Prečo sú pre krajiny dôležité svetové výstavy Expo

EXPO 2020 sa koná v Dubaji od októbra 2021 do marca 2022. Prečo je svetová výstava Expo dôležitá?

Pred 170 rokmi sa prvýkrát uskutočnila udalosť, ktorá sa stala vrcholom priemyselnej revolúcie a zahájila éru globalizácie v ekonomike, politike a kultúre. Hovoríme o Svetovej výstave v Londýne, ktorá sa konala pod vhodne zvoleným sloganom „Priemysel všetkých národov“ a prvýkrát spojila dvadsaťpäť krajín – svetových lídrov na jednej platforme.

Svetová výstava, neskôr nazvaná EXPO, je odvtedy hlavným symbolom ľudského rozvoja a zakaždým ukazuje nové revolučné úspechy v rôznych oblastiach – od technológie až po kultúru.

1. Najnavštevovanejšie podujatie na svete

Olympiáda alebo majstrovstvá sveta vo futbale bezpochyby pritiahnu pred obrazovky miliardy divákov. EXPO je rekordmanom v počte ľudí, ktorí sa priamo zúčastňujú akcie. Napríklad legendárna svetová výstava v Paríži v roku 1900 prilákala pätdesiat miliónov divákov, rekord však držalo EXPO 2010 v Šanghaji, ktorého sa zúčastnilo viac ako sedemdesiattri miliónov ľudí!

2. Zapojený je celý svet

Od roku 1992 počet zúčastnených krajín nikdy neklesol pod sto. A v jubilejnom roku nás čaká rekord: v Dubaji 192 krajín zmení výstavné mesto na nekonečný festival kultúr a tradícií. Mimochodom, prvýkrát sa EXPO koná v krajine regiónu MENA & SA (Stredný východ, severná Afrika a južná Ázia). Prelomová udalosť, ktorá má ukázať, že Svetová výstava je otvorená novým územiam.

3. Najkrajšie a najužitočnejšie pavilóny

Výstavba výstavného komplexu v každom hostiteľskom meste bola starostlivo naplánovaná tak, aby po dokončení výstavy bolo možné väčšinu budov znova vybaviť, čím sa zmení jeho vzhľad a infraštruktúra. Napríklad DEC – dubajské výstavisko – bude dejiskom podujatí MICE a komplex sa stane novou štvrťou mesta District -2020, do ktorého povedie linka metra. Múzeá, parky, nové štadióny a koncertné sály – odkaz EXPO teší občanov a turistov aj po mnoho ďalších rokov.

4. Obrovské a nezabudnuteľné exponáty

Každé EXPO sa dá nazvať generátorom medzníkov. Teraz si už nemožno predstaviť Paríž bez Eiffelovej veže, pôvodne koncipovanej ako vstupná brána k výstave z roku 1889. Socha slobody (1878), Atómium (1958), Vesmírna ihla (1962) sú len malou súčasťou dedičstva EXPO v rôznych častiach sveta. Mimochodom, socha „Robotník a roľníčka“ od Viry Muchinovej bola vytvorená pre parížsku výstavu v roku 1937, neskôr sa stala symbolom „Mosfilmu“ a dôležitým turistickým bodom na mape Moskvy.

6. Najprogresívnejšia zábava

EXPO je tiež obrovskou rekreačnou oblasťou. Ruské koleso, vysielačka, technológia IMAX boli kedysi predstavené na svetových výstavách a teraz si už len ťažko vieme predstaviť akékoľvek veľké mesto bez týchto zábav. Aj naša doba má čím ohúriť – na EXPO 2020 zahrá robotický orchester v nemeckom pavilóne Beethovena a na námestí Al-Wasl bola pripravená pohlcujúca svetelná show.

7. Najchutnejšie inovácie

Zmrzlina v pohári, kečup Heinz, párky v rožku, Campbellova polievka (mimochodom, na obale polievky, ako ju poznáme vďaka práci Andyho Warhola, je medaila získaná na EXPO v roku 1900) – potreba nakŕmiť veľký počet ľudí počas výstavy vždy tlačí k vynájdeniu nových formátov konzumácie potravín. Inovácie, ktoré kedysi zasiahli myseľ a žalúdok, sú nám teraz známe. Je čas na úplne nový zážitok. Výstava 2020 prináša otázky o etickej spotrebe zdrojov a umožní tiež viaczmyslovú cestu do kuchyne zajtrajška, ktorá sa dotkne gastronómie roku 2320.

8. Miesto, kde môžete vidieť najkonvergovanejšie vynálezy

EXPO je už od prvých výstav o vytváraní prístupného prostredia pre každého. EXPO zhromažďuje na jednom mieste obrovské množstvo ľudí hovoriacich rôznymi jazykmi a snaží sa zapojiť všetkých do dialógu, čím sa ľudské možnosti stávajú neobmedzenými. Braillovo písmo bolo predstavené na parížskej výstave v roku 1878. V roku 1960 už s ním dokázalo čítať 50% nevidomých školákov v USA. Výstava v Dubaji predstaví niekoľko technológií, ktoré pomôžu ľuďom porozumieť si. Napríklad projekt KinTrans Hands Can Talk, ktorý pomocou AI učí a spracováva posunkový jazyk.

9. Najväčšie mesto remeselníkov na svete

Imidž krajiny tvoria nielen priemyselné a technologické výdobytky. Na výstave sa na jednom mieste stretávajú profesionáli z oblasti techniky a priemyslu, ako aj remeselníci kusovej výroby, figúrky ohrozených remesiel. EXPO je vzácna príležitosť vidieť ich a predstaviť im svet, dotknúť sa a premýšľať o tom, ako ho zachovať pre ďalšie generácie. Práve na svetovej výstave v roku 1900 bola predstavená matrioška, ​​ktorá bola ocenená Veľkou cenou. V tom istom roku bol liatinový prelamovaný pavilón, odliaty remeselníkmi uralského mesta Kasli, ocenený.  Vážil 4,5 tony a bol naplnený dielami miestnych remeselníkov.

10. Najväčšia kampaň na formovanie imidžu krajiny

EXPO sa už dlho stáva platformou na formovanie imidžu zúčastnenej krajiny. Výstava má nepopierateľný vplyv na revitalizáciu ekonomiky, rozvoj mesta ako pohodlného a atraktívneho centra pre turistov. Organizácia výstav, ako každá udalosť v globálnom meradle, je vždy nákladná udalosť, ale viac ako polovica z nich sa vráti okamžite v čase akcie.

Mnoho krajín na základe vlastných skúseností potvrdzuje, že usporiadanie EXPO je najrýchlejší a najziskovejší spôsob zvýšenia povedomia a vlastnej prestíže.  Ziskovosť výstav v dlhodobom horizonte dosahuje 300%. Konanie EXPO v Montreale v roku 1967 napríklad umožnilo získať finančné prostriedky a začať s výstavbou metra. Z pozemku vyhĺbeného počas jeho výstavby sa stal obrovský umelý ostrov Notre Dame, kde bola tiež položená vetva. Montreal je najväčšie mesto v provincii Quebec a často sa umiestňuje na najvyšších miestach v rebríčku najživších miest na svete.