OSN: optimizmus z ozdravenia ozónovej vrstvy
WASHINGTON – Nové hodnotenie ochudobnenej ozónovej vrstvy Zeme ukazuje, že snahy o opravu životne dôležitého atmosférického štítu fungujú podľa panelu vedcov podporovaných OSN, keďže globálne emisie chemikálií poškodzujúcich ozón naďalej klesajú.
Informuje o tom americký denník The Washington Post.
Vedci uviedli, že obnova ozónu by mala slúžiť aj ako dôkaz, že spoločnosti sa môžu pripojiť k riešeniu environmentálnych problémov a boja proti klimatickým zmenám.
Týmto tempom by sa ozónová vrstva mohla obnoviť na úroveň z 80. rokov na väčšine zemegule do 40. rokov 20. storočia a do roku 2066 v Antarktíde, uzatvára správa. Strata ozónu je najdramatickejšia nad južným pólom, kde sa každú jar objavuje ozónová „diera“.
Vedci zdôraznili, že tieto zlepšenia nebudú stabilné vzhľadom na prirodzené kolísanie hladín ozónu a vplyv sopečných erupcií, ktoré potláčajú ozónovú vrstvu, ako bola mohutná pred rokom z podmorskej sopky Hunga Tonga v Tichom oceáne.
Meg Seki, výkonná tajomníčka sekretariátu ozónového programu OSN pre životné prostredie, vo vyhlásení označila zistenia za „fantastické správy“.
Ozón je molekula zložená z troch atómov kyslíka a šíri sa vo vrstve stratosféry asi 9 až 28 míľ nad zemou. Môže existovať aj na úrovni terénu, kde je produktom znečistenia ovzdušia v horúcich letných dňoch a považuje sa za zdraviu škodlivý. Ale v atmosfére slúži ako nevyhnutný štít chrániaci život Zeme pred škodlivým ultrafialovým žiarením.
Rovnako ako UV svetlá likvidujú patogény, ako je vírus zodpovedný za Covid-19, slnečné žiarenie by znemožnilo život na Zemi, ak by nebola ochrana ozónovej vrstvy. UV-B, vysokoenergetická forma slnečného žiarenia, poškodzuje DNA v rastlinách a živočíchoch, narúša množstvo biologických procesov a znižuje účinnosť fotosyntézy.
Zmluva bola rozšírená v roku 2016 prostredníctvom dodatku z Kigali, aby zahŕňala fluórované uhľovodíky alebo HFC, náhradu za CFC, ktoré nepoškodzujú ozón, ale sú druhom skleníkového plynu, ktorý ohrieva planétu silnejšie ako oxid uhličitý. Americký Senát novelu ratifikoval v septembri .
Napriek tomu je možné, že nadchádzajúce údaje o úrovniach ozónu vzbudia určité obavy, že ozónová vrstva sa neobnovuje tak rýchlo, ako sa uvádza v závere správy, povedal. Newman povedal, že očakáva, že to bude preto, lebo erupcia Hunga Tonga vyvrhla do atmosféry toľko materiálu . Je známe, že sopečné erupcie urýchľujú poškodzovanie ozónovej vrstvy.
Pokrok by sa pravdepodobne tiež spomalil, ak by sa ľudia venovali geoinžinierstvu na zvrátenie globálneho otepľovania vstrekovaním častíc odrážajúcich slnečné svetlo do hornej atmosféry, povedal Newman. Panel, ktorý pre pondelkovú správu po prvýkrát zvažoval potenciálny vplyv tejto praxe, zistil, že v závislosti od načasovania, frekvencie a množstva takýchto injekcií môžu častice zmeniť aspekty atmosférickej chémie, ktoré sú dôležité pri vývoji ozónu.
„Ozónová diera v Antarktíde je obrazom úbytku ozónovej vrstvy,“ povedal Newman. “Stratosférické aerosólové injekcie to pravdepodobne trochu zhoršia.”