Prečo sú dnes finančné trhy zachvátené strachom
NEW YORK – Investori čelia realite dlhodobo vysokých úrokových sadzieb.
Ako napísal básnik T. S. Eliot, apríl je najkrutejší mesiac. Ale akcionári by s tým mohli namietať. Pre nich je takým mesiacom september. Počas zvyšku roka majú akcie tendenciu rásť častejšie. Od roku 1928 bol mesačný pomer ziskov a strát indexu S & P 500, s výnimkou septembra, zhruba 60/40. No zdá sa, že jesenné ochladenie sa akosi podpíše na psychike trhu. V septembri index klesol v 55 % prípadov. V posledných týždňoch po volatilnom auguste klesá, čo sa dalo očakávať.
Tento kalendárny efekt je v rozpore s myšlienkou, že finančné trhy sú efektívne. Koniec koncov, hodnoty aktív by sa mali meniť iba v reakcii na nové informácie (ako sú budúce peňažné toky). Obchodníci musia identifikovať iné výkyvy, najmä predvídateľné, využiť ich a arbitrovať. Tento september je však všetko jasné: investori sa naučili, alebo skôr uvedomili, niečo nové. Vysoké úrokové sadzby najmä v Amerike ale aj v iných krajinách zostanú ešte dlho.
Pokles nasleduje po sérii oznámení menovej politiky, ktoré sa začali vyhlásením americkej centrálnej banky z 20. septembra a skončili oznámeniami 11 ďalších centrálnych bánk. S výnimkou Bank of Japan, ktorá držala krátkodobé úrokové sadzby záporné, všetci hlavní hráči zopakovali správu, že „vyššie sadzby sú tu, aby zostali dlhšie“. Hugh Pill z Bank of England predtým porovnával sadzby s horou Mesa, ktorá sa týči nad Kapským Mestom a má plochý vrchol, na rozdiel od Matterhornu, ktorý má trojuholníkový vrchol. Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová zvýšila stávky a povedala, že „sme v dlhých pretekoch“. Predstavitelia Fedu sa v priemere domnievajú, že referenčná sadzba, ktorá je v súčasnosti 5,25 % – 5,50 %, bude do konca roka 2024 nad 5 %.
Dlhopisy a meny
Čo sa týka dlhopisového trhu, ten len potvrdil očakávania, ktoré sa formovali celé leto. Výnos z dvojročných štátnych dlhopisov, ktorý je obzvlášť citlivý na krátkodobé očakávania menovej politiky, vzrástol z 3,8 % na začiatku mája na dnešných 5,1 %. Rastú aj dlhodobé sadzby, a to nielen v Amerike, kde 10-ročný výnos štátnej pokladnice dosiahol 16-ročné maximum 4,5 %. Výnos nemeckých 10-ročných dlhopisov je 2,8 %, čo je najviac od roku 2011. Výnosy britských dlhopisov zaznamenali ohromujúci skok z úrovní dosiahnutých minulú jeseň uprostred výpredajov a kolapsu trhu.
Dolár zároveň pokračoval v posilňovaní vďaka sile americkej ekonomiky a očakávaniam, že americké sadzby dosiahnu vyššie úrovne ako v iných krajinách. Index Dxy, ktorý je mierou hodnoty dolára v porovnaní so šiestimi ďalšími hlavnými menami, vzrástol o 7 % zo svojho minima v júli.
Akciový trh
Na rozdiel od dlhopisových a menových trhov trvalo dlho, kým sa akciový trh vyrovnal s dlhodobou perspektívou vysokých úrokových sadzieb. Je pravda, že jeho rast je spôsobený nielen nákladmi na pôžičky. Investori sú v eufórii z potenciálu umelej inteligencie a zdanlivo nevyčerpateľných zdrojov americkej ekonomiky. Inými slovami, vyhliadky na rýchly rast ziskov by mohli podporiť akciový trh aj pri sprísňovaní menovej politiky.
Zdá sa však, že investori boli optimistickí, pokiaľ ide o úrokové sadzby, a to nielen preto, že nedávny pokles cien vyvolali vyhlásenia centrálnych bánk. Keďže akcie sú rizikovejšie ako dlhopisy, musia ako kompenzáciu ponúkať vyššie očakávané výnosy. Meranie tohto dodatočného očakávaného výnosu je ťažké, ale proxy možno získať porovnaním výnosov z akciového trhu (očakávaný zisk na akciu vydelený cenou akcie) s výnosmi bezpečnejších štátnych dlhopisov.
Ak porovnáte index S&P 500 s 10-ročnou štátnou pokladnicou, zistíte, že „výnosová medzera“ medzi nimi sa zúžila len na jedno percento, čo je najnižšia hodnota od bubliny dot-com. Môže sa stať, že investori sú tak presvedčení o výnosoch akcií, že požadujú malý alebo žiadny dodatočný výnos, aby kompenzovali riziko, že akcie môžu sklamať. Bol by to však zvláštny záver na pozadí hospodárskeho rastu, ktorý, hoci je odolný, sa nezdá, že by úplne unikol vplyvu hospodárskeho cyklu, ako ukazujú neuspokojivé údaje o spotrebiteľskej dôvere a bytovej výstavbe. Ešte podivnejší záver by sa dal urobiť v súvislosti s potenciálnymi ziskami z umelej inteligencie, stále sa vyvíjajúcej technológie.
Alternatívou je, že doteraz investori jednoducho neverili, že úrokové sadzby zostanú vysoké tak dlho, ako dlhopisový trh očakával a centrálne banky trvali na tom, že áno. Ak je to naozaj tak a teraz začínajú váhať, potom niekoľko nasledujúcich mesiacov môže byť ešte ťažších.