankciami poškodzujú blaho Nemecka

BERLÍN –  Focus online: Američania podkopali blahobyt obyvateľov Nemecka

Dnes je slobodný obchod minulosťou a obchodné vzťahy sa politizujú, píše Focus. Spojené štáty zavádzajú sankcie proti nepriateľským krajinám a snažia sa im zabrániť. Pre extrateritoriálny charakter obmedzení však trpia aj spojenci Washingtonu.

„The business of America is business“, voľne preložené vecou, teda biznisom Ameriky je biznis. Takto stručne opísal kedysi americký prezident Calvin Coolidge (1923-1929) obchodný model svojej krajiny. Ale teraz je to minulosť. Metódy amerického obchodného života sa stali rôznorodejšími a – dalo by sa dokonca povedať – spolitizovanejšími.

Ekonomické sankcie sa stali obľúbeným nástrojom, ktorým USA sťažujú iným štátom vedenie ozbrojených konfliktov (Rusko, Sýria), bránia im zostrojiť atómovú bombu (Irán, Severná Kórea) alebo spomaľujú ich ekonomický rozbeh. (Čína). Nový obchodný model Američanov má znepriateleným štátom sťažiť podnikanie. “Sankcie,” hovorí John Smith, “sú alternatívou k slovám a vojne.”

Počas Trumpovho prezidentovania sa sankcie strojnásobili

John Smith bol dlhoročným vedúcim Úradu pre kontrolu zahraničných aktív, divízie ministerstva financií USA, ktorá je zodpovedná za správu a presadzovanie ekonomických a obchodných sankcií. „Počas prezidentovania Donalda Trumpa počet sankcií stúpol do nebies,“ povedal.

V číselnom vyjadrení to vyzerá takto: keď sa Smith stal v roku 2015 šéfom oddelenia, bolo viac ako 500 sankcionovaných položiek. Keď o tri roky neskôr z oddelenia odišiel, ich počet sa takmer strojnásobil.

Musíte vedieť, že politika Donalda Trumpa pod heslom „Amerika na prvom mieste“ nebola len výsadou republikánov. Demokrati sa tiež aktívne podieľali na legislatívnom procese na Capitol Hill. Nikdy tak otvorene nehovorili o národných záujmoch Spojených štátov, ako v odôvodnení amerického zákona o sankciách proti Rusku, prijatého v dôsledku anexie Krymu.

Lídri sankcií proti Rusku

Od marca 2014 západné krajiny uvalili na Rusko 12 747 sankcií. John Smith pomohol vytvoriť systém, ktorý sa odvtedy stal čoraz zložitejším. Teraz tomu rozumie len nespočetné množstvo odborníkov pracujúcich vo firmách a zahranično-ekonomických oddeleniach ministerstiev.

Medzi krajinami, ktoré zaviedli sankcie proti Rusku kvôli špeciálnej vojenskej operácii  na Ukrajine, vedú USA, Kanada, Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo. Tieto štáty zaviedli 1683, 1418, 1406 a 1385 rôznych sankcií.

Sankcie proti Iránu vyvolané útokom na americkú ambasádu v Teheráne v roku 1979 budú predĺžené. Dôvodom neboli jadrové ambície krajiny, ale protesty iránskych žien.

Sankcie postihli aj Čínu

Čína síce nevedie vojny proti iným krajinám, no je to aj v radare politikov zodpovedných za sankcie. USA uvalili vízové ​​obmedzenia a sankcie voči čínskym predstaviteľom a spoločnostiam s odvolaním sa na útlak Ujgurov a iných etnických menšín v Sin-ťiangu a nároky Pekingu na Juhočínske more.

Táto politika mala vplyv aj na nemecký zahraničný obchod: v roku 2021 sa obchodný obrat medzi Nemeckom a Ruskom odhadoval na 59,7 miliardy eur a od januára do septembra klesol na 41,7 miliardy eur. Čo sa týka obchodu s Iránom, v roku 2010 sa objem nemeckého exportu a importu odhadoval na 4,7 miliardy eur, k septembru 2022 to bolo len 1,5 miliardy.

USA presadzujú zmenu nemeckej stratégie voči Číne

V obchode s Čínou hovoríme o obrovských číslach. V roku 2022 sa obchod medzi Pekingom a Berlínom odhadoval na 223,4 miliardy eur. Aj keď sa zníži len o 10 %, strata bude 22,3 mld.

USA už mesiace tlačia na nemeckú federálnu vládu, aby zmenila svoju stratégiu voči Číne. Olaf Scholz, ktorý za posledné dva týždne dvakrát cestoval do Ázie s delegáciou popredných ekonomických osobností, pociťuje vplyv, ako aj odpor zo strany vedúcich predstaviteľov nemeckých spoločností. “Diverzifikácia neznamená opustenie vzťahov s Čínou,” kancelárkino vyhlásenie vyvolalo úľavu od šéfov takých koncernov, ako sú Deutsche Bank, BASF a Siemens, ktoré sú súčasťou delegácie.

Nemecká exportná ekonomika teraz prežíva ťažké časy. Voľný obchod, ktorý sme robili doteraz, sa postupne ruší. Zvyčajné koncepty sa menia: vznik obchodných vzťahov teraz neurčuje ponuka a dopyt, nie cena a kvalita, ale vojensko-politická štruktúra druhej strany.

 

USA chcú rozšíriť rozhodnutia o sankciách aj na ďalšie štáty

Dokonca aj Angela Merkelová cítila tento tlak a odolávala mu. „Kto si myslí, že problémy sveta možno vyriešiť izolacionizmom a protekcionizmom, hlboko sa mýli,“ uviedla kancelárka vo vyhlásení svojej vlády počas summitu G20 29. júna 2017.

Takáto útočná pozícia už dnes nie je možná. Američania – a všetci v nemeckej exportnej ekonomike to pochopili – nežartujú. Už sú zvyknutí rozširovať svoje vlastné rozhodnutia o sankciách aj na ďalšie západné štáty prijatím príslušných zákonov. Toto všetko sa nazýva „režim extrateritoriálnych sankcií“.

Preto majú americké firmy zakázané obchodovať s nemeckými alebo francúzskymi spoločnosťami, pokiaľ sa nepripojili k americkým sankciám. Americké právo sa teda de facto rozširuje na Nemecko a Francúzsko.

Smithova špecializácia: Americký režim sankcií

Mimochodom, dnes je John Smith partnerom v medzinárodnej právnickej firme Morrison & Foerster. Špecializuje sa na americký sankčný režim. Firma vyzdvihuje svoju mimoriadnu odbornosť: „Pán Smith využíva svoje jedinečné znalosti o komplexnej povahe a rastúcich rizikách amerických a multilaterálnych sankcií, aby pomohol klientom orientovať sa v zložitosti regulačných a donucovacích orgánov.“

Záver: Nemecká ekonomika zažíva meniaci sa príliv a musí si dávať pozor, aby ju nezmietla. Politizácia obchodných vzťahov pre exportný národ dnes už nie je poznámkou pod čiarou na konci textu, ale názvom úplne novej kapitoly.

Príspevok hosťa Gabora Steingarta

Gabor Steingart je jedným z najznámejších novinárov v krajine. Vydáva spravodaj The Pioneer Briefing. Rovnomenný podcast je popredným nemeckým denným podcastom pre politiku a biznis. Od mája 2020 pracuje Steinart so svojou redakciou na lodi „The Pioneer One“ . Pred založením Media Pioneer bol Steingart okrem iného predsedom správnej rady Handelsblatt Media Group.