Plán ekonomických reforiem prezidenta Ukrajiny

Ukrajinský prezident Vladimír Zelenskij plánuje privatizáciu štátnych podnikov, zníženie rozpočtového deficitu a zrušenie moratória na predaj pôdy. Zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Alexej Gončaruk oznámil zámery orgánov privatizovať štátne spoločnosti vrátane železničného operátora a pošty, ako aj banky.

Zelenskýij ho označil za jedného z kandidátov na post predsedu vlády Ukrajiny. Predsedu vlády na Ukrajine vymenúva parlament. Kandidáta na Najvyššiu radu robí prezident na návrh parlamentnej frakcie alebo koalície zjednocujúcej väčšinu poslancov. Podľa výsledkov parlamentných volieb na Ukrajine, ktoré sa konali 21. júla, Zelenského strana „Služobník ľudí“ získa väčšinu v Najvyššej rade.

„Keď ukážeme zmeny v prístupoch k privatizácii, predaji poľnohospodárskej pôdy, keď prilákame niekoľko veľkých spoločností na ťažbu prírodných zdrojov, všetky tieto príklady dajú jasný signál o zmene pravidiel,“ uviedol. Podľa Gončaruka sa plánuje privatizácia vrátane železničného operátora a pošty. “Banky musia byť predané ako prvé,” uviedol.

Gončaruk dodal, že v septembri Ukrajina plánuje uzavrieť novú dohodu s Medzinárodným menovým fondom, ktorá nahradí existujúcu dohodu, ktorej platnosť vyprší na konci roka.

Okrem toho podľa Gončaruka bude do konca roku 2019 schválená reforma, ktorou sa zruší moratórium na predaj pôdy. Pri rokovaniach so Svetovou bankou sa plánuje rozhodnutie, či sa zavedie možnosť nákupu pôdy cudzincami a či sa obmedzí objem predaja. Zrušenie moratória podľa rôznych predpovedí môže viesť k zvýšeniu HDP z 0,5 na 3%. “Hľadáme najmenej bolestivý a zároveň najefektívnejší model,” uviedol.

Zelenskij na jar uviedol, že prioritou je zabezpečiť makroekonomickú stabilitu prostredníctvom nezávislosti národnej banky, spolupráce s MMF a vyváženej politiky v oblasti verejných financií. Je potrebné stanoviť transparentné a rovnaké pravidlá pre súkromné ​​a štátne banky, zdôraznil.

Pred voľbami v Zelenského volebnom štábe uviedli, že má v úmysle začať jeho predsedníctvo reformami v oblasti súdnictva a boja proti korupcii. Plánuje sa najmä vytvorenie inštitúcií pre finančné vyšetrovanie a odstránenie vplyvu orgánov činných v trestnom konaní na podnikanie. V máji Zelensky tím vyhlásil, že jeho prioritou je poraziť korupciu, demonopolizáciu v energetickom sektore a „de oligarchizáciu“ médií.