Pimco: banková kríza sa môže zmeniť na finančnú

NEW YORK – Riziká recesie raketovo vzrástli, hovorí Pimco, keďže bankové fiasko by mohlo vyvolať úverovú krízu.

Investičný gigant na trhu s dlhopismi v utorok varoval, že kolaps SVB a Signature Bank v marci a následná volatilita prinútia veriteľov znížiť svoje súvahy tým, že budú ponúkať menej úverov, čo by mohlo spomaliť výdavky a investície, čo by ďalej viedlo k hospodárskemu poklesu.

„Zlyhania bánk, širšia zvýšená volatilita akcií bánk, rastúce kapitálové náklady a pokračujúci potenciál odlivu vkladov z krehkejších amerických malých a stredných bánk zvyšujú pravdepodobnosť výrazného sprísnenia úverových podmienok… a tým aj riziko skoršia a hlbšia recesia.“ Stratégovia Pimco Tiffany Wilding a Andrew Balls uviedli vo výskumnej správe.

SVB skolabovala minulý mesiac po tom, čo obrovské straty na jej dlhopisoch spôsobili, že klienti ako Peter Thiel’s Founders Fund vybrali svoje vklady a jej bankrot otriasol akciami bánk po celom svete.

V Európe bola Credit Suisse prevzatá dlhoročným rivalom UBS v rámci vládou sprostredkovanej záchrany, zatiaľ čo cena akcií Deutsche Bank minulý mesiac prudko klesla, keďže investori požadovali vyššie poistné na zmluvy, ktoré poskytujú ochranu pred rizikom zlyhania banky.

“Nedávne udalosti pravdepodobne povedú k miernej recesii v USA a budú ďalším protivetrom, ktorý by mohol vtiahnuť Európu do recesie,” povedal Pimco. Skutočnosť, že takzvané národné systémové banky s prísnymi kapitálovými požiadavkami majú problémy, znamená, že “riziko hlbšej recesie sa určite zvýšilo,” dodali stratégovia.

Mnoho investorov dúfa, že otrasy zvýšili pravdepodobnosť pozastavenia sprísňovania menovej politiky Federálneho rezervného systému.

Niektorí sa dokonca domnievajú, že centrálna banka do konca roka zníži úrokové sadzby, aby podporila ekonomiku a podporila akciový trh.  Niektorí dokonca veria, že do konca roka centrálna banka zníži úrokové sadzby, aby podporila ekonomiku a podporila akciový trh.

Je však nepravdepodobné, že Fed v dohľadnej dobe zníži náklady na pôžičky, keďže inflácia je stále ďaleko od svojho 2% cieľa a zmena politiky je pravdepodobne jedinou vecou, ​​ktorá môže zabrániť recesii v USA, varoval Pimco.

PIMCO je americká investičná správcovská spoločnosť so zameraním na aktívnu správu fixných príjmov na celom svete. PIMCO spravuje investície do mnohých tried aktív, ako sú fixný príjem, akcie, komodity, alokácia aktív, ETF, hedžové fondy a private equity.

Ilustračná fofografia: www.pexelsk.com

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.