Po páde tureckej líry bleskovo vyletel guvernér

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nahradil šéfa tamojšej centrálnej banky po rekordnom poklese líry. Informuje o tom turecký vládny denník Resmî Gazete na svojej webovej stránke.

Podľa denníka, šéfa centrálnej banky Murat Uysal odvolali. Na jeho miesto vymenovali Najiho Agbala. Predtým bol vedúcim strategického a rozpočtového oddelenia tureckej prezidentskej správy a tiež ministrom financií.

Pokles sadzby líry pokračuje tretí mesiac. Kroky miestnej centrálnej banky sa v poslednej dobe stali negatívnym faktorom, ktorý udržiaval kľúčovú sadzbu na nízkej úrovni. Regulátor aktívne vynakladá rezervy na podporu svojej meny. Držitelia tureckých podnikových a štátnych cenných papierov, uvedomujúc si problém, aktívne predávajú líru.

Recep Tayyip Erdoğan je 12. a súčasný prezident Turecka, v úrade od roku 2014. Predtým slúžil ako premiér v období rokov 2003 – 2014 a ako primátor Istanbulu medzi rokmi 1994 a 1998. Erdoğan pochádza z islamského politického prostredia a považuje sa za konzervatívneho demokrata, jeho administratíva viedla politiku ekonomického liberalizmu a sociálneho konzervativizmu. V roku 2001 založil Stranu spravodlivosť a rozvoj (AK Parti), ktorú doviedol k trom volebným víťazstvám v rokoch 2002, 2007 a 2011 predtým, ako vystúpil zo strany v roku 2014 pred jeho prezidentskou kampaňou. Očakáva sa, že jeho politická agenda bude vládou naďalej presadzovaná, keďže nový premiér Ahmet Davutoğlu zaujíma k nemu poddajnú pozíciu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.