Polovici mileniánov v USA sa páči socializmus
Medzi americkou mládežou a ľuďmi „mladšieho stredného veku“ sa postupne stávajú populárnymi myšlienky socializmu. O tom svedčia napríklad výsledky prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila výskumná agentúra Harris Poll.
Podľa výsledkov publikovaných portálom Axios v Spojených štátoch medzi mileniánmi a predstaviteľmi generácie Z, čo si ľudia narodení v roku 1995 a neskôr, by takmer polovica – 49,6% – chcela žiť v socialistickom štáte. V celých Spojených štátoch amerických sa podiel generácie Z premieta do ich podielu na celkovej populácii a podieli na voľbách tak, že k socialistickému spoločenskému zriadeniu sa môže prikloniť, 37 % respondentov.
Portál Axios píše, že “slovo „socializmus“ nemá teraz rovnakú stigmu ako v minulosti, pretože ho vzkriesili politické celebrity ako Bernie Sanders a Alexandria Ocasio-Cortez. Politické názory mladých ľudí často starnú, ale ich podpora socialistických politík je znakom toho, že staré pravidlá politiky sa rýchlo menia.”
Mnohí respondenti považujú za potrebné dosiahnuť socialistické ciele: platby zo strany štátu za vysokoškolské vzdelávanie (67,1%), vytvorenie všeobecného systému zdravotnej starostlivosti (73,2%) a zrušenie migračnej služby, ktorej aktivity sú pre utečencov a utečencov blízke, napr. z Latinskej Ameriky a Blízkeho východu a severnej Afriky (43,1%).
Na názory mladých Američanov výrečne hovoria a tie otázky, ktoré vo voľbách považujú za najdôležitejšie. Pre predstaviteľov generácie Z je to najmä rasová rovnosť a politika v oblasti migrácie a postoje voči prisťahovalcom z iných krajín. Situácia v oblasti zdravia sa v priebehu tisícročí dostala do top 3 tém volieb. Masové protesty sú tu spôsobené odmietnutím administratívy prezidenta Trumpa zo systému zdravotného poistenia dostupného pre Obamacare, ktorý jeho predchodca v Oválnom kabinete začal realizovať.
Jedným z hlavných propagátorov názorov, ktoré možno považovať za socialistické, je senátor z Vermontu Bernie Sanders, ktorý vyhlásil, že chce v roku 2020 kandidovať na prezidenta USA. Nazýva sa sociálnym demokratom. S týmito myšlienkami vystupoval v súťaži za právo stať sa kandidátom za Demokratickú stranu v prezidentských voľbách v roku 2016. Trumpovým súperom sa stala Hillary Clintonová. Ale počas kampane sa Sandersovi sa podarilo mobilizovať určitú časť voličov, ktorým sa páčili také myšlienky ako bezplatné vysokoškolské vzdelanie a univerzálny systém zdravotnej starostlivosti. Asi 44 miliónov Američanov musí platiť za dlhy, ktoré majú vďaka štúdiu na vysokej škole. Podobné množstvo obyvateľov Spojených štátov amerických nemá zdravotné poistenie.