Parlament Kazachstanu premenoval hlavné mesto na prechádzajúci názov Astana a zmenil ústavu

Poslanci oboch komôr kazašského parlamentu jednomyseľne schválili dodatky k ústave, ktoré predlžujú prezidentské obdobie z piatich na sedem rokov a tiež zakazujú, aby bola tá istá osoba zvolená za hlavu štátu viackrát.

Schválené bolo aj premenovanie hlavného mesta krajiny z Nur-Sultan späť na Astanu. Rozhodnutia „určujúce budúcnosť“ poslancom trvalo necelú hodinu. Kazachstan nielenže dostal aktualizovaný základný zákon, ale v podstate vstúpil do predvolebného obdobia: túto jeseň sa budú konať predčasné prezidentské voľby.

Spočiatku sa mesto Astana, založené v roku 1830 ako kozácka osada, volalo Akmolinsk. V roku 1961 bol premenovaný na Tselinograd. V rokoch 1992-1998 sa mesto volalo Akmola. V decembri 1997 bolo z iniciatívy Nursultana Nazarbajeva presunuté hlavné mesto Kazachstanu z Almaty do Akmoly, ktorá bola v máji 1998 premenovaná na Astana, v preklade z kazašského jazyka to znamená „hlavné mesto“.

Na Nur-Sultan bolo hlavné mesto premenované z iniciatívy prezidenta krajiny Kassym-Žomarta Tokajeva v marci 2019 na počesť prvého prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Začiatkom septembra tohto roku prišla poslanecká skupina „Žana Kazachstan“ (Nový Kazachstan) s iniciatívou vrátiť hlavnému mestu republiky jeho bývalý názov Astana.

Hoci v piatok mali poslanci prijať historické, podľa mnohých z nich, zmeny základného zákona, v parlamente, kam boli pri tejto príležitosti pozvaní aj členovia vlády, nevzbudzovalo veľkú pozornosť. Ani tradične aktívna tlač v takýchto prípadoch neútočila na poslancov so žiadosťami o pripomienky. Bolo to spôsobené tým, že intrigy prakticky chýbali.

Prezident Kassym-Žomart Tokajev pred dvoma týždňami oznámil potrebu usporiadania predčasných prezidentských volieb na jeseň a tiež navrhol predĺženie prezidentského obdobia na sedem rokov, pričom obmedzil možnosť byť zvolený na tento post viackrát.

A v čase, ktorý odvtedy uplynul, sa zdá, že každý o týchto iniciatívach hovoril. Členovia vlády, poslanci, lídri verejnej mienky a odborníci jednohlasne dospeli k záveru: toto všetko je, samozrejme, „nevyhnutným krokom k vybudovaniu nového Kazachstanu“. Počas krátkej rozpravy v parlamente o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch najhlasnejšie zo všetkých vystúpil poslanec Majilis (dolnej komory parlamentu) Kazybek Isa. „Nepopálili sme sa pri početných prezidentských voľbách? Sotva sme sa dožili druhého prezidenta za 30 rokov. Už sme si mysleli, že druhého prezidenta už neuvidíme. Vďaka Bohu, videli sme… Ak zavedieme túto novú normu, tak budeme mať dvoch prezidentov nie o 30 rokov, ale o 14,“ povedal poslanec. Potom jeho kolegovia jednomyseľne hlasovali za pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Celé to trvalo niečo vyše 50 minút.

Minister spravodlivosti Kanat Musin, ktorý návrh zákona predložil, poznamenal, že bol “vypracovaný v súlade s politickými iniciatívami hlavy štátu, ako aj na návrh poslancov parlamentu”. “Poslanci navrhli urýchliť zavedenie príslušných noviel a prijať ich ešte pred prezidentskými voľbami. V opačnom prípade môžu podľa ich názoru nastať zákonné podmienky, ktoré umožnia osobe zvolenej za prezidenta na jeseň tohto roku podľa ustanovení aktuálnej verzie ústavy opäť kandidovať na sedemročné obdobie,“ uviedol Kanat Musin.

V dôsledku toho bude teraz v ústave napísané: “Ustanovenia, že prezident republiky je volený na sedem rokov a tá istá osoba nemôže byť zvolená za prezidenta republiky viackrát, sú nemenné.” Podľa M. Musina “pravidlo o obmedzení prezidentského mandátu na jedno funkčné obdobie bez možnosti znovuzvolenia sa stane integrálnou súčasťou ústavy a nebude možné ho v budúcnosti revidovať.”

Okrem bloku „Prezidentské zmeny“ parlament prijal zmeny týkajúce sa právomocí budúcich sudcov budúceho Ústavného súdu (ÚS): teraz má krajina Ústavnú radu a v parlamente sa posudzuje návrh zákona o Ústavnom súde. . Schválený „súdny“ návrh zákona predlžuje funkčné obdobie sudcov Ústavného súdu na osem rokov a obmedzuje možnosť jeho zastávania jedenkrát. Kanat Musin to vysvetlil tým, že podľa svetovej praxe „funkcia sudcov Ústavného súdu musí presahovať funkčné obdobie osôb, ktoré ich vymenúvajú“.

Tretí súbor zmien a doplnení sa týkal opačného premenovania hlavného mesta Kazachstanu z Nur-Sultan na Astana. “Otázka premenovania hlavného mesta je spoločnosťou už dlho diskutovaná. S prihliadnutím na verejnú mienku sa preto tento návrh poslancov dostal do návrhu zákona,“ vysvetlil Kanat Musin.

Pripomeňme, že Kassym-Jomart Tokajev prišiel na jar 2019 s iniciatívou zmeniť ústavu a premenovať Astanu na Nur-Sultan . Urobil tak po tom, čo prvá a vtedy nenahraditeľná hlava štátu Nursultan Nazarbajev oznámil svoje dobrovoľné odstúpenie z prezidentského úradu a za svojho nástupcu si zvolil pána Tokajeva. Medzi poslancami, ktorí schválili premenovanie Nur-Sultan na Astanu, boli mnohí, ktorí pred tromi rokmi hlasovali za to, aby sa hlavné mesto volalo Nur-Sultan. Kanat Musin sľúbil, že ďalšie premenovanie nespôsobí žiadne nepríjemnosti. „Doklady budú platné aj s bývalým názvom hlavného mesta, nie je potrebné urgentne meniť doklady. Ak je uvedený predchádzajúci názov hlavného mesta, doklad sa stále považuje za platný,“ uistil minister spravodlivosti.

Podľa kazašského štátneho tajomníka Yerlana Karina balík politických reforiem prijatý parlamentom znamená prechod Kazachstanu k novému demokratickému politickému modelu.

„Nový model štátu zabezpečuje pravidelnú rotáciu moci, predvídateľnosť a stabilitu politického systému a celkovo upevňuje ďalší vývoj nášho štátu výlučne na demokratických princípoch, na báze politickej súťaže. Inými slovami, nový balík reforiem uzatvára proces transformácie politického systému,“ napísal Yerlan Karin vo svojom telegramovom kanáli.

Teraz musí dodatky podpísať prezident Kassym-Žomart Tokajev. Ak sa tak stane v najbližších dňoch (a každý, s kým korešpondent Kommersant o tejto veci hovoril, povie, že sa tak stane najneskôr v pondelok), potom bude ďalším krokom vymenovanie – opäť dekrétom pána Tokaeva – termín predčasných prezidentských volieb. Medzi možnými možnosťami sa objavuje nedeľa 20. novembra.

Poslanec Mažilisu Aidos Sarym je presvedčený, že úradujúci prezident je nesporným favoritom nadchádzajúceho volebného súboja.