Politika zvyšovania úrokových sadzieb Fedu sťažila život spoločnostiam s vysokou mierou dlhu

NEW YORK – Ako prežívajú vysoké úroky americké firmy?

Obzvlášť ťažké je to pre tých, ktorí si vzali úvery s pohyblivou úrokovou sadzbou. Na vrchole pandémie Fed znížil úrokové sadzby takmer na nulu a spoločnosti si ochotne požičiavali na riešenie finančných problémov spojených s krízou. Mnohé z nich uzatvárali zmluvy s pohyblivou úrokovou sadzbou, pretože splátka bola vtedy nižšia. A teraz títo dlžníci čelia bezprecedentnému nárastu nákladov na obsluhu dlhu. Preto sa počet prípadov nesplácania úverov zvyšuje rýchlejšie ako počet prípadov nesplácania podnikových dlhopisov, pri ktorých sú kupóny fixné.

V prvých piatich mesiacoch tohto roka zaznamenali USA 18 prípadov nesplácania dlhov v celkovej hodnote 21 miliárd USD, čo podľa výpočtov Goldman Sachs prevyšuje celkový počet takýchto prípadov za predchádzajúce dva roky. V máji vyhlásili finančnú platobnú neschopnosť tri spoločnosti, čím sa ich celkový nesplatený dlh zvýšil na 7,8 miliardy USD. Podľa ratingovej agentúry Moody’s medzi spoločnosťami, ktoré prvýkrát nesplácali svoje záväzky, sú aj filmová reklamná skupina National CineMedia a poskytovateľ infraštruktúrnych služieb QualTek. Nie po prvýkrát vyhlásili finančnú platobnú neschopnosť spoločnosti ako Envision Healthcare a výrobca matracov Serta Simmons.

S tým, ako sa očakávania trhu posúvajú smerom k dlhšiemu udržaniu vyšších úrokových sadzieb, sa zvyšuje riziko ďalších prípadov platobnej neschopnosti podnikov. Ďalšie zvýšenie sadzieb Fedu spôsobí, že úrokové náklady budú naďalej rásť, čo znamená, že problémové spoločnosti budú mať ešte menej peňazí na pokrytie výdavkov, ako sú mzdy alebo investície.

Situáciu zhoršuje skutočnosť, že kupujúci problémových dlhov majú limity. Obvykle je limit na úvery s ratingom CCC 7,5 % aktív investičnej spoločnosti. Ak sa spoločnosti zníži rating z B na CCC, jej možnosti refinancovania sa výrazne zhoršia.