Pew Research: chudoba ľudí stúpa na celom svete

NEW YORK – Keď sa ekonomika zrútila kvôli pandémii koronavírusov, desiatky miliónov ľudí v Indii upadlo do chudoby. Uvádza to CNBC s odvolaním sa na štúdiu Pew Research Center. Hovoríme o 75 miliónoch ľudí.

Chudobní ľudia sú tí, ktorí žijú z dvoch dolárov alebo menej za deň. India zažila jednu z najhorších pandémii koronavírusu na svete. Podľa údajov zhromaždených Univerzitou Johna Hopkinsa mala krajina v piatok 19. marca celkovo 11,51 milióna infekcií a viac ako 159 300 úmrtí.

Medzinárodný menový fond predpovedá, že sa hospodárstvo Indie v tomto fiškálnom roku, ktorý sa končí v marci, zníži o 8 percent. Rastúca chudoba v Indii „posúva pokrok na tomto fronte o niekoľko rokov dozadu“, uviedol Rakesh Kochhar, vedúci vedecký pracovník Pew Research Center. Od roku 2011 do roku 2019 sa počet chudobných ľudí v Indii podľa neho znížil z 340 miliónov na 78 miliónov. Tento počet by vlani klesol na 59 miliónov, nebyť pandémie. Teraz počet chudobných stúpne na 134 miliónov.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres predtým uviedol, že bez okamžitých opatrení budú milióny ľudí na pokraji extrémneho hladu a smrti. “Ľudia už trpia podvýživou v niekoľkých regiónoch Jemenu, Južného Sudánu a Burkiny Faso,” konštatoval smutný fakt Antonio Guterres.