Podnikatelia zbohatli na vakcínach proti vírusu

NEW YORK – Americký časopis Forbes vymenoval 50 podnikateľov v zdravotníctve, ktorí zarobili miliardy uprostred pandémie koronavírusov. Väčšina z nich žije v Číne, odkiaľ sa pandémia rozšírila do celého sveta.

Podnikatelia zbohatli vďaka nárastu akcií spoločností vyvíjajúcich vakcíny a dodávajúcich lekárske vybavenie. Medzi novými miliardármi je aj Ugur Shahin, generálny riaditeľ nemeckej biotechnologickej spoločnosti BioNTech. Spoločnosť, ktorej šéfuje, spolu s americkým Pfizerom, vyvinula účinnú vakcínu proti vírusu. Výsledkom bolo, že od začiatku roka akcie spoločnosti vzrástli o 160 percent a Shahinov majetok sa zvýšil o 17 percent, na 4,2 miliardy dolárov.

V hodnotení Forbes navyše figuruje šéf americkej spoločnosti Moderna Stefan Bansel, ktorý vyvinul aj účinnú vakcínu. Od začiatku roka vzrástla hodnota cenných papierov spoločnosti o viac ako 550 percent. Bansel mal hodnotu 4,1 miliárd dolárov, a to napriek tomu, že v marci 2020 znížil svoj podiel v spoločnosti z 9 percent na 6 percent. V publikácii bola na zozname uvedená aj bývalá manželka predsedu predstavenstva spoločnosti Shenzhen Kangtai Biological Products Du Weimin Yuan Liping. Organizácia patrí medzi popredných výrobcov vakcín v Číne. Po rozvode získala žena 24 percent spoločnosti, ktorej akcie sa takmer zdvojnásobili. Hodnota jüanu bola 4,1 miliardy dolárov.

Medzi podnikateľov, ktorí zbohatli na koronavíruse, patril aj Hu Kun – šéf čínskej spoločnosti Contec Medical Systems, ktorá vyrába lekárske vybavenie; Carl Hansen, generálny riaditeľ spoločnosti AbCellera v Kanade, využíva technológie umelej inteligencie a strojového učenia na nájdenie najsľubnejšej liečby chorôb na základe protilátok. Okrem toho je na zozname spoluzakladateľ spoločnosti Moderna Timothy Springer a šéf talianskej spoločnosti Stevanato (jeden z hlavných výrobcov sklenených fliaš na svete) Sergio Stevanato. Pravdepodobne to bude Stevanato, kto dodá kontajnery na viac ako 40 vakcín proti koronavírusu.