Patrik Tkáč podporí výskum umelej inteligencie

BRATISLAVA – Vedenie Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied (JÚĽŠ SAV) sa dohodlo s  pánom Patrikom Tkáčom a jeho platformou DiuasAi, že im dá dar 150 000 EUR.

Dar PUŽIJÚ na vedecký výskum v oblasti veľkých jazykových modelov a generatívnej umelej inteligencie s dôrazom na slovenský jazyk, v ktorom výskumníci a výskumníčky ústavu využijú svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti spracovania prirodzeného jazyka a budovania veľkých jazykových databáz.

,,Cítime že musíme na tomto poli aktívne pomôcť vývoju umelej inteligencie na Slovensku, a to najmä tak, že do vývoja aspoň niektorých veľkých jazykových modelov (LLM – large language models), ktoré sú spravidla trénované bez slovenského jazyka, sa vďaka tejto podpore bude môcť JÚĽŠ SAV zapojiť a umožniť tak, aby sa aj slovenčina stala súčasťou trénovania. Hlavným cieľom je, aby sa v digitálnej a AI ére Slovensko udržalo a nebolo ,,digitálne” diskriminované tým, že by používatelia slovenčiny boli v nevýhode oproti iným jazykom“ vysvetlil pán Patrik Tkáč.

Jazykové modely vytvorené v rámci výskumu budú zverejnené ako otvorené dáta, pod licenciou umožňujúcou ich využitie vedeckou a odbornou komunitou, vrátane prípadného komerčného použitia.

,,Som presvedčený, že generatívna umelá inteligencia zohrá v najbližšom období veľmi významnú úlohu v histórii ľudstva, a tiež som presvedčený o dôležitosti aj čiastkových výskumov, pretože práve tie prispejú k celkovému výsledku. V tejto oblasti platí, že aj priebežné výsledky a produkty, ktoré vďaka tomu vzniknú, budú užitočné pre celú angažovanú komunitu,“ komentoval ďalej pán Patrick Tkáč.

,,Nachádzame sa vo fáze, kedy víziu premieňame na konkrétne kroky. Chceme rozvíjať vlastný tím, ale tiež budeme postupovať nadväzovaním spoluprác s rôznymi segmentmi, ktoré v tejto novej interdisciplinárnej oblasti môžu priniesť to najlepšie z najlepšieho. Spolu s JÚĽŠ SAV chceme tiež poukázať na nevyhnutnosť spolupráce súkromného a vedeckého sektora, čo vytvorí pre nás väčšie šance presadiť sa v tomto odvetví s obrovským rozvojom a konkurenciou aj z prostredia nášho malého štátu,“ uzavrel.

,,Počítače dávno prenikli do nášho každodenného života, mnoho rutinných ľudských činností dokážu plne nahradiť, pričom sú často rýchlejšie, presnejšie a neúnavné – na to sme si už plne zvykli. Spracovanie prirodzeného jazyka, či už jeho rozpoznávanie alebo tvorba, bolo donedávna jednou z tradičných oblastí, ktoré zanovito odolávali kompletnej digitalizácii. Práve prebiehajúca revolúcia v NLP otvára nové obzory, nové možnosti a ak posledné štvrťstoročie bola umelá inteligencia stále vzdialená 20 rokov v budúcnosti, teraz je možno už za dverami.“ povedal pán Radovan Garabík, odborný garant projektu z JÚĽŠ SAV.

Spojenie so súkromným mimovedeckým priestorom je pre náš ústav užitočné aj z toho hľadiska, že sa prostredníctvom takýchto spoluprác naše teoretické a odborné poznatky z oblasti umelej inteligencie a spracovania prirodzeného jazyka (NLP – natural language processing) naozaj dostanú k verejnosti a budú prospešné aj v bežnom živote„ dodáva Gabriela Múcsková, riaditeľka JÚĽŠ SAV.

Patrik Tkáč sa už niekoľko rokov venuje výskumu a vývoju umelej inteligencie a jej aplikácii do bežného života. Víziou je vytvorenie plnohodnotného asistenta, ktorý dokáže zjednodušiť život ľuďom v pracovnej, ale aj súkromnej oblasti a ktorý bude s človekom komunikovať prirodzene, bez potreby akéhokoľvek programovacieho jazyka.

Jedným z prvých príkladov, kde sa bežní ľudia s takýmto asistentom môžu stretnúť v praxi, je robot Jarvys . S niektorými jeho funkciami sa majú možnosť zoznámiť zákazníci predajne potravín Od našich v Devíne. Je to akési ,,laboratórium“, v ktorom sa mnohé funkcionality robota skúšajú. Ide však len o povestnú viditeľnú špičku ľadovca, výskumu, ktorému sa tím vývojárov venuje.

Jazykovedný ústav Ľ. Štúra Slovenskej akadémie vied je verejná výskumná inštitúcia, ktorá uskutočňuje základný a aplikovaný výskum slovenského jazyka, jeho súčasných aj historických foriem, zameriava sa na teoretické a metodologické aspekty lingvistiky a sociálne a kultúrne faktory vývinu a fungovania jazyka. Jej dôležitou súčasťou je korpusová lingvistika a výskum NLP. V rámci týchto aktivít spolupracuje v oblasti vedy a techniky s vysokými školami, ostatnými právnickými osobami uskutočňujúcimi výskum a vývoj a s podnikateľmi. Viac na www.juls.savba.sk

DiusAi je platformou a súhrnným pomenovaním projektu, ktorý zastrešuje aktivity a investície rodiny Tkáčovcov do výskumu umelej inteligencie s víziou vytvorenia univerzálneho digitálneho osobného asistenta. Vízia i pomenovanie má pôvod v detskej hre a znamená spojenie dvoch skratiek Dius – domáci informačno-užitočný systém a AI – Artificial intelligence.

Veľký jazykový model (large language model – LLM) je počítačový model jazyka založený na neurónovej sieti s mnohými parametrami (typicky miliardami váh alebo viac), trénovaný na veľkom množstve textu pomocou samoučenia (self-supervised learning) alebo čiastočného učenia s učiteľom (semi- supervised learning). Napríklad veľmi populárny jazykový model GPT-4 je trénovaný s približne 1,7 bilióna parametrov a je považovaný za doteraz najpokročilejší jazykový model. Veľké jazykové modely sa objavili okolo roku 2018 a používajú sa ako základné modely pre širokú škálu úloh. Jednou zo základných je možnosť interakcie počítačov a robotov s človekom v jeho prirodzenom jazyku.