Päť najväčších spúšťačov, ktoré by mohli vychýliť globálnu ekonomiku z kurzu, vytvoriť problémy

 Podmienky na trhu práce v USA, podnikateľská dôvera v Nemecku a výnosy dlhopisov v Japonsku. To by mali investori sledovať v roku 2024.

Globálna ekonomika čelila v roku 2023 viac ako jednej skúške sily: inflácii a najagresívnejšej sprísňovacej kampani za posledné desaťročia, vojenským konfliktom v Európe a na Blízkom východe, hlbokej realitnej kríze v Číne a rastúcej rivalite medzi Washingtonom a Pekingom, podnietiť spoločnosti, aby prehodnotili svoje dodávateľské reťazce. Tieto problémy však nezastavili zotavovanie sa z pandémie. V USA spotrebitelia naďalej míňali v rozpore s očakávaniami, čo nútilo ekonómov opustiť pesimistické scenáre a prejsť na možnosť mäkkého pristátia. V Číne prekvitajúci priemysel elektrických vozidiel – spolu so zdravou dávkou fiškálnych stimulov – pomohol lídrom udržať si kurz. A India, veľká nová nádej svetovej ekonomiky, vyrovnala niektoré slabiny. Medzinárodný menový fond predpovedá, že svetová ekonomika porastie v roku 2024 o 2,9 %.

Je zrejmé, že politika bude tento rok diktovať svoje podmienky: dva vojenské konflikty a približne 40 volieb v rôznych krajinách, ako aj pokus Donalda Trumpa o znovuzískanie prezidentského úradu, nezostanú nepovšimnuté. Kritické body ekonomického stresu však môžu zrušiť priaznivé vyhliadky. Americký spotrebiteľ kapituluje Očakáva sa, že americká ekonomika, ktorá mala fantastický rok 2023, sa vráti na zem v nasledujúcich 12 mesiacoch.

Či ide o recesiu alebo mäkké pristátie, závisí od stavu na trhu práce. Zatiaľ pokrčil plecami nad zvyšovaním úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom, ale tento rok by mohol znamenať zlom, aj keď politici signalizovali, že cyklus sprísňovania sa skončil. Rastúca nezamestnanosť zasiahne spotrebiteľské výdavky, ktoré tvoria takmer dve tretiny produkcie USA. Podľa najnovších predpovedí Fedu sa miera nezamestnanosti do konca roka zvýši na 4,1 %. Údaje o nárokoch v nezamestnanosti, zverejňované každý týždeň, sa považujú za hlavný ukazovateľ zdravia na trhu práce, a preto si zaslúžia pozornosť.

Americký spotrebiteľ kapituluje

Očakáva sa, že americká ekonomika, ktorá mala fantastický rok 2023, sa vráti na zem v nasledujúcich 12 mesiacoch. Či ide o recesiu alebo mäkké pristátie, závisí od stavu na trhu práce. Zatiaľ pokrčil plecami nad zvyšovaním úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom, ale tento rok by mohol znamenať zlom, aj keď politici signalizovali, že cyklus sprísňovania sa skončil. Rastúca nezamestnanosť zasiahne spotrebiteľské výdavky, ktoré tvoria takmer dve tretiny produkcie USA. Podľa najnovších predpovedí Fedu sa miera nezamestnanosti do konca roka zvýši na 4,1 %. Údaje o nárokoch v nezamestnanosti, zverejňované každý týždeň, sa považujú za hlavný ukazovateľ zdravia na trhu práce, a preto si zaslúžia pozornosť.

Čína nebude schopná zvládnuť bytovú krízu

Druhá najväčšia svetová ekonomika sa nachádza uprostred viacročného prepadu, ktorý čiastočne spôsobila politika prezidenta Si Ťin-pchinga na potlačenie špekulácií s nehnuteľnosťami. Developeri sú zaplavení „mŕtvymi bytmi“ – tými, ktoré boli zakúpené, ale nikdy neboli postavené. Nomura Securities Co. odhaduje, že sa predalo asi 20 miliónov bytov, ktoré sa oneskorili alebo ešte nezačali s výstavbou. Tí, ktorí čakajú na svoje nové byty, sú čoraz netrpezlivejší, čím sa problém mení na potenciálnu hrozbu pre sociálnu stabilitu. Úrady prisľúbili zastaviť kaskádu zlyhania developerov, katastrofu, ktorá pohltí bankový sektor a potenciálne odsúdi Čínu na stratenú dekádu podobnú tej, ktorú utrpelo Japonsko. Je možné, že tento rok vlažné vládne nádielky nahradí rozsiahla pomoc.

Európa bude zaostávať

Nemecká ekonomika bola v roku 2023 najhoršou spomedzi veľkých ekonomík. Vysoké ceny energií a prísna menová politika spolu so slabším globálnym dopytom po exporte energie spôsobili, že hrubý domáci produkt v tomto roku mierne poklesol. V roku 2024 je tiež veľa výziev, vrátane pokračujúceho konfliktu na Ukrajine, konkurencie s Čínou v odvetví elektrických vozidiel a prísnejšej kontroly vládnych výdavkov. Priemyselný sektor je nútený prejsť na alternatívne formy energie po tom, čo stratil prístup k lacnému plynu z Ruska a pretvoril dodávateľské reťazce v reakcii na snahy USA obmedziť Čínu. Ide o politicky neobjektívne a drahé procesy. Ak chcete zistiť, ako sa darí najväčšej európskej ekonomike, sledujte index podnikateľských očakávaní inštitútu IFO.

Japonsku sa nepodarí opustiť územie záporných sadzieb

Desaťročia trvajúci experiment krajiny s nekonvenčnou menovou politikou sa blíži ku koncu. Prehlbujúci sa rozdiel medzi výnosmi japonských a amerických vládnych dlhopisov v novembri pomohol stlačiť jen na najnižšiu úroveň od začiatku 90. rokov, čím sa zvýšili náklady na dovážané palivo a potraviny a zvýšila sa japonská kúpna sila. Očakáva sa, že guvernér Kazuo Ueda opustí poslednú zápornú sadzbu na svete, keďže inflácia sa pohybuje nad 2 % cieľom Bank of Japan už viac ako rok a pol.

Bude však musieť našľapovať opatrne. Už celú generáciu penzijné fondy, poisťovne, banky a dokonca aj mamičky a investori vkladajú svoje peniaze do aktív v zámorí, aby získali nejaký úrok, čím sa Japonsko stalo vedúcou veriteľskou krajinou na svete. Ak japonské vládne dlhopisy začnú vyplácať vyššie výnosy, domov by mohli zaplaviť bilióny jenov, čo by spôsobilo obrovské otrasy na globálnych finančných trhoch. Pre Uedu to nie je príliš dobré: príliš rýchly prílev peňazí môže negovať všetky snahy o vytvorenie udržateľného rastu cien. Ak je proces príliš pomalý, trhy budú chcieť otestovať odhodlanie Bank of Japan udržať výnosy na súčasnej úrovni. V tomto prípade by sa mohol zrútiť jen.

India nesplní očakávania

Čína už nerastie tak rýchlo, a tak ekonómovia teraz vsádzajú na Indiu dúfajúc, že ​​prevezme funkcie globálnej lokomotívy. Očakávania sú zjavne príliš vysoké a keďže premiér Narendra Modi bude niekedy v apríli alebo máji čeliť voľbám, problém sa môže len zhoršiť. Ekonómovia z Goldman Sachs Group Inc očakávajú, že pred hlasovaním budú hlavnou hnacou silou rastu vyššie vládne výdavky, pričom v druhej polovici roka prevládnu investície súkromného sektora. India medzitým rastie rýchlejšie ako ktorákoľvek iná veľká ekonomika, pričom podľa Centra pre monitorovanie indickej ekonomiky miera nezamestnanosti v októbri prekročila 10 %, čo je najviac za dva roky. Okrem toho miera participácie žien na pracovnej sile sa drží pod 60 %. Ekonómovia z HSBC Holdings Plc tvrdia, že aj keby sa hospodársky rast mohol v nasledujúcom desaťročí zrýchliť na 7,5 % ročne, vytvorí sa len asi 45 miliónov zo 70 miliónov pracovných miest potrebných na uspokojenie potrieb rastúcej populácie Indie s 25 miliónmi obyvateľov. odišiel bez práce.