Plán Číny: koniec vojenského konfliktu na Ukrajine
PEKING – Čínska ľudová republika vyzvala všetky strany vojenského konfliktu na Ukrajine, aby ukončili nepriateľstvo a “opustili mentalitu studenej vojny”.
Koncept predstavilo Ministerstvo zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky.
Podľa Pekingu je potrebné začať mierové rokovania, ukončiť jednostranné sankcie, ako aj zaručiť vývoz ukrajinského obilia a znížiť strategické riziká.
1. Rešpektujte zvrchovanosť a územnú celistvosť všetkých krajín. Musí sa prísne dodržiavať všeobecne uznávané medzinárodné právo vrátane cieľov a zásad Charty OSN. Musí sa dodržiavať zvrchovanosť a územná celistvosť všetkých krajín. Všetky krajiny, veľké alebo malé, silné alebo slabé, bohaté alebo chudobné, sú rovnocennými členmi medzinárodného spoločenstva. Všetky strany musia spolupracovať na dodržiavaní základných pravidiel, ktorými sa riadia medzinárodné vzťahy, a na presadzovaní medzinárodnej spravodlivosti a nestrannosti. Je potrebné podporovať rovnaké a jednotné uplatňovanie medzinárodného práva a vyhýbať sa dvojitým štandardom.
2. Opustiť mentalitu studenej vojny. Regionálnu bezpečnosť nemožno dosiahnuť posilňovaním a rozširovaním vojenských blokov. Legitímne záujmy a bezpečnostné obavy všetkých krajín treba brať vážne a primerane sa nimi zaoberať. Neexistuje jednoduché riešenie zložitého problému. Všetky strany musia v súlade s koncepciou spoločnej, komplexnej, kooperatívnej a udržateľnej bezpečnosti a s ohľadom na dlhodobý svetový mier a stabilitu podporovať vyváženú, účinnú a udržateľnú európsku bezpečnostnú architektúru. Všetky strany by sa mali postaviť proti presadzovaniu vlastnej bezpečnosti na úkor bezpečnosti iných, zabrániť blokovej konfrontácii a spolupracovať v záujme mieru a stability na euroázijskom kontinente.
3. Prestaňte bojovať. Konflikt nikomu neprospieva. Všetky strany by mali zostať racionálne a zdržanlivé, neprilievať olej do ohňa, nevyhrocovať konflikty a nedovoliť, aby sa ukrajinská kríza vystupňovala alebo vymkla spod kontroly. Všetky strany by mali podporiť obnovenie priameho dialógu medzi Ruskom a Ukrajinou s cieľom postupne zmierniť situáciu a nakoniec dosiahnuť komplexné prímerie.
4. Začať mierové rokovania. Jediným skutočným riešením ukrajinskej krízy môžu byť len rokovania. Všetky snahy, ktoré prispievajú k mierovému riešeniu krízy, by sa mali povzbudzovať a podporovať. Medzinárodné spoločenstvo by sa malo naďalej angažovať v správnom prístupe k podpore mierových rokovaní, pomôcť stranám konfliktu čo najskôr otvoriť dvere k politickému urovnaniu a vytvoriť podmienky a platformy na obnovenie rokovaní. Čína bude v tejto súvislosti naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu.
5. Zmierniť humanitárnu krízu. Je potrebné podporovať všetky opatrenia, ktoré pomáhajú riešiť humanitárnu krízu, a zabrániť politizácii humanitárnych otázok. Je potrebné účinne chrániť bezpečnosť civilistov a vytvoriť humanitárne koridory na evakuáciu civilistov z oblastí konfliktu. Malo by sa vyvinúť úsilie na zvýšenie humanitárnej pomoci v dotknutých oblastiach, zlepšenie humanitárnych podmienok a zabezpečenie rýchleho, bezpečného a neobmedzeného prístupu humanitárnej pomoci s cieľom zabrániť humanitárnej kríze v širšom meradle. OSN by sa mala podporovať v jej koordinačnej úlohe pri smerovaní humanitárnej pomoci do konfliktných oblastí.
6. Chrániť civilistov a vojnových zajatcov. Strany konfliktu musia prísne dodržiavať medzinárodné humanitárne právo, zdržať sa útokov na civilné obyvateľstvo alebo civilné objekty, chrániť ženy, deti a iné obete konfliktu a rešpektovať práva vojnových zajatcov. Čína podporuje výmenu vojnových zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou a vyzýva všetky strany, aby na to vytvorili priaznivejšie podmienky.
7. Zabezpečiť bezpečnosť jadrových zariadení. Čína je proti ozbrojenému útoku na jadrové elektrárne alebo iné mierové jadrové zariadenia a vyzýva všetky strany, aby dodržiavali medzinárodné právo vrátane Dohovoru o jadrovej bezpečnosti a rozhodne predchádzali jadrovým haváriám spôsobeným človekom. Čína podporuje Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), ktorá zohráva dôležitú úlohu pri presadzovaní bezpečnosti a ochrany mierových jadrových zariadení.
8. Predchádzanie použitiu jadrových zbraní. Jadrové zbrane nemožno použiť a jadrovú vojnu nemožno viesť. Hrozbe alebo použitiu jadrových zbraní sa musí brániť. Je potrebné zabrániť šíreniu jadrových zbraní a zabrániť jadrovej kríze. Čína je proti výskumu, vývoju a používaniu chemických a biologických zbraní ktoroukoľvek krajinou za akýchkoľvek okolností.
9. Vykonávanie dohody o obilí. Všetky strany by mali rešpektovať dohodu podpísanú Ruskom, Tureckom, Ukrajinou a OSN o preprave obilia cez Čierne more a podporovať dôležitú úlohu OSN v tejto záležitosti. Iniciatíva medzinárodnej spolupráce v oblasti potravinovej bezpečnosti, ktorú navrhla Čína, môže poskytnúť skutočné riešenie globálnej potravinovej krízy.
10. Zastaviť zneužívanie sankcií. Jednostranné sankcie a nadmerný tlak nemôžu problém vyriešiť – iba vytvárajú nové problémy. Čína je proti jednostranným obmedzeniam, ktoré nie sú sankcionované Bezpečnostnou radou OSN. Príslušné krajiny by mali prestať zneužívať jednostranné sankcie a exteritoriálnu jurisdikciu nad inými krajinami, aby prispeli k zmierneniu krízy na Ukrajine a vytvorili podmienky pre rozvojové krajiny na rast ich ekonomík a zlepšenie života ľudí.
11. Zabezpečiť stabilitu výrobných a dodávateľských reťazcov. Všetky strany musia riadne podporovať globálny hospodársky systém, brániť sa jeho politizácii, inštrumentalizácii a používaniu ako zbrane. Je potrebné vyvinúť spoločné úsilie na zmiernenie vedľajších účinkov krízy, aby sa zabránilo narušeniu medzinárodnej spolupráce v oblasti energetiky, financií, obchodu s obilím a dopravy.
12. Podporovať povojnovú obnovu. Svetové spoločenstvo by malo prijať opatrenia na podporu povojnovej obnovy v oblasti konfliktu a Čína je pripravená pomôcť a zohrávať v tomto smere konštruktívnu úlohu.