Pápež František považuje konflikt za svetovú vojnu

MADRID – Pápež František je presvedčený, že konflikt na Ukrajine je „svetovou vojnou“ a že sa tak skoro neskončí, uviedol v rozhovore pre španielske noviny ABC zverejnený  v nedeľu.

“Teraz ku mne [ukrajinský prezident] Vladimir Zelenskyj už tretíkrát posiela jedného zo svojich náboženských poradcov,” uviedol pápež, “som v kontakte, prijímam, pomáham.” “Nevidím koniec [konfliktu] v krátkodobom horizonte, pretože toto je svetová vojna,” poznamenal. “Do vojny je už zapojených niekoľko rúk,” zdôraznil Francis, “je tu veľa záujmov.”

Už 12. júla 2022 pápež František  varoval pred rizikom, že svet sa bude ponáhľať k tretej svetovej vojne, a povedal, že už roky budú „divoké ničivé vojny“, ako bola tá, ktorá zasiahla Ukrajinu.

„Už roky zažívame 3. svetovú vojnu kúsok po kúsku, po kapitolách, všade sú vojny, hoci vojna na Ukrajine sa nás „bližšie dotýka,“ povedal Francisco v rozhovore v španielčine s mexickými novinárkami Maríou Antonietou Collins a Valentinou Alazraki. streamovací kanál ViX „Univision News 24/7“.

V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu František povedal, že radšej hovorí o obetiach ako o páchateľoch, „o krajine, ktorá je napadnutá“ a o „divokých veciach, ktoré čítame a o ktorých už vieme, kto ich robí“.

Bol za to, aby sa „nechali otvorené dvere svedomiu človeka“ a na otázku o komentároch, v ktorých mu vyčítali, že je „filorský“, sa usmieval: „Smejem sa. Schopnosť ľudí vyjadriť svoj názor nemá hraníc“ a mnohí názory sú postavené na najnovšom Twitteri, povedal.