OSN prijala rezolúciu USA o konflikte na Ukrajine
NEW YOK – Prichádza, keď americký prezident Donald Trump hovorí, že rokuje s Moskvou o ekonomickom rozvoji, keďže sa mení pozícia USA v regióne.
Bezpečnostná rada OSN prijala neutrálnu americkú rezolúciu k tretiemu výročiu ruskej invázie na Ukrajinu.
Takáto rezolúcia podľa agentúry Reuters odráža zmenu politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa voči Ukrajine a jeho zmierlivejší postoj voči Rusku.
Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Něbenzja priznal “konštruktívne zmeny” v postoji USA ku konfliktu. Povedal, že rezolúcia „nie je dokonalá“, ale „východiskový bod pre budúce mierové úsilie“.
Rezolúcia hovorí o stratách na životoch v „rusko-ukrajinskom konflikte“, opätovne potvrdzuje, že účelom OSN je udržiavať mier a bezpečnosť a riešiť spory mierovou cestou, a vyzýva na rýchle ukončenie konfliktu a nastolenie trvalého mieru.
Rezolúcie Bezpečnostnej rady sa považujú za záväzné, kým rezolúcie Valného zhromaždenia nie. Rezolúcie Valného zhromaždenia však majú politickú váhu a odrážajú globálny pohľad na vojnu.
Bezpečnostná rada prijala rezolúciu USA 10 hlasmi za, pričom Francúzsko, Británia, Dánsko, Grécko a Slovinsko sa zdržali hlasovania. Rusko hlasovalo „áno“ po tom, čo nepredložilo pozmeňujúce a doplňujúce návrhy a vetovalo európske ponuky na pridanie jazyka na podporu Ukrajiny.
“Toto uznesenie nás stavia na cestu k mieru. Je to prvý krok, ale dôležitý – a na ktorý by sme mali byť všetci hrdí. Teraz ho musíme využiť na vybudovanie mierovej budúcnosti pre Ukrajinu, Rusko a medzinárodné spoločenstvo,” povedala rade úradujúca americká veľvyslankyňa pri OSN Dorothy Sheaová.
Predtým Valné zhromaždenie prijalo dve rezolúcie: jednu navrhnutú Ukrajinou a jej európskymi partnermi a jednu navrhnutú Spojenými štátmi, ktorú Valné zhromaždenie zmenilo a doplnilo tak, aby zahŕňalo jej dlhodobý jazyk na podporu Ukrajiny. Tieto hlasy priniesli Ukrajine a európskym štátom diplomatické víťazstvo nad Washingtonom.
Zmenená a doplnená rezolúcia, ktorú vypracovali Spojené štáty, získala v Zhromaždení 93 hlasov za, pričom 73 štátov sa zdržalo hlasovania a 8 hlasovalo proti. Rusko nedokázalo zmeniť a doplniť americký text tak, aby obsahoval zmienku o „základných príčinách“ konfliktu.
Rezolúcia, ktorú pripravili Ukrajina a európske krajiny, bola prijatá 93 hlasmi za, 65 sa zdržalo a 18 hlasmi proti. Spolu s USA hlasovali proti aj ďalšie krajiny: Rusko, Severná Kórea a Izrael.
Ako informoval denník The Wall Street Journal, Trumpovo vyhlásenie a pondelkové hlasovanie USA v OSN ukázali, do akej miery prezident zmenil postoj USA k regiónu, čo prišlo v ten istý deň, keď sa európski lídri zišli v Kyjeve pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie.