Pašinian a Alijev označili vlastné červené čiary

MOSKVA/BAKU/JEREVAN – Azerbajdžanský prezident Iľcham Alijev a arménsky premiér Nikol Pašnian v rozhovore pre agentúru RIA Novosti uviedli čo sú pre nich „červené čiary“ v konflikte o Náhorný Karabach, ktoré nikdy neprekročia.

„Pokiaľ ide o červené čiary, vyjadrili sme to veľmi jasne a spolupredsedovia Minskej skupiny sú si toho dobre vedomí. Za žiadnych okolností nemožno narušiť územnú celistvosť Azerbajdžanu, za žiadnych okolností nebude Azerbajdžan súhlasiť s nezávislosťou Náhorného Karabachu, “uviedol Alijev.

Pashinyan označil právo na sebaurčenie obyvateľov Náhorného Karabachu ako „červenú čiaru“. Poznamenal, že Baku nechce toto právo prijať, zatiaľ čo Jerevan je pripravený na „proporčné kompromisy“.

Arménsko a Azerbajdžan vedú územný spor o Náhorný Karabach už 30 rokov. V roku 1991 vyhlásil tento región, väčšinou obývaný Arménmi, nezávislosť od Baku, ktoré sa ho pokúsilo násilím vziať späť. Vojna vypukla, v roku 1994 Azerbajdžan, Arménsko a neuznaná Náhorná Karabachská republika podpísali prímerie.

Nepriateľské akcie sa však pravidelne obnovujú. Posledné vyostrenie konfliktu sa začalo 27. septembra 2020. Strany sa navzájom obviňovali z provokácie. Boje sa strhli pozdĺž celej kontaktnej línie. 10. októbra, po dlhých rokovaniach, bolo vyhlásené prímerie. Ale súperi sa navzájom obviňujú z pokračovania ostreľovania.

Nikol Pašnian tvrdí, že na strane Azerbajdžanu bojujú dobrovoľníci zo Sýrie. To potvrdili americké médiá.
Okrem toho tvrdí, že Azerbajdžan využíva aj armádu Pakistanu. To zatiaľ okrem neho nikto nepotvrdil.