Global Witness: anonymné reality za 74,3 mld. USD

V Anglicku a Walese našli 87 tisíc nehnuteľností, ktoré patria anonymným spoločnostiam registrovaným v daňových rajoch. Tieto informácie sú uvedené v správe mimovládnej protikorupčnej organizácie Global Witness.

Aktíva sa oceňujú na úrovni najmenej 74,3 miliardy USD. Globálny svedok odovzdal informácie britskému parlamentnému výboru. Poznamenáva sa, že v roku 2016 vláda plánovala zaviesť register konečných vlastníkov nehnuteľností, ale proces je pomalý. 40 percent anonymných nehnuteľností sa nachádza v Londýne a väčšina z nich, asi 10 tisíc, vo Westminsteri.

„Je čoraz viac zrejmé, že britské vlastníctvo je jedným z najobľúbenejších nástrojov zločincov a skorumpovaných úradníkov na krádež a pranie ukradnutých peňazí,“ povedala hovorkyňa Global Witness Ava Lee.

Organizácia uviedla, že ich vyšetrovania opakovane ukázali, že zločinci a skorumpovaní politici môžu používať britský trh s nehnuteľnosťami, aby skryli svoje príjmy, ako aj poskytnúť bezpečné útočisko pre seba a svoje rodiny. Začiatkom tohto roka začalo Spojené kráľovstvo vytvárať špeciálnu skupinu na boj proti podvodom, korupcii a praniu špinavých peňazí. Monitoruje predovšetkým finančné toky z Ruska a bývalých sovietskych republík, Ázie a Nigérie.