Prečo sa zelenému prechodu nie až tak zelení

PARÍŽ  – Spotreba elektrickej energie rastie rýchlejšie ako jej výroba z obnoviteľných zdrojov.

Svet sa tak naďalej obracia k najšpinavším fosílnym palivám.

FIG.1

Dynamika dopytu po uhlí. Zdroj: Bloomberg.

Celosvetový dopyt po elektrickej energii prudko rastie všade, kde sa dá nájsť, a sotva niekoho prekvapí, že svet smeruje k elektrifikácii všetkého. Benzínové automobily končia, prichádzajú elektromobily; plynové kotly končia, prichádzajú tepelné čerpadlá atď. Je to energetická transformácia.

Je tu však problém. Dopyt po elektrickej energii rastie rýchlejšie, ako ju dokážu zabezpečiť obnoviteľné zdroje, čo núti svet obrátiť sa na osvedčenú surovinu na jej výrobu: uhlie.

Výsledok je dvojaký: po prvé, rok, keď pominie vrchol dopytu po uhlí, sa odsúva na neurčito. Po druhé, to, čo nasleduje po vrchole, sa teraz podobá skôr na vyvýšenú plošinu, ktorá je každý rok vyššia a vyššia. A ak môže história slúžiť ako vodítko, prognózy sa budú ešte mnohokrát revidovať.
Uhlie je kráľom

Celosvetová spotreba uhlia sa teraz očakáva vyššia ako v scenároch zostavených ešte pred rokom – to všetko kvôli zrýchľujúcej sa spotrebe elektrickej energie.

O tom sa v lesklých opisoch energetickej transformácie takmer nehovorí. Uhlie sa spomína len vtedy, keď nejaká krajina zatvorí svoju poslednú uhoľnú elektráreň. Tak to nedávno oznámila Veľká Británia, ktorá ukončila 142-ročnú históriu výroby elektriny z uhlia. Krajina koncom septembra zatvorila svoju poslednú uhoľnú elektráreň v Ratcliffe-on-Soar, asi 100 míľ severne od Londýna. Ázia medzitým usilovne otvárala nové.

Realita v prípade najznečisťujúcejšieho zo všetkých fosílnych palív je rekordná spotreba a vyšší dopyt v budúcnosti, než sa očakáva. To je znakom nerovnomerného, skokového charakteru energetickej transformácie: rekordná výroba slnečnej energie a rekordný dopyt po uhlí môžu existovať súčasne.

Minulý týždeň zverejnila Medzinárodná energetická agentúra svoj každoročný Svetový energetický výhľad, ktorý predstavuje komplexný prehľad pravdepodobných smerov, ktorými by sa ponuka a dopyt po fosílnych palivách a obnoviteľných zdrojoch energie mohli uberať do roku 2050. V 398-stranovej správe sa skrýva varovanie:

Realita v prípade najznečisťujúcejšieho zo všetkých fosílnych palív je rekordná spotreba a vyšší dopyt v budúcnosti, než sa očakáva. To je znakom nerovnomerného, skokového charakteru energetickej transformácie: rekordná výroba slnečnej energie a rekordný dopyt po uhlí môžu existovať súčasne.

Revízia nebola bezvýznamná: spotreba uhlia v roku 2030 sa teraz odhaduje o 6 % vyššia ako pred rokom. To sa rovná pridaniu ekvivalentnej spotreby Japonska, štvrtého najväčšieho spotrebiteľa uhlia na svete. IEA sa teraz domnieva, že do roku 2030 zostane spotreba uhlia vyššia ako v roku 2010.

Epocha elektrickej energie

Dôležitá poznámka k všeobecne optimistickej správe. Veterná a solárna energia sa naďalej rozvíjajú rýchlejšie, než sa očakávalo, vrátane očakávaní IEA. V dôsledku toho čoraz viac zvyšujú svoj podiel na trhu.

“V histórii energetiky sme zažili vek uhlia a vek ropy,” povedal výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol. “Teraz rýchlo prechádzame do éry elektriny.”

Birol, ekonóm, ktorý prešiel od podpory priemyslu fosílnych palív k premene na zeleného šampióna, sa nemýli. O tomto novom veku elektriny však niečo zamlčuje. Celosvetovo viac ako tretina týchto elektrónov pochádza zo spaľovania uhlia. V Číne jeho podiel dosiahne 60 %, v Indii 75 %.

Pomer rastu dopytu po elektrine k celkovému rastu dopytu po energii:

FIG.2

Uhlie je potrebné, pretože je potrebné viac elektrickej energie, ako môžu poskytnúť obnoviteľné zdroje. Je tiež spoľahlivé: nezávisí od poveternostných podmienok ako vodná, veterná a slnečná energia. Okrem uhlia môžu nepretržite poskytovať elektrinu len jadrové elektrárne a elektrárne na zemný plyn. Možno to jedného dňa dokáže aj solárna a veterná energia v kombinácii s batériami. Zatiaľ je však skladovanie energie v batériách krátkodobé a zanedbateľné v porovnaní s energetickými potrebami aj stredne veľkých miest.

Pozoruhodná štatistika: dve tretiny celkového nárastu dopytu po energii v roku 2023 sa pokryjú fosílnymi palivami. Píše o tom IEA.

Áno, čistá energia je budúcnosť. Ale v súčasnosti máme stále fosílne palivá – najmä keď sa dopyt po elektrickej energii tak rýchlo zrýchľuje. Očakáva sa, že v rokoch 2023 až 2030 porastie spotreba elektrickej energie šesťkrát rýchlejšie ako celkový dopyt po energii, pričom v rokoch 2010 až 2023 sa zrýchlil 2× a v rokoch 2023 až 2023 1×. 4-násobným zrýchlením v rokoch 2000 až 2010. Podľa IEA sa ku globálnemu dopytu každoročne pridá ekvivalent spotreby elektrickej energie 10 najväčších miest sveta.

Energia všade

Toto zrýchlenie nie je spôsobené umelou inteligenciou a dátovými centrami, ako sa často tvrdí. Ak už, tak len zlomok nárastu spotreby. Dopyt po energii prichádza zo všetkých strán, najmä od elektromobilov, klimatizácie a dokonca odsoľovania.

Epicentrum rozmachu elektrickej energie je v Ázii, preto neprekvapuje, že dvaja najväčší spotrebitelia uhlia na svete, Čína a India, sa nielenže nevzdávajú uhlia, ale pokračujú vo výstavbe ďalších uhoľných elektrární. Výsledkom je transformácia energetiky, ktorá ďalej znečisťuje životné prostredie.

Predpokladaný rast dopytu po elektrickej energii do roku 2030 podľa odvetví:

FIG.3

Pod vedením bývalého vyslanca USA pre klímu Johna Kerryho dosiahla Amerika s Čínou určitý druh zmierenia v otázke energetickej transformácie. Nepísaná dohoda predpokladala, že Čína sa nakoniec vzdá uhlia. Z výšky času, ktorý uplynul, sa zdá, že Peking porazil Kerryho, ktorý sa zúfalo snažil dosiahnuť dohodu na klimatickom samite COP26 v Glasgowe v roku 2021 – prvom stretnutí za Bidenovej administratívy, keď chcel Biely dom zdôrazniť svoje posttrumpovské zelené referencie.

Je čas na nový prístup. Svet nemôže tvrdiť, že sa uberá správnym smerom, kým spotreba uhlia výrazne neklesne napríklad na úroveň roku 2000. Pri súčasných trendoch je nepravdepodobné, že sa tak stane pred rokom 2050. Politici sa musia prestať tváriť, že vojna proti uhliu je vyhratá. Ešte sme od nej ďaleko.

(Spracované  na základe materiálov agentúry Bloomberg).

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.