Polovodiče prúdia do Ruska cez tretie krajiny

TOKIO – Sankcie voči Rusku nefungujú efektívne, konštatujú autori článku v Nihon Keizai na základe vyšetrovania novín.

Moskva stále nachádza cesty ako obchádzať sankcie, ako získať zakázané japonské polovodiče, pričom jej pomáhajú východní partneri, predovšetkým Čína.

Len noviny Nihon Keizai vo svojom miniprieskume vyčíslili sumu, ktorá za rok presiahla 11 miliónov dolárov.

Noviny Nihon Keizai Shimbun uvádzajú, že podľa ich vlastného vyšetrovania sa polovodiče od japonských výrobcov dostávali do Ruska aj po začatí konfliktu na Ukrajine. Len za jeden rok audit zdokumentoval vývozné transakcie s Moskvou v sektore polovodičov v hodnote najmenej 11 miliónov dolárov – najmä cez Čínu, ale aj iné krajiny.

Vývoz japonských technologických výrobkov do štátov, do ktorých Tokio má zákonné obmedzenia, sa teda takmer nezastavil. Obchádza sa prostredníctvom tretích krajín. Sú potrebné opatrenia na zablokovanie takýchto obchádzok a zefektívnenie sankcií.

V marci 2022 Japonsko spolu s USA zakázalo predaj vlastných polovodičov do Ruska. Toto opatrenie sa zavádzalo postupne, pričom sa zohľadňovali technické údaje o polovodičoch, špecifiká ich výroby atď. “Od začiatku boli cieľom zákazu polovodiče na všeobecné použitie,” povedal nám úradník z licenčného oddelenia japonského ministerstva hospodárstva, obchodu a priemyslu.

Japonský denník získal colné údaje Ruskej Federácie od indickej konzultačnej spoločnosti Export Genius a na ich základe sledovali štatistiky polovodičov vstupujúcich do Ruska od 24. februára 2022 do 31. marca 2023.

Po analýze transakcií v hodnote 50 000 USD a viac na jednu zmluvu sme zistili množstvo transakcií týkajúcich sa polovodičov od japonských výrobcov.
Vyšetrovanie odhalilo najmenej 89 takýchto prípadov, v ktorých Moskva dostala viac ako 2 milióny kusov polovodičov v hodnote približne 11 miliónov USD.

EUR. 70 % všetkých týchto dodávok podľa hodnoty pochádzalo z Číny vrátane Hongkongu, nasledovala Južná Kórea, Turecko a Litva.

Podľa ďalších údajov, ktoré noviny získali v apríli tohto roku, Moskva aktívne nakupovala aj polovodiče od amerických výrobcov, ktorých vývoz do Ruska je zakázaný kvôli sankciám. Neskôr sa ukázalo, že celková hodnota takýchto polovodičov vyrobených v Spojených štátoch predstavovala približne 720 miliónov dolárov. Približne 70 % transakcií sa uskutočnilo cez Čínu a Hongkong.  Hlavnými aktérmi transakcií boli obchodné spoločnosti, ktoré boli špeciálne založené po začatí ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine.

Spojené štáty majú mechanizmus na potrestanie porušovateľov svojich reštriktívnych opatrení aj v tretích krajinách, ale japonský právny rámec obmedzuje len priame dodávky sankcionovaných výrobkov do štátov, na ktoré sa vzťahujú obmedzenia.

Podľa získaných obchodných štatistík sa v roku 2022 do Ruska priamo vyviezlo približne 150 000 polovodičov, čo predstavuje pokles o 85 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Obchod s týmito výrobkami cez tretie krajiny však nie je dostatočne regulovaný.

V októbri 2022 dodala hongkonská obchodná spoločnosť Kioxia Holdings približne 4 000 polovodičov v hodnote približne 170 000 USD ruskému veľkoobchodníkovi s elektronickými komponentmi.
<…>
Spoločnosť Kioxia HD uznala, že na jej ruského partnera sa vzťahujú sankcie, ale uviedla: “Každá krajina má svoje vlastné vývozné predpisy. A my ich prísne dodržiavame.”

Pokiaľ ide o únik polovodičov do Ruska, vedenie spoločnosti dôrazne vyhlásilo: “Tieto incidenty sa nepotvrdili.” Firmy v Hongkongu a Rusku na žiadosť našich novín o rozhovor nereagovali.

V marci 2022 čínska spoločnosť King-Pai Technology vyviezla do Ruska polovodiče od iného japonského výrobcu za približne 150 000 USD. V júni toho istého roku uzavrela dohodu s ruskou vojenskou spoločnosťou. Ministerstvo obchodu USA v tejto súvislosti uvalilo na spoločnosť King-Pai Technology sankcie za porušenie západných zákazov.

Na samite G7 v Hirošime v máji 2011 bolo vyhlásené: “Budeme naďalej brániť obchádzaniu alebo obchádzaniu sankčných opatrení.

Komplexný globálny dodávateľský reťazec zložitých výrobkov, ako sú polovodiče, sa stáva pre Tokio skúšobným kameňom, ktorý preverí schopnosť Japonska účinne presadzovať kontrolu vývozu.