Pilotná dohoda medzi slovenským SPP a SOCAR o dodávkach plynu uzavretá bez Naftogaz Ukrajina
Ukrajinská spoločnosť Naftogaz nebola zapojená ako možná tranzitná spoločnosť do uzavretia pilotnej dohody medzi slovenským SPP a Štátnou ropnou spoločnosťou Azerbajdžanskej republiky (SOCAR).
Dohoda je o dodávkach zemného plynu, uviedol generálny riaditeľ Naftogazu Alexej Černyšov.
“Toto sa deje bez nás. To je všetko,” povedal vo štvrtok ukrajinským médiám na okraj podujatia Dialógy o budúcnosti v Kyjeve.
“Boli by sme radi, keby sa akýkoľvek objem uskladnil v ukrajinských zásobníkoch plynu. Dnes to potrebujeme,” povedal Černyšov s tým, že Ukrajina by mala záujem o uskladnenie nakúpeného slovenského plynu.
Ako celok Černyšov uviedol, že je nevyhnutné zachovať prepravný systém plynu po ukončení zmluvy o tranzite ruského zemného plynu od začiatku roka 2025.
“Ukrajina má strategické aktívum, a to systém prepravy plynu. Ide o obrovské, silné aktívum, ktoré z Ukrajiny robí nadregionálneho aktéra. Vďaka tomuto potenciálu máme vplyv. Je to obrovská infraštruktúra, ktorá musí fungovať,” povedal.
“Premýšľajme teda, ako to urobiť, aby to fungovalo, a nie ako to urobiť, aby to nefungovalo. Ide o rôzne stratégie. Samozrejme však vzhľadom na obmedzenia, sankcie a ďalšie veci, ktoré existujú,” povedal Černyšov.
Ako sme informovali, slovenská spoločnosť SPP 13. novembra uviedla, že uzavrela pilotnú zmluvu na dodávky zemného plynu od spoločnosti SOCAR.
“Po úspešnom vyhodnotení spolupráce spoločnosť zváži uzavretie zmluvy o dodávkach plynu aj na dlhšie obdobie,” uviedla slovenská spoločnosť na svojej internetovej stránke.
“SPP podporuje pokračovanie tranzitu plynu cez územie Ukrajiny na dlhšie obdobie, pretože je to cenovo najefektívnejšie riešenie pre našich zákazníkov. Vzhľadom na vysoké riziko zastavenia dodávok plynu cez východný plynovod však prijímame opatrenia, aby sme našim zákazníkom, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti, zaručili bezpečné dodávky plynu v akejkoľvek situácii,” uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.
V prípade úplného zastavenia dodávok plynu cez Ukrajinu spoločnosť SPP prijme mimoriadne opatrenia na zaistenie bezpečnosti dodávok do konca roka 2025 a v nasledujúcich rokoch, uvádza sa vo vyhlásení.
SPP uviedol, že diverzifikácia má svoju cenu a v prípade, že ruský plyn bude na Slovensko prúdiť len čiastočne alebo prestane prúdiť úplne, akákoľvek iná alternatíva bude výrazne drahšia.
Ak by spoločnosť prišla o ruské dodávky a nakúpila by celý požadovaný objem z iného zdroja a fyzicky ho tranzitovala na Slovensko, stálo by ju to minimálne o 140 mil. eur viac.
Slovensko čaká na rozhodnutie Ruska a Ukrajiny o tranzite plynu v roku 2025, ale rado by dostávalo plyn z Azerbajdžanu, povedal slovenský prezident Peter Pellegrini v rozhovore pre azerbajdžanskú agentúru Report.
Slovensko si podľa neho vysoko cení úlohu Azerbajdžanu pri zabezpečovaní energetickej bezpečnosti Európy.
Vypršanie platnosti zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou o tranzite plynu do Európy 31. decembra 2024 postavilo Slovensko do zložitej situácie, povedal Pellegrini.
Konečné rozhodnutie o tom, či ruský plyn bude naďalej prúdiť cez Ukrajinu do Európy, urobia Rusko a Ukrajina, povedal. Dúfajme, že tranzit ruského plynu bude pokračovať aj po 1. januári 2025, ale Slovensko by bolo veľmi rado, ak by bol zabezpečený aj tranzit plynu z Azerbajdžanu, povedal Pellegrini.