Prečo je ticho také dôležité pre ľudský mozog – vysvetľujú vedci
BRATISLAVA / SOFIA – Sme obklopení hlučným a rýchlo sa meniacim svetom, žijeme v neustálom pohybe – to všetko je, samozrejme, úžasné, ale sila a krása ticha je oveľa dôležitejšia.
O význame ticha pre ľudský mozog napísal analýzu bulharský portál www.obekti.bg.
V roku 2011 uverejnila Svetová zdravotnícka organizácia správu, v ktorej hluk označila za “novodobý mor”, pretože existujú “nesporné dôkazy o škodlivých účinkoch hluku na ľudské zdravie”.
Moderné technológie nás bombardujú zvukmi. Doma – televízory, počítače, tablety, inteligentné reproduktory, klimatizácie atď., vonku – klaksóny áut, hluk vlakov, kladivá a sirény a hudba z každej kaviarne a obchodu. To všetko nezmizne: napríklad sa ukázalo, že vysoká hladina hluku na novorodeneckých jednotkách intenzívnej starostlivosti spôsobuje vysoký krvný tlak, zvýšenú srdcovú frekvenciu a problémy so spánkom u detí.
V roku 2013 bola v časopise Brain, Structure and Function uverejnená štúdia, v ktorej vedci testovali vplyv ticha a rôznych zvukov na laboratórne myši. Výsledok bol pôsobivý: myšiam, ktoré denne absolvovali dvojhodinové “ticho”, sa vytvorili nové bunky v hipokampe, ktorý je zodpovedný za pamäť, emócie a učenie. Vedci tvrdia, že ide o funkčné neuróny, ktoré skutočne prispievajú k lepšiemu duševnému zdraviu.
Stručne povedané, ticho môže liečiť poškodenie mozgu. Podporuje obnovu mozgových buniek a tiež zmierňuje stres a napätie. Štúdia uverejnená v časopise Heart zistila, že dve minúty strávené v tichu pomáhajú relaxovať lepšie ako počúvanie “relaxačnej” hudby.
Vážte si ticho.