Oživenie čínskej ekonomiky je nerovnomerné, výroba rastie, ale maloobchodné tržby zaostávajú
Priemyselná produkcia vzrástla v apríli medziročne o 6,7 percenta, ukázali v piatok oficiálne údaje Národného štatistického úradu, čím prekonali 5,5 percentnú prognózu ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg a nárast o 4,5 percenta v marci.
Maloobchodné tržby však vzrástli len o 2,3 percenta oproti predchádzajúcemu roku, čo je výrazne pod prognózou analytikov 3,7 percenta a pod marcovým rastom 3,1 percenta, čo signalizuje, že je potrebné, aby úrady zintenzívnili úsilie na zvýšenie domácej spotreby.
Čínska ekonomika vykazovala v posledných mesiacoch zmiešané známky oživenia, pričom vývoz sa v apríli vrátil k rastu, ale domáca nálada sa v dôsledku hlbokého prepadu v sektore nehnuteľností zhoršila.
Vláda tiež naznačila, že je pripravená zintenzívniť úsilie na stimuláciu ekonomiky. V piatok začne Čínska ľudová banka predávať ultradlhé dlhopisy v hodnote 1 bilióna. rupií (140 miliárd dolárov). Pred predajom vládny poradca uviedol, že zámerom dlhopisov je „plne demonštrovať kritickú úlohu verejných investícií pri podpore ekonomického rastu“.
Čínsky kabinet, Štátna rada, tiež oznámil, že sa stretne v piatok popoludní, aby riešil problémy v sektore bývania, ktorý trpí viacročným spomalením napriek mnohým iniciatívam na podporu zadlžených developerov.
Čínsky index CSI 300 , ktorý zahŕňa akcie v Šanghaji a Šen-čene, klesol o 0,2 percenta, zatiaľ čo index Hang Seng Mainland Properties, ktorý zahŕňa akcie hongkonských developerov, klesol o 0,9 percenta, ale potom vzrástol o 0,4 percenta.
Čínski politici sa čoraz viac spoliehajú na priemyselné investície, aby vyrovnali zaostávajúci rast v iných sektoroch a znížili tlak na chorý trh s nehnuteľnosťami a silne zadlžené miestne vlády. High-tech priemyselná výroba bola jedným zo svetlých bodov zverejnených aprílových údajov, pričom medziročne vzrástla o 11,3 percenta.
Priemyselná politika však podnecuje obchodné napätie s USA a EÚ, najdôležitejšími exportnými trhmi Číny, ktoré obviňujú Peking z nečestných obchodných praktík budovaním nadmerných výrobných kapacít a zaplavovaním svojich trhov nadbytočným, lacným tovarom.
Americký prezident Joe Biden tento týždeň prudko zvýšil clá na čínsky dovoz v hodnote 18 miliárd dolárov – od elektrických vozidiel po solárne panely – v rámci predvolebnej snahy ochrániť domáce pracovné miesta. EÚ tiež začala vyšetrovanie dotácií pre čínske elektrické vozidlá, veterné turbíny a solárne panely.
Čína varovala, že bude „dôrazne“ reagovať na americké clá, a obvinila Washington z porušovania pravidiel Svetovej obchodnej organizácie.
Produkcia áut vzrástla v apríli oproti predchádzajúcemu roku o 16,3 percenta, ale predaj klesol o 5,6 percenta, čo „môže priliať olej do ohňa“ obvineniam z nadmernej čínskej kapacity, uviedla Lynn Song, hlavná ekonómka pre Veľkú Čínu v ING. Dodal, že rast spotreby tento rok „pravdepodobne zostane utlmený“, „keďže dôvera spotrebiteľov zostáva krehká“.
V ďalších údajoch zverejnených v piatok NBS uviedla, že ceny nehnuteľností v takzvaných mestách prvého stupňa klesli v apríli medziročne o 2,5 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesli aj ceny – o 0,6 percenta, čo je o 0,5 percentuálneho bodu menej ako v marci.
Fixné investície vzrástli v januári až apríli medziročne o 4,2 percenta, pričom zaostali za 4,6 percentami očakávanými v prieskume agentúry Bloomberg medzi analytikmi a 4,5 percentami v januári až marci.
Peking sa snaží diverzifikovať trhy v rozvojových a nezápadných krajinách, najmä investíciami do high-tech produktov, ktoré priamo konkurujú tým z EÚ a USA. Ruský prezident Vladimir Putin bol tento týždeň v Pekingu na dvojdňovej štátnej návšteve, ktorá zahŕňala rozhovory o obchode, investíciách, obrane a konflikte na Ukrajine.
(Na základe materiálov z The Financial Times)