Oslon: načo myšlienky, strany budú vytvárať roboty
Ako interpretovať politické udalosti odchádzajúceho roka z hľadiska veľkej sociológie? Ako je pokojná alebo naopak situácia v Rusku výbušná? Sú teraz nové strany možné a potrebné? Hovoril o tom s prezidentom Nadácie pre verejnú mienku Alexandrom Oslonom portál týždenníka Expert.
Alexander Olson hovoril o faktoroch, ktoré ovplyvňujú popularitu ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Ako povedal, “merania popularity Vladimíra Putina sa v zásade začali v auguste 1999. A na začiatku, keď bol Putin už predsedom vlády, jeho rating bolo asi tri percentá. Na jeseň roku 1999 táto hodnota prudko vzrástla na 40 percent, v januári to bolo už 58 percent a potom dlho, po mnoho rokov so všetkými výkyvmi, to bolo v priemere asi 46 percent.”
Alexander Oslon uviedol, že v 2014 sa stalo nemožné. Z úrovne 44 percent, ktorá bola začiatkom roka, za niekoľko týždňov sa tento počet zvýšil na 76 percent – 30 percentuálnych bodov, 30 miliónov ľudí okamžite s Putinom po udalostiach na Kryme a jeho prejavoch v tejto veci. Tento nárast bol vysvetlený mnohokrát, ale treba pripomenúť, že hlavným bodom tohto javu bolo, že mnohí ľudia sa cítili o niečo vyšší ako včera.
“Neskôr sa táto úroveň znížila, pretože nie každý sympatizoval s Putinom, ale sa k nemu pripojil situačne. Úroveň udržateľnej podpory však vzrástla z 45 na 65 percent, čo je asi 20 miliónov ľudí. Tento efekt trval štyri roky a prejavil sa 18. marca 2018 hlasovaním vo voľbách. A otázkou nie je to, že Putin je centristický, alebo ľavicový, alebo správny, to je hlas dôvery voči nemu,” hovorí Oslon.
Ďalšia časť rozhovoru sa týkala súčasného stavu politiky a možnosti vytvorenia novej pravicovej politickej strany, ktorú by založili podnikatelia. Alexander Olson poznamenáva, že politická strana Jednotné Rusko a prezident Vladimír Putin vo verejnej mienke splývajú a ich ratingy sú podobné.
O novej strane, ktorú by mohli založiť podnikatelia Alexander Olson povedal: ” Neverím, že môže existovať silná strana podnikateľov. Strana je kolektívnou akciou a podnikatelia sú podľa definície individualisti a radšej sú za svoje vlastné obchodné záujmy a nie za spoločné dobro. Aj v krízových podmienkach. A skutočne v moderných časoch sú dlhodobé kolektívne akcie založené na niektorých názoroch minulosťou. V súčasnosti sa kolektívne akcie realizujú skôr ako flashmoby.
Flashmob je označenie pre bleskovú zábavnú akciu, kedy sa na jednom mieste stretne viac ľudí, urobia niečo bizarné, absurdné alebo vtipné a potom sa bez ďalších komentárov rozídu.
Flashmob je väčšinou dopredu naplánovaný a konanie aktívnych hráčov presne synchronizované. Pri veľkej časti scenárov je dôležité nenápadne splynúť s náhodným davom, aby sa tak zaručil moment prekvapenia. Pokyn na ukončenie a začatie akcie dáva väčšinou jedna osoba. Všetci vopred poznajú dohodnutý signál.
Obľúbenými kulisami pre flashmob sú rušné verejné priestranstvá ako napríklad stanice, námestia a nákupné centrá. Dôležitou podmienkou je dostatok náhodne prítomných osôb. “pripravení hráči majú až do samotného aktu čo najlepšie simulovať správanie ľudí bežné pre danú lokalitu. Cieľom je ukončiť bizarné, absurdné, či vtipné konanie rovnako prekvapivo ako sa s ním aj začalo. Napríklad účastníci flashmobu po rozmrznutí pokračujú v svojej chôdzi ako keby sa nebolo nič udialo.
O tom kde by mohol vzniknúť nový súbor myšlienok v politike, ktorá môže napríklad aktivovať hospodársku politiku, Alexander Oslon povedal: “Možno teraz nie je potrebný komplex nápadov, ale je potrebný komplex foriem. Móda nie je vždy založená na žiadnom obsahu. Dav, ktorý vzniká pri flashmobe, je vždy spojený nie s množinou nápadov, ale s nejakým druhom fóru. On dostane nejakú formu, a potom bum bám – a nie je tam žiadny obsah, a na fór sa na nezabúda. Ostatné metódy konsolidácie sú zastarané, nepracujú pre tých, ktorí preferujú flashmoby. A stáva sa ich čoraz viac.
Svet sa zmenil. Konsolidujúcim nápadom sú slová z minulosti. Myšlienka je určitým ospravedlnením, druhom komplexu argumentov, na základe ktorých sa vyvodzujú závery o atraktívnom obrázku o tom, čo bude alebo čo treba urobiť. Súvislosť medzi argumentmi a závermi naznačuje, že ľudia v ich myslení sú schopní racionality, logiky. A táto schopnosť podľa zvyku je mnohými považovaná za neodmysliteľnú pre človeka. Ale v skutočnosti tomu tak nie je, poznamenáva Alexander Oslon.
“Napríklad, taká racionálna konštrukcia ako prezumpcia neviny je skutočne zrušená. Neexistuje žiaden dôkaz, žiadna vina. Teraz je to skôr takto: Mám podozrenie, že ste na vine,” hovorí Alexander Oslon. Existujú už hlasné dôkazy tohto nového princípu hlásané na celom svete: chemické toky v Sýrii, otrava Skripaľovcov, obvinenie Trumpa a mnohé iné. Samotný princíp ” podozrivý je na vine” sa dostal do každodenného života. Sociálne siete na ňom v podstate fungujú,” povedal Alexander Oslon pre týždenník Expert.
Ako uviedol, Alexander Oslon, druhým príkladom je komplex. “Keď niečo chcem, bude po mojom. V deväťdesiatych rokoch s týmto princípom žili kriminálnici, prví podnikatelia a aj oligarchovia. Páči sa mi táto kancelária, páči sa mi táto žena, páči sa mi táto banka…Beriem!,” povedal.
Podľa neho tento princíp sa stal normou a formuje sa na najvyšších miestach a spúšťa sa na všetky miesta sociálneho rebríčka. Alexander Oslon si kladie rečnícku otázku. “Čo je to uväznenie čínskej dámy v Kanade, manažérky najväčšej firmy v oblasti informačných technológií? Je to rukojemníčka kvôli tomu, aby sa dosiahol podnikateľský cieľ. USA týmto celému svetu hovoria: bude to tak ako chceme. Čoraz viac ľudí, ktorí prijímajú rozhodnutia, ich porovnávajú so sebou a osvojujú si jednoduchý, ale “efektívny” vzor.: Alexander Oslon pochybuje o tom, že nejakých ľudí vôbec spájajú nejaké myšlienky. Spája ich niečo celkom iné. Také sú symptómy nového sveta. V budúcnosti budú politické strany vytvárať roboty.
Nadácia verejná mienka (Fond obščestvennoje mnenie – FOM) je ruská organizácia, ktorá sa zaoberá sociologickým výskumom. Vznikla v roku 1991 v rámci Všezväzové centra pre výskum verejnej mienky (VCIOM), ktoré viedla Tatiana Zaslavskaya, ako nezávislá verejná organizácia s cieľom prilákať finančné prostriedky do centra. V polovici roka 1992 nadácia opustila VCIOM. Istý čas zostala v štatúte nezávislej neziskovej organizácie a stala sa jednou z popredných sociologických organizácií v Rusku. Realizovala veľké množstvo vlastného výskumu na vlastnú spotrebu s využitím širokej škály metód zisťovania. V roku 1998 bola FOM zaregistrovaná podľa Zákona Ruskej federácie o neziskových organizáciách.