Portu: vysoká inflácia znižuje výnosy a reálne mzdy

PRAHA / BRATISLAVA – V dnešnom Portu Fin News prinášame prehľad najdôležitejších udalostí, ktoré by mali investori brať do úvahy.

Dozviete sa:

– Vklady v bankách prestali pod tlakom inflácie rásť
– USA a Európa opäť k sebe našli cestu
– Bitcoin môže byť výrazne podhodnotený

POKLES REÁLNYCH MIEZD PRINÚTIL SLOVÁKOV SIAHNUŤ NA FINANČNÚ REZERVU

Ani takmer desaťpercentný rast miezd na Slovensku nestačí pokryť vysokú infláciu. Ako informoval Štatistický úrad SR, priemerný mesačný plat zamestnanca v hospodárstve SR stúpol počas 3. štvrťroka 2022 medziročne o 9,4 % na 1 296 eur. Napriek tomu priemerná reálna mzda klesla o 4 %.

Vysoká miera inflácie  už dokázala otočiť aj dlhodobý trend rastu vkladov obyvateľstva v bankách. Kým po minulé roky bolo bežné, že ich objem medziročne rástol aj o vyše 2,5 miliardy eur, v októbri 2022 v porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajška už ide o pokles vo výške viac ako 100 miliónov eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ešte výraznejšie klesali vklady v eurách. Tu pokles presiahol 200 miliónov eur.

Rozdiel oproti celkovým vkladom je spôsobený tým, že objem vkladov v cudzích menách narástol o približne 90 miliónov. Za týmto vývojom vidíme fakt, že ľudia sú už nútení siahať na svoju finančnú rezervu, ktorú v bankách držia.

V prípade investícií sme zatiaľ v online investičnej platforme Portu výraznejší nárast výberov nezaznamenali. Dôvodom je podľa dostupných  informácií to, že ľudia vnímajú investovanie ako nástroj na dlhodobé zhodnocovanie peňazí, pričom železnú“ rezervu držia skôr na účtoch v bankách a v prípade potreby siahajú najmä na ne.

EURÓPA A USA NAŠLI K SEBE CESTU, POMÁHA KURZ AJ ENERGETIKA

Ruský útok na Ukrajinu a napäté vzťahy medzi Západom a Čínou podporujú renesanciu obchodu a investícií medzi starými priateľmi – Európou a USA. Vzájomný obchod dosahuje po dlhom období nové maximá.

USA tento rok doviezli viac tovaru z Európy ako z Číny a to vôbec prvýkrát od roku 2010, keď sa Čína stala obchodným partnerom Ameriky číslo jeden. To významne pomáha európskym výrobcom, ktorí zápasia s rastúcimi cenami energie.

Vývoz Nemecka do USA vzrástol len v septembri medziročne o takmer 50 %. Podniky zo starého kontinentu ťažia aj zo slabého eura, ktoré sa na týždne dostalo pod paritu s dolárom. Európske spoločnosti tiež vo veľkom investujú do Severnej Ameriky a Mexika, pričom ich lákajú najmä prístupom k lacnej energii.

Príkladom je španielsky energetický gigant Iberdrola SA, ktorý plánuje takmer polovicu zo 47 miliárd eur investovať v USA do obnoviteľnej energie v priebehu nasledujúcich troch rokov. Rovnaký prístup zvolili aj ďalšie európske spoločnosti, od výrobcov solárnych panelov až po výrobcov batérií.

Taliansky energetický gigant Enel SpA, ktorý vlastní aj časť Slovenských elektrární, v USA vybuduje továreň na solárne články za miliardu dolárov. Energetické podniky lákajú nové dotácie americkej vlády, ktoré majú za cieľ transformovať tamojší energetický sektor na obnoviteľný.

JE BITCOIN VÝRAZNE PODHODNOTENÝ?

Pri hodnotení akcií sa používajú ukazovatele ako PE, PB alebo DCF modely. Zatiaľ ale stále nie je jasné, aké metriky sú najvhodnejšie na ohodnotenie kryptomien. Najčastejšie sa používa pomer medzi cenou a počtom aktívnych adries. Alebo v prípade bitcoinu tzv. stock-to-flow (S2F) model. Ten predpokladá, že vzácnosť aktíva určuje jeho cenu a medzi rokmi 2011 a 2021 celkom dobre predikoval cenu tejto najvýznamnejšej kryptomeny sveta. Teraz sa cena bitcoinu od tohto modelu vzdialila viac ako inokedy. To ukazuje buď na chybný model alebo je bitcoin podhodnotený najviac vo svojej histórii.

O Portu

Portu je najväčšia česká robo-advisory investičná platforma, ktorá vznikla vo finančnej spoločnosti WOOD & Company, známej stredoeurópskej investičnej skupine s 30-ročnou tradíciou. Od začiatku roka je dostupná aj na Slovensku a nově i v Poľsku. Portu sa zameriava na nízkonákladové a zároveň diverzifikované investície, predovšetkým do burzovo obchodovaných fondov. Je pre všetkých, ktorí chcú investovať dlhodobo, a pritom mať prehľad o svojich investíciách online. Viac na www.portu.sk.

Autori: Marek Malina, Jakub Valníček, analytici Portu