Porošenko musí zložiť zábezpeku 1 mld. UAH

KYJEV – Pečerský súd Kyjeva rozhodol, že bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko musí zložiť zábezpeku 1 mld. ukrajinských hrivien.

Ide o približne 37 miliónov amerických dolárov.

Piaty prezident Ukrajiny Petro Porošenko je súdom zaviazaný  týmito povinnosťami: príchod pri každej žiadosti k vyšetrovaciemu orgánu v prípravnom konaní, prokurátorovi, vyšetrovaciemu sudcovi, súdu; neopustiť mesto Kyjev a oblasť Kyjeva bez povolenia vyšetrovateľa, prokurátora alebo súdu; oznámiť vyšetrovateľovi, prokurátorovi alebo súdu zmenu miesta bydliska a/alebo práce; odovzdať cestovný pas (pasy) príslušným štátnym orgánom pre cestovanie do zahraničia, iné doklady oprávňujúce opustiť Ukrajinu a vstúpiť na Ukrajinu.

Zadržanie Petro Porošenko bolo zvolené v prípade zločineckej schémy dodávok uhlia z dočasne okupovaných území a pomoci teroristickým organizáciám „Luganská ľudová republika“ a „Donecká ľudová republika“ skupinou ukrajinských občanov.

Petro Porošenko je podozrivý z prispievania k činnosti teroristických organizácií, pričom konal po predchádzajúcej dohode so skupinou osôb, vrátane predstaviteľov najvyššieho vedenia Ruskej federácie.

Trestné konanie proti Petro Porošenkovi sa vyšetruje podľa článkov o financovaní terorizmu, vlastizrade a vytvorení teroristickej organizácie.

Už skôr bol tento prípad podozrenia nahlásený poslancovi z Opozičnej platformy pre život a Putinovmu krstnému otcovi Viktorovi Medvedčukovi. Ďalší obžalovaný, minister energetiky 2014-2016, Vladimír Demčišin, bol zaradený na zoznam hľadaných osôb.